مجوز تاسیس صندوق پژوهش و فناوری استان اردبیل صادر شد

مجوز تاسیس صندوق پژوهش و فناوری استان اردبیل صادر شد

غلامحسین رحیمی شعرباف گفت: با توجه به قابلیت زیست بوم فناوری در استان اردبیل و با تاکید وزیر علوم و تحقیقات و فناوری و استاندار اردبیل، کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری مجوز تاسیس صندوق استان را صادر نمود.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در نشستی که با حضور اصحاب رسانه در محل پارک علم و فناوری برگزار شد، اظهار داشت: پارک علم و فناوری اردبیل عقب ماندگی های سالهای اخیر نسبت به برخی استانها را جبران کرده و در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفته است وبا رشد شتابی می تواند در سالهای آینده جزو پارکهای پیشرفته و استاندارد باشد.
غلامحسین رحیمی شعرباف ادامه داد:عملکرد مجموعه پارک علم و فناوری استان اردبیل طی مدت اخیر قابل تحسین بوده و این نشان از توسعه استان در حوزه فناوری است ودرحوزه پارکها و معاونت پژوهش نیز تلاش میشود پارک اردبیل در مسیر رشد و گسترش شتابنده قرار گیرد.
وی ادامه داد: اهتمام بسیار خوبی توسط مسئولین در پارک وجود دارد واساسا یکی از دلایل توسعه پارک های علم و فناوری نیز اشتغال زایی برای دانش آموختگان و همچنین گرایش دادن آن ها به رشته‌های مورد نیاز بازار است.
رحیمی ضمن بیان این نکته که یکی از مراکزی که ایجاد نیاز در رشته های دانشگاهی می کنند پارکها هستند یاداور شد: حدود ۴۳ پارک و ۲۰۰ مرکز رشد به همراه ۱۰ هزار واحد فن آور در کشور فعالیت دارند و بالغ بر ۶۰ هزار نفر در این مجموعه ها مشغول به کار شده اند که ۸۵ درصد آن‌ها دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: ۴۰ درصد فعالان شرکت های دانش بنیان داری مدارک کارشناسی ارشد و دکترا هستند که منجر به گردش مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی پارکها شده است.
رحیمی درخصوص عدم وجود بازار فروش برای تولیدات واحدهای فن آوری بیان کرد: درصدد هستیم که موانع موجود در این مسیر را پیگیری کرده ودر راستای رفع این موانع تلاش کنیم.
وی خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت مجوز تولید داروهای گیاهی را صادر می کند اما نمی تواند آن را به عنوان دارو معرفی نماید و نمی‌توان به عنوان دارواین محصولات را به فروش رساند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تاکید کرد: در صدد تعیین تکلیف گروهی از داروها که با مجوز وزارت بهداشت تولید شده هستیم اما در این راستا به همراهی مجلس نیاز داریم.
اختصاص ۶۲ میلیارد تومان برای توسعه اقدامات پارک علم و فناوری در اردبیل
حبیب ابراهیم پور، رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات انجام یافته در حوزه فناوری در سطح استان تصریح کرد: ۵۲ میلیارد تومان برای آماده سازی سایت و ساختمان اداری پارک علم و فناوری در این سفر اختصاص یافت.
وی افزود: همچنین به منظور ایجاد کارگاه های نوآوری در سطح استان اردبیل مبلغ ۱۰ میلیارد تومان از محل این سفر اختصاص یافته است.
اردبیل جزء ۵ استان پرتعامل در حوزه پارک علم و فناوری است
قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به موفقیتهای اخیر پارک در امر توسعه بیان کرد: پشتیبانی و وفاق خوبی در کارکرد و ارتباط نهاده های علم وفناوری پارک استان با دانشگاه به چشم می خورد .
مهدی کشمیری ادامه داد: به جرأت می توان گفت که استان اردبیل جزو ۵ استانی است که در آن شاهد اینگونه وفاق و تعامل و پشتیبانی هستیم که ثمره ان حرکت پرشتاب در پارک است.
وی اذعان کرد: با وجود آن که پارک استان اردبیل جزو پارکهای جدید التاسیس است اما در مقایسه با پارکهای فناوری استانهایی که زودتر تاسیس شده اند شرایط بهتری دارد از آن جمله نداشتن مشکل سایت است.
وی بیان کرد: امروز آغاز عملیات اجرایی این سایت در دوساختمان مرکز رشد، چند مستاجره و ستادی و سوله های نواوری کلید خورده و اهتمام خوبی در بین انها وجود دارد .
کشمیری یادآور شد: پشتیبانی ازپارک نیز از طرف دانشگاه وجود دارد و طی صحبتی که با ریاست دانشگاه محقق انجام شد قرار است در صورت نیاز فضایی از دانشگاه نیز در اختیار پارک قرار گیرد .
وی اضافه کرد: فعالیتهای خوبی را در حوزه کارآفرینی و نوآوری پارک شاهد هستیم که بسیارارزشمند است چنانچه دانشگاهها نیز در کنار اموزش و پژوهش حرکت خوبی را در بحث کارافرینی و نواوری شروع کرده اند ودر صورت وجود پتانسیل های لازم میتوان آن را در شهرستانها نیزتوسعه داد.
در ادامه معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم درخصوص لغو امتیاز دانشگاه صنعتی بیان کرد: در حال حاضر توسعه کمی رشته‌ها در دانشگاه‌ها منتفی است چرا که تقاضا برای برخی رشته‌ها وجود نداشته و برای برخی رشته‌ها نیز بازار کار وجود ندارد.
رحیمی شعرباف گفت: براین اساس در بسیاری از استان‌ها موانعی برای توسعه کمی دانشگاهها از طرف وزارت علوم اعمال شده است در حالی که آماده صدور مجوز برای تعدادی رشته ی فنی و مهندسی مورد نیازدر استان اردبیل هستیم.
وی تصریح کرد: وزارت علوم برای راه اندازی دانشگاه پردیس با شاخص های بالای آموزشی آمادگی کامل دارد و در صورتی که دیگر شهرستان‌های این استان قابلیت وظرفیت توسعه آموزش عالی را داشته باشند می توان شعبی از دانشگاه محقق را در آن ایجاد کرد چرا که این امر زودتر نتیجه خواهد داد در صورتی که اگر منتظر احداث ساختمان و سپس پذیرش در رشته های صنعتی باشیم چندین سال به طول خواهد انجامید.
وی افزود: البته برای راه اندازی پردیس و ایجاد رشته های جدید حاضریم کارگروهی در استان دایر شده و نتیجه بررسی‌ها به وزارت علوم انتقال یابد و در پردیس نمین نیز وزارت برنامه دارد به دنبال راه اندازی مرکز رشد و توسعه رشته ها تا مقطع دکتری باشد.
رحیمی تاکید کرد: توصیه وزارت علوم هم این نیست که دانشگاهی از صفراحداث و شروع به کار نماید در حالیکه دانشگاههای موجود ظرفیت لازم را دارند.
معاون پژوهش با قبول این نکته که بیکاری فارغ التحصیلان وجود داشته و برخی رشته‌ها نیز متقاضی ندارند تشریح کرد:علی رغم سیاست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری توسعه کمی دانشگاه‌ها در خارج از وزارت ادامه داردوحتی در برخی رشته‌ها نیز با مازاد مواجه هستیم.
رحیمی اظهار کرد: اهتمام به توسعه دانشگاههای فعلی میتواند جایگزین مناسبی برای توسعه کمی آن باشد چنانچه در بعضی استانها برای برخی رشته ها اصلا متقاضی وجود ندارد و با محدودیت روبرو شده ایم که ادغام دانشگاهها را می طلبد اما در صورتی که از ظرفیت دانشگاههای موجود نهایت بهره مندی حاصل شود نیاز به احداث دانشگاه جدید نخواهد بود .
وی ادامه داد: بر همین اساس متاسفانه در برخی استانها به دنبال ادغام چند دانشگاه در یک دانشگاه هستیم و ایده توسعه پارک های علم و فناوری مطرح شده است چنانچه در دانشگاه بجنورد در یکی از رشته های روزانه تنها ۶ نفرثبت نام کرده اند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم متذکر شد : در حال حاضر برای برخی رشته های علوم پایه متقاضی وجود ندارد واین موضوع ممانعت از رشد کمی دانشگاهها را می طلبد.

گزارش : فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *