رواج گروکشی با مهریه

رواج گروکشی با مهریه

رواج ازدواج هایی که بر مبنای سود اقتصادی با پیش فرض گرفتن مهریه شکل می گیرد، موجی از نگرانی را در بین کارشناسان و خانواده ها دامن زده است.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، هرچند مطابق شرع اسلام، مردان موظف به پرداخت نفقه و مهریه به زنان هستند و تا زمانی که با زنی زندگی می‌کنند باید نیازمندی‌های او را تامین کنند اما پدیده‌ای در حال شکل گیری است که آسیب جدی را در روابط انسانی و اجتماعی و روابط زوجین دامن زده و در حال ریشه دواندن است.
در بررسی میدانی اختلافات زوجین در اردبیل مشاهده می‌شود که موارد متعددی از درخواست مهریه بدون درخواست طلاق وجود دارد.
به دلیل افزایش قیمت سکه و به تبع افزایش مهریه‌ها برخی با تحت فشار قرار دادن زوج خود نسبت به دریافت مهریه اقدام کرده و حتی زندگی مشترک خود را به همین بهانه ترک می‌کنند.
تعلیق زندگی‌های مشترک و جدایی زوجین
بخشی از درخواست مهریه در دوران نامزدی زوجین به اصطلاح بعد از عقد و قبل از آغاز زندگی مشترک و بخشی بعد از آغاز زندگی مشترک مشاهده می‌شود.
نصیری یکی از شهروندان اردبیلی در این خصوص گفت: بنده ۷۰۰ سکه مهریه همسرم را پذیرفتم و گمان نمی کردم که مدت اندکی بعد از عقد مهریه خود را مطالبه کند.
وی با ابراز تاسف از اینکه به سختی توانسته پس اندازی برای زندگی مشترک خود جمع کند، افزود: تمام پس اندازم را به جای زندگی مشترک صرف مهریه کردم.متاسفانه طبق قانون باید این مهریه پرداخت شود و بنده قادر نیستم حتی یک دهم آن را تامین کنم.
این معضل که مدتی در پرونده های اختلافات خانوادگی شنیده شد و در نهایت اعلام شد که زوجین در تعیین مهریه مراقب بوده و مطابق توان خود عهده دار آن شوند، همچنان به دلیل پافشاری خانواده‌ها و دختران برای مهریه‌های سنگین ادامه دارد.
گویی مهریه گروکشی و سوپاپ اطمینان برای تحت فشار قرار دادن زوج است تا مطابق میل او رفتار کند.
یکی دیگر از شهروندان نیز گفت: بنده ۱۱۴ سکه مهریه همسرم را پذیرفتم اما در دوران نامزدی به اختلاف برخوردیم و سریعا مهریه خود را به اجرا گذاشت.
رستمی تصریح کرد: در دو سال گذشته قیمت سکه دو برابر شده و رقم مهریه کمر شکن است. تنها خودرویی که داشتم را فروختم و تمام پس اندازم را صرف کردم اما حتی قادر به پرداخت نیمی از مهریه نیستم.
ترویج برخی خانواده ها به کسب سود از قبل ازدواج
داستان تلخ مهریه که این روزها در اردبیل پرونده‌های مختلفی را به نام خود زده است، زمانی تلخ تر است که همچنان در زندان‌های اردبیل، زندانی مهریه داریم.
مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل در این خصوص گفت: هر چند تلاش می کنیم با سازش و یا تقسیط مهریه را حل و فصل کنیم و جوانی به خاطر مهریه به زندان نرود اما واقعیت این است که همچنان زندانی مهریه داریم.
کریم الله محبوبی با بیان اینکه برخی از این جوانان با هزاران امید و آرزو به فردی دلباخته و ازدواج می‌کنند، اضافه کرد: اما در ادامه مشاهده می‌شود که با بروز اختلافات طرف مقابل مهریه خود را به اجرا گذاشته است.
در تائید اظهارات این مقام مسئول باید گفت که مطابق بررسی‌ها برخی خانواده ها به کسب سود از قبل ازدواج علاقه نشان می‌دهند.
این موضوع آسیب‌های دامنه دار و گسترده‌ای را موجب شده که از جمله مهمترین آن کاهش تمایل به ازدواج است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل در این خصوص گفت: به دلیل توقعات بالای دختران، بسیاری از پسران در سن ازدواج قادر به ازدواج نیستند.
فریبا محمد لو تصریح کرد: سن ازدواج بالا رفته و توقع زوجین نیز افزایش دارد اما متاسفانه در مقابل احساس مسئولیت و تعهد زوجین با یکدیگر با کاهش همراه است به همین دلیل با پرونده های متعدد طلاق در اردبیل مواجه هستیم.
عدم مسئولیت پذیری در پیوندی مقدس
در عین حال سرپرست معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی دادگستری استان اردبیل نیز در تشریح علل طلاق در استان اردبیل گفت: متاسفانه خیانت و بی وفایی و عدم مسئولیت پذیری به جد دیده می‌شود.
سبحانعلی فرزونده تصریح کرد: ۵۰ درصد طلاق ها در ۵ سال اول و ۱۵ درصد در سال اول به وقوع می پیوندد. طلاق به روستاها نیز کشیده شده است.
وی با بیان اینکه زوجین احساس مسئولیت نسبت به یکدیگر نداشته و این موضوع هم از سوی آقایان و هم خانم ها دیده می‌شود، اضافه کرد: متاسفانه برخی زوجین حتی بعد از ازدواج گویی ازدواج نکرده‌اند و هیچ تعهدی به پیوند خود ندارند.
سرپرست معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی دادگستری استان اردبیل تاکید کرد: متاسفانه مواردی داریم که فرد در حین نامزدی با فرد دیگری هم در ارتباط است و این در حالی است که حلقه ازدواج به معنی تعهد و تنصیف جان و مال محسوب می‌شود.
وی افزود: فقد مهارت ارتباطی، اختلالات روانی و جنسی و خشونت از دیگر عوامل بروز اختلاف و طلاق است.
معضل گرایش به طلاق به دلیل شکستن قبح آن امروز به معضل جدی تر گرایش به سود اقتصادی از قبل مهریه اضافه شده است.
مفهوم اصلی ازدواج گم شده است
روان شناس و مشاور خانواده در این خصوص تصریح کرد: مفهوم اصلی ازدواج گم شده و زوجین به دنبال نفع طلبی و تسلط بر یکدیگر هستند.
رعنا خلیل پور با تاکید به اینکه ازدواج به منزله زندگی مشترک است و آسیب به یکی از زوجین به منزله آسیب به هردو زوج است، اضافه کرد: متاسفانه به جای تشویق دختران به استقلال مالی و توانمند سازی خودشان، برخی خانواده‌ها آن ها را تشویق به گرفتن مهریه و ثروت اندوزی از این طریق می‌کنند.
وی افزود: امروز اگر دختران تحصیل کرده تر از قبل هستند پس باید قادر به ایجاد عدالت رفتاری و مالی در زندگی خود باشند و در مقابل انتظار داشته باشند تا با آن ها با عدالت رفتار شود اما در مقابل دیده می‌شود که برخی دختران و زنان حتی نیازمندی اقتصادی خود را به مردان تحمیل می‌کنند.
به گفته خلیل پور برخی بدعت‌ها و اشتباهات در ازدواج و نامزدی باید شکسته شود و در مقابل زوجین با درک مفهوم واقعی زندگی مشترک روابط سالمی را پایه ریزی کنند.
وی افزود: بی شک زنی که طلب مهریه می کند ولو اینکه حق شرعی او باشد، از نگاه همسر خود دیگر مناسب زندگی مشترک نیست و دوستی، شادی و علاقه مندی زوجین از بین می رود.
مشاور خانواده تاکید کرد: به جای تمرکز بر دریافت مهریه می توان با تقسیم مساوی امکانات مالی زندگی، تنصیف دارایی ها و رفتار عادلانه با یکدیگر نسبت به پایه گذاری یک زندگی سالم اقدام کرد.
خلیل پور متذکر شد: در حالی که دختران اردبیلی به سمت دریافت مهریه روی آورده‌اند و از مد های غربی در ظاهر و لباس خود پیروی می‌کنند، در غرب هر کسی باید قادر به تامین نیازهای مالی خود باشد و نباید خود را وابسته فرد دیگری سازد.
کارشناسان از رواج گروکشی با مهریه هشدار می‌دهند. موضوعی که ایجاب می کند نهادهای آموزشی با برنامه ریزی جدی جهت آگاه سازی خانواده‌ها اقدام کنند.

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *