کهنه وعده توخالی

کهنه وعده توخالی

به گزارش روزنامه برای اردبیل، راه اندازی دانشگاه صنعتی اردبیل که از سال ۸۲ و در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد کلید خورده بود پس از سالهای مدید نتوانست حتی یک گام رو به جلو بردارد و سرانجام این مطالبه مردم اردبیل نیز به مانند برخی مطالبات دیگر پس از کش و قوس فراوان در نطفه خفه شد تا استان اردبیل همچنان از واژه ای به نام صنعت دور و دورتر شده و از حرکت به سوی صنعتی شدن باز ماند.
روز پنج شنبه غلامحسین رحیمی معاون فنی و پژوهشی وزیر علوم در جلسه ای که در پارک علم و فناوری برگزار گردید آب پاکی را به دست مردم اردبیل ریخت و با اعلام اینکه ما به دنبال گسترش کمی دانشگاهها نیستیم از ایجاد پردیس دانشکده فنی مهندسی در دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد.
این در حالیست که در طول سالهای گذشته مسئولین استانی همواره از احداث این مرکز علمی در اردبیل خبر داده اند.
حال باید دید چه عواملی باعث تغییر رویه وزارت علوم در طول این سالها شده است؟
حقیقت پورنماینده سابق مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۷/۰۳/۹۱ از تذکر خود مبنی بر علت تاخیر در راه‌اندازی دانشگاه صنعتی در صحن علنی مجلس به وزیر علوم خبر داده و گفته است: با توجه به کلنگ‌زنی این دانشگاه در سال ۸۸ ما انتظار داشتیم در سریع‌ترین زمان ممکن این دانشگاه راه‌اندازی و نسبت به پذیرش دانشجو اقدام کند و ابراز امیدواری کرده است که با راه‌اندازی دانشگاه صنعتی اردبیل امکان تحصیل برای علاقمندان به رشته‌های صنعتی فراهم شده و در کنار آن بستر توسعه روز افزون بخش صنعت نیز فراهم می‌شود.
سید حسین صابری استاندار وقت اردبیل در همین خصوص در تاریخ ۱۶ خردادماه سال ۹۱ در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها در استان از آغاز فعالیت دانشگاه صنعتی اردبیل با ایجاد دو یا سه رشته در عرصه فناوری های نوین از مهر ماه سال ۹۱خبر داده بود به نحوی که داوطلبان کنکور ۹۱ انتظار داشتند در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری نام و نشانی از دانشگاه صنعتی اردبیل به چشم خورده و در این رشته پذیرش دانشجو وجود داشته باشد.
اما حقیقت پورنماینده اسبق مردم اردبیل در مجلس در تاریخ ۱۷ خرداد ۹۱گفته بود: راه‌اندازی دانشگاه صنعتی اردبیل پس از تصویب در وزارت علوم طی مراسمی کلنگ‌زنی شده و اعتبار مناسب برای آن در نظر گرفته شده ولی تاکنون اقدامی جدی در ارتباط با راه‌اندازی آن صورت نگرفته است.
وی در همان تاریخ گفته است که مردم استان انتظار دارند که از سال تحصیلی ۹۲-۹۱ شاهد فعالیت دانشگاه صنعتی اردبیل باشند و نمایندگان مردم نیز این خواست به حق مردم را تا رسیدن به نتیجه نهایی پیگیری خواهند کرد.
داوطلبان کنکور ۹۱ به دنبال نام دانشگاه صنعتی اردبیل در دفترچه کنکور
این صحبتها و سخنرانی ها مردم استان را برای محقق شدن رویای تاسیس دانشگاه صنعتی اردبیل امیدوار کرده بود به طوریکه یکی از داوطلبان کنکور در همان سال گفته است: یکی از واقعیت های تلخ موجود در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۹۱ سازمان سنجش آموزش کشور عدم پذیرش دانشجو در دانشگاه صنعتی اردبیل می باشد که علیرغم وعده های مکرر و بی نتیجه استاندار اردبیل شاهد این اتفاق هستیم و مردم استان اردبیل همچنان نظاره گر تحقق نیافتن شعارها و متوجه بی مهری های دنباله دار وزارت علوم در حق این استان محروم هستند.
آبان ۹۴؛ مصطفی افضلی فرد: هشدار برای از دست رفتن مجوز دانشگاه صنعتی
مصطفی افضلی فرد نماینده اسبق مردم اردبیل نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی نیز به تاریخ ۱۶ آبان ۹۴ در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اردبیل بابیان اینکه برخلاف برخی اظهارات دانشگاه فناوری نوین جایگزین دانشگاه صنعتی نیست، هشدار داده است که اگر مسئولان به‌موقع اقدام نکنند مجوز هر دو دانشگاه از دست خواهد رفت.
لغو امتیاز دانشگاه صنعتی اردبیل درسال ۹۵ در سکوت خبری
سرانجام در سال ۹۵ در سکوت خبری دانشگاه صنعتی اردبیل لغو امتیاز شد و استان محروم اردبیل در این مورد نیز نتوانست به مطالبه خود دست یابد.
شاید پیگیری های مجدانه تری از مسئولان استانی را در سالهای گذشته می طلبید شاید همانجا که نمایندگان اردبیل در فکر تقسیم ادارات برای انتصاب مدیران کل بودند جای چنین دلسوزیهایی خالی بود.
آذر ۹۶؛ صدیف بدری: مشکلات موحود بر راه دانشگاه صنعتی بررسی شود
بدری نماینده دو دوره اخیرمردم اردبیل در تاریخ ۸ آذر ۹۶ با اشاره به ضرورت راه‌اندازی دانشگاه فن‌آوری اردبیل متذکر شده و گفته است: انتظار می‌رود دانشگاه‌های موجود استان علت مشکلات فعلی صنعت اردبیل را بررسی کنند. صدیف بدری گفته است که عملاً اقدامی برای احداث صورت نمی‌گیرد.
آیت الله عاملی : اگر وزارت علوم عرضه داشت دانشجوی خارجی جذب می کرد
اما پازل این اتفاقات و نتیجه نامطلوب آن در مورد احداث دانشگاه صنعتی در استان اردبیل زمانی عیان شد که آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در اردبیل که همواره مطالبات و دغدغه های مردم را قاطبانه خواستار شده است روز پنجشنبه در دیدار معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با وی اظهار داشت: ما مجوز دانشگاه صنعتی گرفتیم و ۳۷ هکتار زمین در اختیار شما گذاشتیم ولی متاسفانه استاندار گذشته همواره گفتند فناوری فلان میاوریم و لی محقق نشد دیگر این رویه را قبول نمی کنیم .
وی گفت: از جهت نیروی دانشجو برای تاسیس دانشگاه صنعتی اردبیل نگرانی نداریم زیرا ما دارای ظرفیت مرزی هستیم، اگر این وزارت علوم عرضه داشت دانشجوی خارجی جذب می کرد.
صدیف بدری ۱۱ شهریور۹۹ در مراسم افتتاحیه پروژه های دانشگاه محقق اردبیلی با بیان این مطلب اظهار کرد: با راه اندازی دانشگاه صنعتی اردبیل می توان خدمات علمی و تحقیقاتی برای توسعه صنعت استان ارائه کرد.
بدری اضافه کرد: همانطور که در صنعت دفاعی توانسته‌ایم در سطح منطقه و جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم، در حوزه اقتصادی و صنعت هم باید با تکیه بر دانش اساتید و پژوهشگران بتوانیم این مسیر را طی کنیم.
پیش از این حجت‌الاسلام سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نیز در یکی از خطبه‌های نماز جمعه از نامه‌نگاری با دکتر احمدی‌نژاد درباره دانشگاه صنعتی اردبیل و دستور رئیس جمهوری به وزیر علوم برای رفع مشکل این دانشگاه خبر داده بود/ فارس
رحیمی معاون وزیرعلوم: احداث دانشگاه صنعتی در اردبیل توجیه ندارد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره راه‌اندای دانشگاه صنعتی در اردبیل افزود: این دانشگاه در قالب پردیس در دانشگاه محقق فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
وی افزود: وزارت علوم بدنبال توسعه کمی دانشگاه‌ها نیست و باید کارکرد دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی پیش رود.
رحیمی بیان کرد: وجود دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی استان، ظرفیت خوبی را برای آموزش عالی ایجاد کرده و احداث دانشگاه جدید از جمله دانشگاه صنعتی توجیه ندارد.
وی افزود: مقرراست یک پردیس بزرگ فنی و مهندسی در دانشگاه محقق ایجاد شود و به دنبال تجهیز کامل آزمایشگاه مرکزی دانشگاه هستیم تا این آزمایشگاه در آینده نزدیک به سراسر کشور خدمات ارائه کند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دنبال کیفی‌سازی دانشگاه‌ها هستیم، اضافه کرد: اولین اثر بخشی دانشگاه محقق اردبیلی باید در سطح استان اردبیل باشد و این دانشگاه باید در سطح کشور هم نقش پذیری داشته باشد.
رحیمی اضافه کرد: توسعه مراکز رشد، ساماندهی موسسات آموزش عالی، توسعه پردیس‌های علم و فناوری و هسته‌های فناوری از سیاست‌های وزارت علوم در شرایط فعلی است.
حال باید دید حذف افسانه پرطمطراق دانشگاه صنعتی اردبیل که خیلیها را نان داده خود از کجا آب خورده است و در ورای این داستان چه حقایقی کتمان گشته است.
آیا تنها وعده ای بوده که بر زبان رانده شده است بدون اینکه کوچکترین پیشینه کارشناسی داشته باشد؟ آیا وعده و وعیدهای دیگر مسئولان که سالها در همین چارچوب و قالب جا خوش کرده و بی هیچ مطالعه ای و صرفا برای خالی از عریضه نبودن در سخنرانیها بر زبا آورده شده است، مشخص خواهد شد؟
مجید خدابخش: این مصوبه سفر احمدی نژاد غیر کارشناسی و فقط برای جلب افکار عمومی بود
مجید خدابخش، استاندار سابق اردبیل در روزهای گذشته در گفتگو با اردبیل فردا گفته است که ایجاد دانشگاه صنعتی اردبیل از مصوبات بدون كارشناسي سفرآقاي احمدي نژاد و فقط برای جلب افکار عمومی بود چرا که اگر مصوب شورايعالي انقلاب فرهنگي بوده هـيچ مقامي مجوز لغو مصوبه مذكور را نداشته و ندارد.
وی تاکید کرد: چرا از سال ۸۵ تا ۹۲ و در دولت آقاي احمدي نژاد هيچ اقدامي براي عملياتي شدن مصوبه صورت نگرفت و چرا استانداران وقت پیگیری نکردند؟ نمایندگان وقت و روسای دانشگاهای بین سال های ۸۵ تا ۹۲ و معترضین کنونی باید در همان سالها پیگیر می شدند.
وی ادامه داد: در دولت آقاي روحاني سياست ازدياد غيركارشناسي دانشگاه ها متوقف شد ضمن اینکه مصوبه اي كه در مجلس بودجه مصوب و رديف اعتباري نداشته باشد فاقد ابزار عملياتي شدن است.
وی افزود : ما پيگيري هم کردیم تا موافقت اصولي صرفا كاغذي، عملياتي شود ولی مورد پذيرش واقع نشد و بجاي آن دانشكده فن آوري هاي پيشرفته در عملیاتی شد و دانشجو هم گرفت.
خدابخش گفت: اساسا اول بايد سه تا دانشكده ایجاد شود تا سپس و براحتي تبديل به دانشگاه شود.
خدابخش گفت : چند استاندار در طی ۷ سال فوق عوض شد چرا این سوالات را از آنها و نمایندگان وقت پیگیر نیستید؟! آقایان چرا در طی سالهای ۸۵ تا ۹۲ سکوت کرده بودند چرا جدی نبودند ؟ چرا موضوع حالا یادشان افتاده است ؟
واکنش تند امام جمعه اردبیل به لغو مصوبه دانشگاه صنعتی اردبیل
سخنان روز پنج شنبه معاون وزیر علوم واکنش تند امام جمعه اردبیل به دنبال داشت.
وی گفت: شما می خواهید ۱۰ پردیس درست کنید حالا چه ایرادی دارد یکی از ۱۰ پردیش دانشگاه صنعتی شود شما می گوید در آینده دانشگاه جدید به شما می دهیم این یعنی چه ؟
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: غرور مقدس استان اردبیل شکسته است مجوز رسمی دانشگاه صنعتی را داده اید و اکنون می گوید دانشگاه فنی را مجهز می کنیم و تاسیس دانشگاه صنعتی لازم نیست، چرا در دیگر استانها چنین استدلال نمی کنید؟ اصلا پردیس نمی خواهیم پردیس مال خودتان باشد.
یکی از خیرین استان هزینه تاسیس دانشگاه صنعتی را بر عهده گرفت
امام جمعه اردبیل همچنین دیروز در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اعلام کرد: در سال ۱۳۸۵ شخصا از رئیس جمهور وقت مجوز دانشگاه صنعتی را برای استان گرفتم ولی در اثر کوتاهی مسؤولین استانی بعد از چند سال وزارت علوم آن را لغو کرد.
وی با اعلام این خبر که در حال حاضر با همکاری نمایندگان محترم با تمام توان به این مطالبه وارد شده ایم، افزود: اینکه امتیاز بزرگی را به استان بدهند سپس لغو کنند، این اهانت به شعور مردم و موجب از دست دادن وثوق مردمی که اصلی ترین سرمایه نظام است، می شود.
آیت الله عاملی بیان داشت: خوشحالم که امروز این بشارت را بدهم که یکی از خیرین استان، کل هزینه احداث دانشگاه صنعتی با تمام تجهیزات را برعهده گرفت و حجت را بر وزارت علوم تمام کرد.
باری در شرایطی که استان اردبیل یک استان مرزی بوده و ظرفیت پذیرش دانشجو از کشورهای همسایه را نیز دارد می توان گفت احداث این مرکز علمی میتوانست منجر به افزایش تعاملات برون مرزی و رونق کسب و کار مشاغل مختلف با حضور اتباع خارجی و بالطبع خانواده های آنان باشد روشی که کشور ترکیه در سالهای اخیر برای برون رفت از رکود اقتصادی در پیش گرفته است.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *