فعالین فرهنگ و هنر در ۲ قالب حمایت مالی شدند

فعالین فرهنگ و هنر در ۲ قالب حمایت مالی شدند

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: تسهیلاتی که برای فعالین فرهنگ و هنر و صاحبان مراکز فرهنگی و هنرمندان از طرف دولت در نظر گرفته شد در ۲ قالب حمایت مالی و تسهیلات بانکی انجام گردید.

غریب منوچهری در گفتگو با خبرنگار روزنامه برای اردبیل، اظهار کرد: گروه های تئاتری که آثارشان در حال اجرا بود و یا در حال تمرین برای آماده سازی بودند به صورت مجزا لیست برداری شد و به مرکز هنرهای نمایشی ارسال گردید برخی از این هنرمندان که برای حمایت مالی مستقیم معرفی شدند در حال دریافت هستند و تعدادی از متقاضیان تسهیلات نیز از بانک های عامل تسهیلات را گرفته اند و برخی نیز در ردیف دریافت هستند.
وی بیان کرد: سینماها از طریق سازمان تسهیلات کم بهره دریافت کردند و هنرمندان فیلمساز نیز که در سامانه ثبت نام کرده اند مانند دیگر متقاضیان در مرحله دریافت حمایت و تسهیلات هستند.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل ادامه داد: با توجه به اینکه آسیب دیدگی از کرونا به صورت کشوری در ستاد ملی کرونا و در استان ها نیز از طریق ستاد استانی پیگیری می شود عمده پیگیری ها و مشکلات به این ستادها ارجاع می شود اما در سطح استانی گروه ها و موسسات خودجوش برای حمایت از قشر ضعیف فعالیت هایی کردند که در نوع خود یک خدمت همنوع دوستی بوده و جای تقدیر دارد. البته همه آسیبها مالی نیست و بعد روانی قضیه نیز مد نظر بوده و همچنین در کنترل و مهار این ویروس ادارات مختلف وظایفی داشتند و اقداماتی هم انجام دادند.
منوچهری درمورد اقدامات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران کرونا نیز تصریح کرد: با تولید محتوا و انتشار برنامه های مختلف در رسانه های تلویزیون و فضای مجازی و سایتها و … ضمن دعوت مردم به همکاری و ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از فشارهای روانی و ایجاد نشاط در جامعه به تولید قطعات موسیقی، کلیپ ها، فیلم های کوتاه و مصاحبه و… در فضای مجازی اقدام کرده و از طریق حمایت از انجمن ها و موسسات وابسته همکاری داشته است و بیش از صدها برنامه مجازی در استان در رسانه ها منتشر شده است.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل افزود: دوران کرونا و شیوع ویروس به طور ناگهانی تمامی ابعاد زندگی و فعالیت های اجتماعی را در بر گرفته و برای هیچکس قابل پیش بینی نبود در حال حاضر همه جامعه جهانی درگیر این ویروس منحوس هستند و استان اردبیل نیز از این قاعده مستثنا نیست و همچنین فعالیت های فرهنگی هنری به ویژه فعالیت هایی که نیاز به حضور اجتماعی افراد و فیزیکی مردم داشته اند بیشترین تاثیر پذیری را از این پدیده داشتند.
منوچهری در مورد اجراها در اوایل شیوع کرونا اظهار کرد: تئاتر اردبیل در حال اجرا بود که خبر انتشار این ویروس رسید نمایش سارای کار استاد حبیب زاده در سالن اصلی مجتمع فدک بر روی صحنه بود که در روزهای پایانی هفته اول اسفند اعلام شد برای جلوگیری از انتشار این ویروس، هرگونه اجتماع محدود و ممنوع می‌شود در ماه های اول به ویژه اسفند ماه و فروردین ماه همه در حالی که در یک شبکه بزرگ به سر می بردیم انتظار داشتیم به زودی از شر این ویروس خلاص شویم اما این مهمان شوم ناخوانده بیش از ۶ ماه است که همه فعالیت ها را مختل کرده و از روند عادی خود خارج کرده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه تهران به عنوان پایتخت کشور و به لحاظ تعداد اجراها، وجود سالن‌های متعدد هنرمندان تئاتری مرکز این فعالیت ها متاثر می‌شد بیشتر و زودتر این تاثیر را از این ویروس داشته و انعکاس یافت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همان روزهای نخست اعلام کرد که هنرمندان آسیب دیده شناسایی و برای حمایت از آنها برنامه‌ریزی‌هایی به عمل آید.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: در زمان های کوتاه که وضعیت متمایل به سفید بود اعلام شد هنرمندان تئاتر می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی اجراهای محدود داشته باشند هر چند در مرکز استان تئاتر به تبع حضور این ویروس تقریباً رو به تعطیلی کشیده شد اما در جنوب استان در شهرستان خلخال گروه هایی که از ماه ها قبل برای حضور در جشنواره تئاتر خلخال آماده بودند با رعایت موارد به تمرینات خود ادامه می دادند و همچنین کارگاه های آموزشی این جشنواره برگزار گردید ولی برای برگزاری خود جشنواره منتظر وضعیت سفید هستیم.
وی وضعیت تئاتر اردبیل را خوب ندانست و خاطر نشان کرد: در حال حاضر وضعیت تئاتر اردبیل به خاطر ویروس کرونا خوب نیست اما تلاش بر این است که تئاتری های اردبیل خوب باشند امیدوارم هرچه سریعتر با تغییر این وضعیت تئاتر دوباره به صحنه استان برگردد.
استفاده از فضای مجازی و بستر اینترنت بزرگترین فرصت بود
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: دوران کرونا با تمام سختی ها و مرارت، فرصتی به فعالین فرهنگ و هنر و دستگاه های مجری فراهم کرد. استفاده از فضای مجازی و بستر اینترنت بزرگترین فرصت بود که از طریق رسانه های اینترنتی برنامه های مختلفی اجرا و منتشر شد. برگزاری کنسرت ها در کشور، اجرای نمایش و نمایشنامه خوانی و کارگاه های آموزشی در حیطه هنر از این فعالیت ها بود. خوشبختانه استان اردبیل نیز در این حوزه از سایر استان ها عقب نماند و در حوزه اکران فیلم و فعالیت های نمایشی بسیار خوب ظاهر شد. گروههای نمایشی، موسسات مرتبط، سمن ها با استفاده از ظرفیت فضای مجازی توانستند با بهره گیری از هنر نمایش و فیلم و موسیقی در کنار مردم باشند. اکران فیلم و نمایش در سایت های مختلف از جمله این فعالیت ها بود.
غریب منوچهری هم چنین درباره راه توسعه تئاتر در دوران کرونا از پیگیری برنامه های مختلف خبر داد و بیان کرد برای دوران طولانی همزیستی با کرونا برنامه ریزی های مختلفی هست که در معاونت هنری و واحد نمایش پیگیر هستیم. بخشی از این برنامه ها از برنامه های ملی تبعیت می کند بخشی نیز از طرح های استانی است.
وی ادامه داد: چند نمایش آیینی در ایام محرم و صفر و نمایشنامه خوانی و اجرای نمایش در فضای مجازی به همراه کارگاه آموزشی در دستور کار قرار گرفته است و در حال حاضر هم در تدارک برنامه ریزی برای جشنواره استانی هستیم و همچنین جشنواره جنوب استان در شهرستان خلخال که بخش عمده ای از آن اجرایی شده است و سومین دوره مسابقه نمایشنامه نویسی مجید واحدیزاده که فراخوان آن در حال تنظیم هست و با همکاری گروه تئاتر فروغ و نهادها و ارگان های دیگر در نیمه دوم سال به صورت منطقه ای در شمالغرب کشور برگزار خواهد شد.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیر دغدغه های اهالی فرهنگ و هنر است و با ا ابلاغ و تخصیص اعتبار از طریق مرکز هنرهای نمایشی کارگاه ها و اقدامات مختلفی قرار است که حمایت از اجراهای عمومی سال قبل، کارگاه های آموزشی و … از جمله این کارهاست.
غریب منوچهری تصریح کرد: مهمترین دغدغه هنرمندان تئاتر و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تئاتر عدم وجود تئاتر شهر و سالن اختصاصی برای تئاتر هست که به مطالبه عمومی هنرمندان تئاتر تبدیل شده است و این در حالیست که پتانسیل هایی نظر سالن بیضا، سالن فرهنگسرای سوم خرداد و سالنهای در حال تاسیس تالار شهر واقع در شهرک کوثر از جمله این فضاهاست که با نظر مسئولین ارشد استان و کشور می تواند به این دغدغه پایان دهد و موجب دلگرمی هنرمندان تئاتر شود.
۱۵۰ میلیون تومان برای حوزه نمایش در استان هزینه شده است
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ میلیون تومان برای حوزه نمایش اعتبار در استان هزینه شده است که در سایت اداره کل در قالب اعتبارات فرهنگ و هنر برای شفاف سازی و اطلاع مردم درج شده و قابل مشاهده می باشد.
غریب منوچهری ادامه داد: همچنین درباره حمایت های صورت گرفته از اهل تئاتر گفت: حمایت از فرهنگ و هنر در قالب ایجاد بستر برای عرضه، بیمه هنرمندان، برگزاری مسابقات و جشنواره جهت کشف استعدادها و فعالیتهایی نظیر آن از جمله حمایت های زیرساختی می باشد که لزوم اطلاع رسانی آن برعهده رسانه هاست. در حاضر در حوزه تئاتر بیش از صد نفر در استان تحت پوشش بیمه هنرمندان و صندوق اعتباری هنر هستند و سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره یا به صورت بلاعوض از این هنرمندان در استان حمایت مادی می شود.

گفتگو : فینا عباسی نیا

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *