آماده واگذاری پروژه های اتمام یافته هستیم

آماده واگذاری پروژه های اتمام یافته هستیم

مدیر کل اداره امور عشایر استان اردبیل گفت: اداره امور عشایر استان تامین آب زمینهای زیرکشت پایاب خداآفرین را انجام داده است و آمادگی دارد که آن را در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی به سازمان جهاد کشاورزی ، آب منطقه ای،یا تعاونیهای تولید بهره برداران عشایری یا شرکتهای تعاونی عشایر به صورت رایگان واگذار نماید.
به گزارش روزنامه برای اردبیل معرفت آذری در جریان بازدید خبر نگاران از طرحهای آبرسانی این اداره اظهار کرد : با توجه به اینکه این پروژه با ارز ۸۰۰ تومانی بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان هزینه برداشت در حال حاضر ۵۰۰میلیارد تومان ارزش دارد.
وی یادآورشد: این پروژه بزرگترین پروژه ملی سازمان امور عشایر در کشور است که اجرای آن ازاواخر دهه هفتاد شروع و در سفر اخیر ریاست جمهوری افتتاح شد.
مدیر کل امور عشایر استان با اشاره به اجرای پروژه پمپاژ فتحعلی ویک پمپاژ ثانویه دیگر برای برداشت ۳ مترمکعب آب در ثانیه گفت:این پروژه از کانال مغان به طول ۶۴۵کیلومتراست و هزارهکتاراز اراضی ۱۶ قشلاق را که۷۵۰ خانواردارد پوشش می دهد.
مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: با بهره برداری از طرح‌های عمرانی در حال اجرا، آب شرب ۲۲۰ قشلاق عشایری شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان تا پایان آبان ماه امسال تامین می‌شود.
آذری بیان کرد: سال گذشته در جریان سفر ریاست جمهوری فاز یک و ۲ احمدلو جهت آبرسانی به قشلاقات عشایر توسط وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زنی شد که مجمعا ۲ فاز ۲۲ قشلاق را با ۷۴۰ خانوار و ۲هزارو ۹۰۰نفر جمعیت پوشش خواهد داد. همچنین طول خط اصلی آن ۶۴ کیلومتربا ۱۴ مخزن آب با حجم ۱۴۰۰ متر مکعب و ۱۳۱ حوضچه خواهدبود.
وی از آماده بهره برداری بودن فاز یک خبر داد و افزود: فاز اول این پروژه نیز ۹ قشلاق با جمعیت ۱۴۰۰ نفر و ۳۱۹ خانوار را پوشش خواهد داد که خط اصلی انتقال آن ۲۷ کیلومتربوده و دارای ۵ مخزن با ظرفیت ۵۵۰ متر مکعب آب و ۶۴ حوضچه است که مجموعا ۱۶ میلیارد تومان اعتبار به آنها تخصیص داده شده است.
آذری گفت: با بهره برداری از طرح‌های عمرانی در حال اجرا، آب شرب ۲۲۰ قشلاق عشایری شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان تا پایان آبان ماه امسال تامین می‌شود.
مدیر کل امور عشایر خاطر نشان کرد: در تاریخ ۴۱ سال انقلاب اسلامی برای اولین بار چنین مبلغی به قشلاقات عشایر استان پرداخت شده که به صورت نقدی از محل بند ح تبصره ۴ صندوق توسعه ملی به اذن مقام معظم رهبری برداشت شده است. همچنین بیشترین اعتبار ملی نیز در سال ۹۶ به استان اردبیل تعلق گرفته است.
وی در جریان بازدید از ایستگاه‌های جداسازی پمپاژ آب شرب و آب کشاورزی در روستای اوروج کندی پارس‌آباد مغان نیز گفت: خط انتقال این طرح به طول ۱۰ کیلومتر است که ۳ کیلومتر آن در حوزه شهرستان پارس آباد و هفت کیلومتر در حوزه شهرستان بیله‌سوار واقع شده است.
آذری خاطرنشان کرد: این طرح با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال در حال اجرا بوده و با پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصد پیش‌بینی می شود تا نیمه آبان ماه امسال تکمیل و بهره برداری شود.
وی ادامه داد: این طرح باعث افزایش آب شرب عشایر شهرستان های بیله سوار و پارس آباد از ۵۰ لیتر بر ثانیه به ۱۲۰ لیتر بر ثانیه خواهد شد همچنین آب ۴۰۰ هزار واحد دامی عشایر منطقه نیز تامین خواهد شد.
فرماندارشهرستان بیله‌سوارنیز یاد آور شد: با هماهنگی اداره کل امور عشایری، برای اجرای آبرسانی فاز دوم منطقه چوخلی قویی بخش قشلاق دشت جعفرآباد ۴۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
معرفت آذری از اجراح طرح کارت هوشمند در بین عشایر استان خبرداد و افزود: این طرح که برای اولین بار در کشور انجام می شود به صورت رایگان در اختیار عشایر استان قرار گرفته و پس از هر تراکنش پیامک به صاحبان کارت فرستاده می شود تا از هرگونه سوءاستفادهای احتمالی جلوگیری شود.
وی ادامه داد: نزدیک به ۱۲هزار کارت هوشمند برای عشایر استان صادر شده و شرط لازم برای ارائه این کارت داشتن درآمد از طریق مشاغل مرتبط باعشایری است.
آذری خاطر نشان کرد: این کارتهای هوشمند با هدف ارائه خدمات به عشایر واقعی صادر شده و به هنگام کوچ عشایری نیز دستگاههای زیربط تنها به دارندگان کارت ارائه خدمات خواهند کرد که شامل ارائه پنل خورشیدی، تسهیلات بانکی ، آرد ، سبوس و دیگر خدمات است.
وی اظهار کرد : پالایش دفترچه ها و حذف دفترچه عشایرزادگانی که در مشاغل دیگر مشغول به کار هستند نیز از اقدامات مهمی بود که علی رغم مقاومت این افراد صورت گرفت.
به گزارش روزنامه برای اردبیل، در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل ۶٫۵ درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می‌دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل ۶ درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده‌اند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *