دوئل مجلس و دولت، هیاهو برای هیچ

دوئل مجلس و دولت، هیاهو برای هیچ

در کوران مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی از فقر و بیکاری گرفته تا افزایش سرسام آور نرخ مایحتاج عمومی،سکه، دلار، مسکن، خودرو و… و افزایش آسیب های اجتماعی در اثر ده ها مشکل مصیبت بار اقتصادی دیگر، مجلسی که خود را انقلابی می داند و نمایندگانش با شعار معیشت و غالبا در یک فضای غیر رقابتی صندلی های سبز ساختمان بهارستان را تصاحب نمودند.
با وقع ننهادن بر مشکلات جامعه و عدم اهتمام در از بین بردن آن مشکلات به وسیله ارائه طرح و احیانا تصویب لوایح تسهیل گر و کارگشا هر از چند گاهی با طرح موضوعات موهوم ، ناکارآمد و تنش زا در دوئلی بیهوده با دولت، بر ناتوانی و عدم تمرکز قوه اجرایی کشور در انجام وظایف قانونی برای رفع مشکلات دامن زده و ره بر ترکستان را در پیش می گیرند.
در اینکه مجلس باید در راس امور بوده و وظایف نظارتی و تقنینی خود را عامل باشد شکی نیست، اما در طول نزدیک به چهار ماه که از تشکیل مجلس یازدهم می گذرد غیر از چانه زنی و پیگیری های انفرادی برخی نمایندگان در حل مشکلات متعدد حوزه انتخابیه خود، چه کارنامه قابل قبولی برای اقناع افکار عمومی دارد ؟
مضافا اینکه مجلس فعلی با انباشتی از مطالبات و انتظارات جامعه روبروست و این را می توان از کاهش بسیار محسوس مشارکت مردم در انتخابات گذشته و قهر از صندوق رای استنباط نمود، هر چند که عوامل متعددی در این امر دخیل بود اما شاه بیت این بی تفاوتی در نارضایتی عمیق اقتصادی آحاد جامعه از عملکرد دولت و مجلس قبلی نهفته بود.
توهین به برخی از وزرا به بهانه سوال از آنان در صحن علنی مجلس، جمع آوری امضا ، شکایت و فشار برای عزل وزیر با همگرایی و همفکری با دولت جهت تلاش برای برون رفت از وضعیت بحرانی فعلی منافات دارد و دولتی که سال پایانی عمر خود را سپری می نماید و در حل مشکلات ناموفق عمل نموده نیاز به همراهی دارد نه تخریب.
مجلس قوی و کارآمد، ۲۹۰ نماینده فعال و کاربلد نیاز دارد تا در پاسخ به مطالبات عمومی جامعه قافیه را نبازد و بی اعتمادی و سرخوردگی به ارمغان نیاورد و ضمن مشورت با کارشناسان زبده اقتصادی و نخبگان دانشگاهی پشتوانه نظری برای برنامه ها و طرح های خود فراهم نماید.

یادداشت:کاظم علیزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *