آزمون و خطا بر روی دانش‌آموزان

آزمون و خطا بر روی دانش‌آموزان

با توجه به تاکید مسئولان آموزش و پرورش بر حضور دانش آموزان بارعایت پروتکل های بهداشتی این سوال مطرح می شود که آموزش و پرورشی که به گفته مدیران در شرایط عادی در پرداخت سرانه مدارس با مشکل مواجه بوده و در صورت پرداخت این سرانه چگونه می تواند در یک آن هزینه های گزاف پروتکل های بهداشتی را تامین کند؟
به گزارش روزنامه برای اردبیل، موجی از نگرانی در روزهای آغازین سال تحصیلی خانواده ها را در بر گرفته است . این در حالی است که همه ساله در چنین ایامی شور و شوقی وصف ناشدنی برای شروع سال تحصیلی جدید در میان خانواده ها و همچنین در مدارس هویدا می گشت . پس از گذشت ماهها از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی چندین ماهه و در شرایطی که کودکان ناگزیر از تحصیل و تعلیم و تربیت هستند سال تحصیلی جدید آغاز می شود. در این میان تعارض بین گفته های مسئولین آموزش و پرورش مبنی بر حضوری یا مجازی بودن کلاسها دانش آموزان و خانواده های آنها را به نوعی با کلافگی و سردرگمی مواجه ساخته است.
گفتنی است در حالیکه که استان اردبیل در شرایط قرمز قرار دارد تاکید مسئولین آموزش و پرورش بر حضور دانش آموزان در مدارس اگر چه به صورت گروهی و یا نصفه و نیمه بازهم توجیه ناپذیر است چرا که کنترل این بیماری در محیط های بسته مخصوصا در استان اردبیل که هوا روبه سردی می گراید بسیار سخت و دور از انتظار است.
با وجودی که از ماهها قبل هشدار شیوع توام ویروسهای آنفلوآنزا و کرونا از طرف ستاد پیشگیری از کرونا از اواخر شهریور و بخصوص در پاییز و زمستان پیش رو داده شده بود اما مدیرکل اموزش و پرورش استان در مصاحبه ای با روزنامه برای اردبیل اذعان کرد: تاکید سازمان بر حضور دانش آموزان است چرا که مدرسه نه تنها جای آموزش که جای پرورش و ایجاد ارتباط، تعامل و فعالیت گروهی دانش آموزان باهم است و این امر صرفا با آموزش مجازی میسر نمی شود.
احمد ناصری تصریح کرد: حضور دانش آموزان در مدارس با رعایت شرایط خاص و با هماهنگی ستاد پیشگیری از کرونا انجام خواهد شد و هر مدرسه به تناسب شرایط و امکانات و با برنامه مخصوص خود در این مورد تصمیم می‌گیرد و بنا شده است تا با زوج و فرد کردن و یا تقسیم دانش آموزان یک کلاس به چند گروه تا آنجا که امکان پذیر است حضور فیزیکی دانش آموزان را با رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس داشته باشیم .
این در حالی است که طبق اظهارات ستاد پیشگیری از کرونا تا یک هفته پیش برلزوم غیر حضوری بودن کلاسها در مدارس بخصوص در استانهایی که به مانند اردبیل در شرایط هشدار و قرمز به سر می برند تاکید شد.
آموزش و پرورشی که به گفته مدیران در شرایط عادی در پرداخت سرانه مدارس با مشکل مواجه بوده و در صورت پرداخت این سرانه چگونه می تواند در یک آن هزینه های گزاف پروتکل های بهداشتی را تامین کند؟
اما آیا به راستی پروتکل های بهداشتی می تواند به نحو مطلوب در تمامی مدارس رعایت شود؟ این موضوع تا چه میزان می تواند عملی شده و خانواده ها را ازسلامت فرزندان خود به حضور در مدارس مطمئن کند؟
به نظر می رسد با توجه به این مهم که پس از تعطیلات چند روزه و موج عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) و همچنین مسافرتهایی که انجام شده مطابق گفته ی پزشکان درچند روز آینده با پیک دیگری روبرو خواهیم شد حضور دانش آموزان در مدارس می تواند در سلامت استان منجر به فاجعه ای عظیم شود.
شهرام حبیب زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی نیز حضور دانش آموزان در مدارس را بسیار خطرناک عنوان کرد و افزود: نظر تخصصی ستاد پیشگیری از کرونای استان بر غیر حضوری بودن مدارس و دانشگاهها است.
وی نظریه نهایی مسئولان استانی و بررسی جزئیات موضوع را به خروجی جلسه روز شنبه در محل استانداری موکول کرد اگرچه به نظر می رسد به منظورجلوگیری از سردرگمی و استیصال۲۰ هزار معلم و۲۵۰هزاردانش آموز و خانواده های آنها که جمعیت کلانی از استان را تشکیل میدهند اینگونه جلسات باید خیلی پیشتر از اینها برگزار می شد.
با این وجود منصور صاحب معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش اظهار کرد: علی رغم ارائه برنامه قبلی مبنی برمجازی بودن مدارس در وضعیت قرمز مناطق، تاکید وزیردر اجلاس روسای آموزش و پرورش برحضور دانش آموزان بوده است بدون در نظر گرفتن وضعیت کرونایی منطقه و البته با سختگیرانه ترین شرایط رعایت پروتکل های بهداشتی.
وی ادامه داد: رعایت حداقل یک متر فاصله بین دانش آموزان الزامیست که در مدارس روستایی و برخی مدارس شهری به دلیل تعداد اندک دانش آموزان این فاصله بیشتر خواهد بود و نیازی به گروه بندی نخواهد داشت.
این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی از ابتدای شیوع کرونا حداقل فاصله اجتماعی را یک و نیم متر اعلام کرده است.
باید توجه داشت که سلامت دانش آموزان موضوعی نیست که بتوان با آزمایش و خطا بر روی آن مانور داد وکوچکترین تهدید سلامت معلمان و دانش آموزان پاسخگویی تصمیم گیرندگان این امر را می طلبد.
ضمن اینکه طبق گفته یک منبع آگاه زیر ساخت های لازم برای برگزاری کلاسهای مجازی مدارس استان نیز مهیا نبوده و به معلمان اعلام شده که با استفاده از اینترنت شخصی خود باید این کلاسها را برگزار کنند که این موضوع نیز با توجه به هزینه های گزاف اینترنت، دغدغه ای بزرگ برای معلمان محسوب می شود.
مدیر کل آموزش و پرورش استان برنامه شاد را برای برگزاری کلاس های مجازی بسیار مناسب خواند و اذعان کرد تنها ۳۰ درصد هزینه اینترنت بر دوش خانواده ها خواهد بود.
با وجود این که در برخی مدارس حتی هزینه کلاسهای فوق برنامه وحتی هزینه سرویس ایاب و ذهاب نیز دریافت شده آیا هزینه اینترنت( اگرچه ۳۰ درصد) یک هزینه تحمیلی و اضافی بر دوش خانواده ها نیست ؟
به نظر میرسد حل این موضوع تعامل بیشتر وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات را می طلبد تا در شرایط کرونایی که اغلب مشاغل و خانواده ها آسیب دیده اند باری اضافی بر دوش سرپرست خانواده گذاشته نشود.
در شرایطی که تحریم های ظالمانه وشیوع ویروس کرونا عرصه را بر اقشار آسیب پذیرو طبقه ضعیف و حتی متوسط جامعه تنگ کرده تصمیم گیریهای اینچنینی، مردم را به شدت مستاصل کرده ونیازمند “مدیریت” به معنای واقعی آن است.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *