سونامی سالمندی در ۳۰ سال آینده ایران

سونامی سالمندی در ۳۰ سال آینده ایران

اولین کنگره سیمای سلامت خانواده به همت دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده پرستاری و مامایی با حضور معاون پرستاری وزیر بهداشت در سالن ولایت دانشکده پزشکی و پیرا پزشکی افتتاح شد.

این کنگره که تا تاریخ ۲۷ شهریورماه ادامه خواهد داشت به بررسی سلامت خانواده از ابعاد مختلف اجتماعی و روانشناسی و فیزیولوژیکی خواهد پرداخت .
با توجه به این موضوع که درحال حاضر خانواده ها با وجود فضای مجازی، شرایط اقتصادی و تهاجم فرهنگی در معرض آسیب های جدی قرار دارند برگزاری چنین هم اندیشی هایی از طرف جامعه پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری می تواند بسیار مهم باشد.
معاون پرستاری وزیر بهداشت در این کنگره ضمن قدردانی از مدافعان سلامت کشور اظهار امیدواری کرد که نتیجه این کنگره راهبردهایی باشد که بتوان در اعتلای سلامت جامعه از ماحصل آن استفاده کرد.
مریم حضرتی گفت: در حال حاضر در جامعه جهانی با پدیده سالمندی مواجه هستیم و ایران هم به تبع بقیه کشورها در ۳۰ سال آینده یک کشور پیر خواهد بودو با سونامی پیری مواجه خواهیم بود.
وی ادامه داد: در سال ۲۰۵۰ تعدادسالمندان از تعداد کودکان بیشتر خواهد بود در حال حاضر ۹ درصد جمعیت کشور مارا سالمندان تشکیل می دهند و در ۳۰ سال آینده این رقمبه ۲۵درصد خواهد رسید یعنی از هر چهار نفر یک نفرسالمند و بالی ۶۰ سال خواهد بود
حضرتی تصریح کرد : در کشوری مانند فرانسه ۱۰۰ سال طول کشید که تعداد سالمندان از ۷ درصد به ۱۴ درصد برسد اما در کشور ما سرعت رشد جمعیت سالمندی چنان بالاست که در طی ۳۰ سال ۹ درصد به ۲۵ درصد خواهد رسیدکه نیازمند برنامه ریزیهای دقیق و اساسی است.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به این امر که عمر بانوان بیشتراز مردان است وبانوان عموما از پشتیبانی اقتصادی کافی برخوردار نیستند در صورتی که از الان روی سلامت خانواده و بانوان برنامه ریزی نکنیم سلامت کشوربا مشکل جدی مواجه خواهد شد.
وی گفت: از آنجا که ۷۵ درصد نیروهای ما را بانوان تشکیل می دهند قوانینی برای آنها وضع شده که در سلامت خانواده نیز موثر است همچنین برنامه ارتقاء دانش و مهارت پرستاران به صورت تخصصیدر حال اجراست از جمله تخصصی کردن رشته پرستاری در حیطه نوزادان ، سالمندان ، بهداشت و پرستاران روان درمان و امید است که از تخصص آنها به نحو احسن استفاده شود.
معاون پرستاری وزیر بهداشت اذعان کرد: زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور نقش بسزایی در سلامت جامعه دارند به طوری که مطابق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی در مورد کودکان آواره جنگ و ارتباط مادر و نقش آن بر سلامت جامعه که با نام تئوری attachment ارائه شد ایجاد دلبستگی و شکل دادن پیوند های عاطفی یک نیاز ذاتی است چرا که همه ما نیازمند کلید واژه امنیت هستیم .
وی ادامه داد: همه ما شیوه های متفاوتی برای مدیریت ایجاد دلبستگی خود داریم که نشات گرفته از نوع تربیت ما و نوع برخورد مادری که عمدتا در زیر کودکی با فرزند خود دارد که می تواند منجر به ایجاد الگوهای روانی در افراد بشود. حضور مادر در ارضای نیاز کودک به چهار شخصیت اشاره می شود که یکی از آنها شخصیت secure یا ایمن هست.
وی افزود : ما در جامعه نیاز به افراد ایمن داریم افرادی که هم به ارزش خود واقفند وهم به سلامتی خود و دیگران بها می دهند.
حضرتی ادامه داد: محققین معتقدند که صمیمیت وهمدلی استقلا رضایتمندی اعضای خانواده انسجام در خانواده و حاکمیت ارزشهای اخلاقی در خانواده است که خود نزدیک به آموزه های دینی ماست.
وی یادآور شد : در حال حاضر برنامه های وزارت بهداشت در مورد باروری مادران، سلامت نوزاد و مادر و نوجوانان و میانسالان و سالمندان و بهبود تغذیه آنهادر حال اجراست اما در مورد سلامت میانسالان و سالمندان و شیوه صحیح زندگی کردن باید حساس تر باشیم.
بی تردید آرامش خانواده و فضایی که کودکان در آن رشد و تربیت می شوند منجر به سلامت جامعه خواهد شد . موضوعاتی که در این حیطه مطرح هستند از دغدغه های افراد جامعه نیز بوده و هست.
خانواده هسته اصلی توسعه در جامعه است
خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه باعث رشد و توسعه جامعه است و اگر خانواده سالم باشد کودکان نیز درست تربیت خواهند شد . سرپرست دانشگاه علوم پزشکی با بیان این مطلب گفت: سلولی که در جامعه تشکیل شده و خانواده نام می گیرد از لحاظ میزان ازدواج ، باروری و پایداری و عوامل موثر در آن میتواند منجر به توسعه شود .
شهرام حبیب زاده با اشاره به اینکه هزینه هایی که در راستای تحکیم و حمایت خانواده می شود به عنوان یک سرمایه گذاری پرسود وپر منفعت محسوب می شود اظهار امیدواری کرد که مطالب و نظرات تخصصی که در این کنگره مطرح می شود باعث افزایش توان، علم و دانش جامعه در مورد سلامت خانواده شود.
وی خاطر نشان کرد: بسیاری از مسائل خانواده مخصوصا کاهش میزان ازدواج و باروری که با آن روبرو هستیم در حیطه کلان کشوری منجر به مشکلاتی می شود . همینطورافزایش طلاق و تهدیدهای فضای مجازی که سلامت خانواده را به خطر می اندازد موضوعی است که قابل توجه است وامید است که این کنگره بتواند در اعتلای ساختار خانواده و تحکیم آن موثر باشد.
تجرد امکان رسیدن به کمال را نخواهد داشت
حجت الاسلام واحدی زاده در این کنگره به اهمیت خانواده در اسلام اشاره و اظهار کرد: به طور یقین سلامت خانواده بزرگترین نقش را در توسعه همه جانبه دارد وخداوند برای رساندن این موضوع برای متفکرین فرموده از میان شما برای شما زوج هایی قرار دادیم .
وی ادامه داد: رفتن مسیر رشد وتعالی به تنهایی میسر نخواهد بود و تجرد امکان رسیدن به کمالات را نخواهد داشت و خانواده بدون مودت که همان همسر داری و محبت به فرزند است در مسیر رشد قرار نخواهد گرفت.
حجت الاسلام واحی زاده به حدیثی از امام سجادع اشاره کرد و افزود : خداوند بالاترین حق خانواده را تربیت فرزند قرار داده است و حق فرزند به خانواده به شکل رحمت و گذشت و فداکاری نسبت به به فرزنداست.
وی تاکید کرد: در دانشگاهها باید تفکرات انسان ساز ی و فکر سازی با توسل به احادیث و توجه به معنویت به شکل قانون ارائه شودتا زمینه رشد و اعتلای جامعه فراهم شود.
دبیر اجرائی کنگره نیز در ابتدای این مراسم گفت: با توجه به اشارات مقام معظم رهبری به بحث سلامت خانواده و با توجه به آسیب هایی که امروزه خانواده ها را در بر گرفته برآن شدیم تا با حضور کارگروههای تخصصی مواردی همچون طلاق ، بزهکاری ، نزاع خیابانی و خشونت های خارج از منزل که عموما سلامت یک خانواده و به تبع آن سلامت جامعه را تهدید می کند بپردازیم.
مولایی ادامه داد: در این کنگره ملی گروههای مختلف تخصصی در کنار هم قرار میگیرند تا با همفکری و هم اندیشی و با اجماع نظر دربین متخصصان حوزه های مختلف که در بحث سلامت خانواده اتفاق افتاده و خواهد افتاد این فرصت فراهم شود که از منظر مختلف به این موضوع مهم پرداخته شود.
وی بیان کرد: این کنگره که قرار بود در تیر ماه ۹۹ به صورت حقیقی برگزار شود پس از شیوع کووید ۱۹ قرار شد که به صورت مجازی و در ۲۵ شهریور برگزار شود و درآن از دانشگاههای سراسر کشور اعضای مختلف به کار گرفته شد.
مولایی اضافه کرد: استقبالی که اتفاق افتاد بیانگر دغدغه های موجود در جامعه و در مورد سلامت خانواده هست که امید استدر این کنگره به خوبی به آن پرداخته شود.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *