کرونا نفس سینما را تنگ کرده است

کرونا نفس سینما را تنگ کرده است

به گزارش روزنامه برای اردبیل، میتوان گفت امسال روز سینما به غریبانه ترین شکل آن گذشت سینمایی که در سالهای دور شاهد صفهای طویل و چندده متری در مقابل خود بوده ، در طول زمان با از دست رفتن محتوای فیلمها و نگاه صرفا پولی به آن خیل عظیمی از مشتریان خود را از دست داده بود تا اینکه در چند ماه اخیر نیزشیوع ویرووس کرونا کلون دربهای آن را کشید تا صاحبان سینما در ورطه ورشکستگی دست و پا بزنند.
البته بی تفاوتی فرهنگی نسبت به فعالان عرصه هنر و علی الخصوص عرصه فیلم و سینمادر اردبیل قصه ای دراز دارد. این را وقتی متوجه میشوی که پای درد دل این هنرمندان نشسته و به مشکلات و دغدغه های آنان گوش فرا می دهی.
خبرنگار روزنامه برای اردبیل نیز به مناسبت روز سینما پای صحبتهای یکی از این هنرمندان نشسته و با او به گفتگو پرداخته است.
رضا جمالی برنده جایزه روح آسیا در ژاپن با فیلم پیر مردها نمی میرند. فیلم کوتاهی که داستان پیرمردی است که در جستجوی مرگ است و به هر طریقی قصد نابودی خودش را دارد. رضا جمالی کارگردان این فیلم می‌گوید خیلی تلاش کرده تا داستان زندگی آدم‌هایی که درگیر مرگ هستند را به زیباترین زبان ممکن روایت کند و در این میان شوخی با مرگ هم برایش جذاب بوده است.
جمالی که تا کنون بیش از ۸۰ عنوان جایزه ملی و بین المللی را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده دربیش از ۱۳۰ جشنواره ملی و بین المللی با فیلمهای کوتاه و بلند حضو ر پیدا کرده است.
اما مسئله اینجاست که هنرمندی برخاسته از شهر کهن اردبیل با این حجم ازموفقیت در سطح ملی و بین المللی تا چه اندازه برای مردم دیارخود شناخته شده است.
پر بیراه نیست اگر بگوییم که هیچ . تنها عده ای اندک آنهم به سبب فعالیت خود در این عرصه. ازمردم کوچه و خیابان اگر پرسیده شود بدون شک کمتر کسی پیدا خواهد شد که شناختی جزئی ازچنین هنرمندان سرزمینمان داشته باشد .
عیب کار اینجاست که متولیان ما به این قشر بها نمی دهند و آنان را به طرق مختلف به جامعه معرفی نمی کنند.
این دست هنرمندان که در عرصه های مختلف افتخار آفرینی کرد اند بدون شک می توانند به عنوان الگوی عرصه هنر در بین جوانان و نوجوانان معرفی شوند تا این عزیزان بتوانند امیدوارانه به آینده بنگرند و بدانند که جمالی توانست پس او هم اگر بخواهد و تلاش کند حتما میتواند.
این گفتگوی کوتاه تقدیم نگاه خوانندگان روزنامه برای اردبیل می شود:
لطفا بفرمایید فعالیتهای سینمایی خود را از چه سالی شروع کردید؟
از سال ۱۳۷۵در انجمن سینمای جوان استان اردبیل فعالیت فیلمسازی خود را با نوشتن چند فیلمنامه کوتاه بعد از گذراندن دوره یکساله فیلمسازی آغاز نمودم . بعد از اندک وقفه ای از سال ۱۳۷۸ اولین فیلم کوتاه خود را با عنوان اجاره خانه به مرحله تولید رساندم که از آن تاریخ به بعد در حوزه ساخت فیلم فعالیتم شروع شد. لازم به ذکر است که این فیلم در جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان انتخاب و مشوق من برای ادامه کار فیلمسازی شد .
در چه حوزه هایی فعالیت داشتید؟
بعد از طی دوره فیلمسازی از کارهای پشت صحنه ای از قبیل صدابرداری و تصویربرداری شروع کردم و به تدریج فعالیت خود را به ساخت فیلم تغییر دادم .
در سطح ملی و بین المللی موفق به اخذ چه جوایزی شده اید؟
تا کنون بیش از ۸۰ عنوان جایزه ملی و بین المللی در کارنامه کاری خود به ثبت رساندم و بیش از ۱۳۰ جشنواره ملی و بین المللی با فیلمهای کوتاه و بلند حضو ر داشته ام که موفقیت هایی را از این طریق بدست آورده ام .
چه برنامه هایی در دست اقدام دارید ؟
بعد از ساخت ۲ فیلم بلند سینمایی اکنون در حال نگارش فیلمنامه بلند دیگری هستم که در سال دیگر با عنایت به ایجاد شرایط مناسب اقدام به تولید آن خواهم کرد.
ازمشکلات و دعدغه هایی که در این مسیر پیش رو داشتید بگویید؟
در کار ساخت فیلم همیشه موانعی وجود دارد که آدمی را از ساخت فیلم مایوس می کند لذا فیلمساز باید بتواند این موانع و مشکلات را پشت سر گذاشته و مصمم به پرداخت ایده خود در ساخت فیلمش شود .
انتظاراتی که از مسئولان دارید چه بوده است؟
در ایران برای هر فعالیتی ناچار باید با یکی از مسئولان برای حل و فصل مراحل تولید آن در ارتباط بود . در سینما نیز خارج از این قاعده نیست بایستی از بدو تولید اثر از نامه نگاری اداره تا مجوزفیلمبرداری و غیره مسئولین مجوز صادر نمایند و این باعث اتلاف وقت و هزینه می شود که در نتیجه منجر به شکست پروژه و یا انصراف از تولید فیلم فاخر می شود .
آیا در حوزه اردبیل فیلم یا سریالی بوده که شما بخواهید در آن حوزه فعالیت کنید؟
بله قبلا در چند فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی بعنوان دستیار و برنامه ریز فعالیت داشته ام.
اگر صحبت نگفته ای دارید لطفا بفرمایید تا با افتخار در روزنامه چاپ شود؟
اکنون حال سینما خوب نیست بخصوص با پیدایش ویروس کرونا این وضع به وخامت سوق داده شده باید تدبیری بیاندیشیم وبا رعایت قراردادهای بهداشتی مردم را به سالن های سینما هدایت کنیم تا سینمای ایران نفسش به شمارش نیفتد و تمامی مسئولین و بخصوص علاقه مندان به هنر هفتم همگام و یار همدیگر باشند تا سینما به حیات خود ادامه دهد و معیشت سینماگران هم به خطرمان و دیگر فعالان عرصه سینماشهر نیفتد .

گفتگو: فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *