تولید آبزیان در سال جاری به ۱۰ هزار تن خواهد رسید

تولید آبزیان در سال جاری  به ۱۰ هزار تن خواهد رسید

مدیر کل شیلات استان اردبیل گفت: پیش بینی میشود درسال ۹۹ تولید آبزیان استان به بیش از ۱۰ هزارتن برسد.

میرآرمان واعظی مدیرکل شیلات استان اردبیل در گفت و گو با روزنامه برای اردبیل با اشاره به اینکه بیش از ۵۲۰ مزرعه پرورش ماهی دراستان فعال است، تصریح کرد: پیش بینی میشود درسال ۹۹ تولید آبزیان استان به بیش از ۱۰ هزارتن برسد.
وی اظهار داشت : در سال ۸۵ تولید آبزیان استان اردبیل هزار و ۵۶۲ تن بود ولی در طی فعالیت های انجام شده در طول چند سال در سال ۹۴ به ۸ هزار تن و در سال ۹۶ به بیش از ۹ هزار تن انواع ماهیان سرد آبی و گرم آبی رسید.
مدیرکل شیلات استان اردبیل خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ شیلات استان اردبیل از مدیریت به ادراه کل ارتقا یافت و همچنین ۱۰ اداره شیلات در شهرستان های استان اردبیل ایجاد شد.
واعظی با اشاره به تولید تخم آبزیان در استان اردبیل افزود: ۴۰ میلیون تخم سبز ماهی قزل آلا و ۳۰ میلیون تخم چشم زرده قزل آلا و بیش از یک و نیم میلیون ماهی زینتی و بیش از ۲۰۰ هزار قطعه زالو دراستان تولید شده است.
وی ادامه داد: حدود ۸ میلیون بچه ماهی سرد آبی در استان تولید شده است که علاوه بر تامین نیاز استان به چندین استان دیگر نیز صادر می شود.
مدیرکل شیلات استان عنوان کرد: در این مدت بیش از هزار و ۷۰۰ نفر روز از علاقمندان و پرورش دهندگان ماهی در استان به صورت رایگان آموزش دیده اند.
واعظی بیان داشت: در جشنواره شهیدرجائی سال گذشته در ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی استان اردبیل رتبه دوم کشوری را کسب کرده است.
مدیرکل شیلات استان تصریح کرد: فرهنگ مصرف در سال ۸۰ از ۰٫۹ کیلوگرم به ۱۰٫۸ کیلوگرم در سال ۹۸ ارتقا یافته است به طوری که در بین استان های غیر ساحلی دارای رتبه سوم می باشیم.
وی اضافه کرد: جهت توسعه آبزی پروری در استان تفاهمنامه ی همکاری با کمیته امداد، بسیج استان و هواشناسی استان امضاء شده و همچنین از راه اندازی برنامه مستقل تلوزیونی بعنوان «سوهدیه سی» در راستای فرهنگ مصرف و راه اندازی مرکز فروش و طبخ آبزیان ۲ مورد در سطح استان انجام گرفته شده است.
واعظی از توسعه پرورش گونه های جدید شامل ماهی سفید، ماهیان خاویاری، شاه میگوی آب شیرین، ماهی سوف، میگوی بزرگ آب شیرین وماهی سیم خبرداد و گفت: ایجاد پایلوت آزاد ماهی در دریای خزر و ماهیان سردآبی وخاویاری درقفس در سدهای استان پرورش داده می شود.
مدیرکل شیلات استان تصریح کرد: در راستای جلوگیری از عرضه خاویارهای تقلبی در بازار آبزیان نظارت های خوبی انجام گرفته شده است.
واعظی با اشاره به حمایت ها اداره شیلات خاطر نشان کرد: خط تولید فیله وبسته بندی قزل آلا و ایجاد کارخانه کنسروسازی ماهی به طوری که یکی از برندهای مشهورکنسرو ماهیان تن در اردبیل مشغول به فعالیت می باشد و حمایت های بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.
وی تاکید کرد: جشنواره های طبخ آبزیان درشهرهای استان اردبیل برگزار شده است که استقبال بسیار خوبی از این جشنواره توسط مردم صورت می گیرد.
مدیرکل شیلات استان بیان کرد: در سالهای گذشته نهاده ها و خوراک آبزیان که مورد استفاده بخصوص در بخش ماهیان سردابی قرار می گیرد از سایر استانها حتی خوراک بچه ماهیان کوچک از کشورهای خارجی وارد می شد که طی دوسال اخیر خوشبختانه خط تولید خوراک آبزیان در شهرک صنعتی ناحیه ۲ اردبیل شروع به تولید نموده است که با توسعه این کارخانه شاهد تأمین بخش زیادی از نیاز غذای مورد نیاز ماهیان سردآبی استان خواهیم بود و در بخش فرآوری و عمل آوری نیز یک کارخانه تولید کنسرو ماهی طی چند سال اخیر شروع به فعالیت نموده که نیاز استان و قسمتی از نیاز کشور را نیز تأمین می کند.
واعظی با اشاره به مشکلات و محدودیت های شیلات استان عنوان کرد: عدم توجه به تعیین سهم آبزی پروری در برنامه های مطالعات منابع آبی توسط شرکت های ذیربط، تخصیص سد های بزرگ استان برای تأمین آب شرب، کمبود تسهیلات بانکی سرمایه ای و بخصوص سرمایه در گردش در تأمین نقدینگی تولید کنندگان ماهی، بالابودن کارمزد تسهیلات بانکی بخصوص در خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی، عدم تخصیص اعتبارات به مطالعه جامع آبزی پروری استان، استقبال کم تولیدکنندگان از بیمه آبزیان، فعالیت کم تشکلها و تعاونی های آبزی پروری استان، نبود نیروی انسانی متخصص در برخی از ادارات شیلات شهرستانی ،گران شدن نهاده های آبزیان (بچه ماهی و خوراک و …) از جمله مشکلات ما در این حوزه است.
وی با اشاره به برخورداری سرمایه گذاران از تسهیلات تاکید کرد: پیگیری امورات اداری صدور مجوز ها از ادارات ذیربط استانی، معرفی سایتها و مکانهای مستعد آبزی پروری در استان و معرفی برای دریافت و اخذ تسهیلات بانکی از بانکهای عامل از جمله اقدامات ما در این حوزه است.
وی افزود: عقد قرارداد با صدا و سیما به منظور تهیه و پخش برنامه سو هدیه سی با موضوعات مختلف،پیگیری اجرای طرح های تکثیر و پرورش آبزیان، صدور مجوز جایگاه عرضه و فروش ماهی زنده در سطح استان ، اجرای طرحهای دومنظوره در برخی روستاهای مستعد شهرستانها، پیگیری اجاری طرح پرورش ماهی خاویاری در قفس در سد گیلارلو شهرستان گرمی، تولید برای صادرات قزل آلای رنگین کمان حدود یک تن در روز به کشور همسایه آذربایجان، تامین مولد شاه میگو برای اداره شیلات سیستان به تعداد ۲۰۰ قطعه ،اجرا و مشارکت در دوره های اموزشی و ترویجی متقاضیان و پرورش دهندگان ماهی استان(۲۰ دوره، ۶۴۸ نفر، ۱۵۵۵ نفر/روز)، تهیه و تأمین بچه ماهی ترویجی سرد آبی و گرم آبی در شهرستانهای مستعد استان صورت گرفته است.
مدیرکل شیلات استان اظهار داشت: با توجه به اینکه ماده اولیه برای تأمین ماهی آب می باشد، اولین و مهم ترین تعامل با شرکت آب منطقه ای اردبیل مورد نیاز بوده و از جمله ادارات دیگر که تعامل با آنها بسیار ضروری است اداره کل حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی، دامپزشکی،سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان و همچنین سازمان نظام دامپزشکی استان، ولی به لحاظ برخی از قوانین دست و پاگیر بالادستی و محدودیت ها نتیجه مطلوب در برخی مواقع حاصل نمی شود.
واعظی با اشاره به منابع آبی استان که از دو بخش آبهای سطحی و آبهای زیرزمینی تشکیل می گردد، افزود: بیشترین استعداد های آبزی پروری از آبهای سطحی و رودخانه ها است که مهم ترین آنها حوضه ارس ،حوضه قزل اوزن و حوضه بالهارود می باشد که برای برآورد دقیق ظرفیت استان نیاز به مطالعه جامع آبزی پروری استان از طریق مشاوران ذیصلاح می باشد و در حال حاضر ظرفیت تولید استان قریب به ۱۰ هزار تن در سال جمع بندی شده است.
مدیرکل شیلات استان بیان کرد: در سال جاری نیز تعداد ۴ پروژه پرورش ماهی در هفته دولت افتتاح گردید و تلاش بر این داریم به تعداد پروژه ها نیز بیافزایم.

گفتگو :شیرین صدیق

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *