بیداد عدم مسئولیت پذیری در زوجین

بیداد عدم مسئولیت پذیری در زوجین

پرونده‌های طلاق در اردبیل حداقل طی چند سال اخیر رنگ و بوی خوشایندی ندارد و گواه گستردگی این معضل و شکستن قبح آن در جامعه است

به گزارش روزنامه برای اردبیل، در طرح آسیب های اجتماعی اردبیل یکی از مهمترین موارد عنوان شده که به تائید مسئولان نیز می‌رسد، موضوع طلاق است. آن هم در استانی با بافت فکری سنتی که زمانی طلاق در خانواده‌ها مذموم بود و تا حد امکان از بروز آن خودداری می‌شد.
اما طی یک دهه اخیر طلاق به یکی از معضلات ناخوشایند این استان تبدیل شده است. هر چند برخی معتقدند طلاق به دلیل افزایش آگاهی زوجین از حقوق یکدیگر و تن ندادن به هر شرایطی افزایش یافته اما این تمام ماجرا نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد عوامل اصلی ارتباطی به آگاهی از حقوق فردی و اجتماعی به ویژه از سوی دختران ندارد.
۱۵ درصد از طلاق ها در یک سال اول ازدواج
سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل با اشاره به بررسی پرونده های طلاق در اردبیل تصریح کرد: مشاهده می‌شود که نیمی از طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی و ۱۵ درصد در یک سال اول اتفاق افتاده است.
سبحانعلی فروزنده متذکر شد: متاسفانه طلاق به روستاها نیز کشیده شده است. زمانی طلاق در شهرها دیده می‌شد اما پرونده‌های درخواست طلاق از ساکنان روستاها نیز با افزایش همراه شده است.
وی افزود: طلاق به واسطه اینکه زندگی دو فرد و دو خانواده و در ادامه چندین خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به شدت در آموزه‌های ما مذموم بوده و دادگستری استان نیز با مداخله و مشاوره تلاش می‌کند تا زوجین را به سازش و حل مشکلات فی مابین دعوت کند.
فروزنده با بیان اینکه در برخی مواقع نیز سازشی بین زوجین اتفاق افتاده و به زندگی بازمی گردند، اضافه کرد: البته طلاق دلایل کلیدی دارد که لازم است حل و فصل آن در جامعه جدی گرفته شود.
بی وفایی دلیل اصلی طلاق
به گفته سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل خیانت و بی وفایی از عوامل اصلی طلاق محسوب می‌شود.
وی افزود: عدم مسئولیت پذیری زوجین نیز در اغلب پرونده‌ها مشاهده می‌شود تا جایی که فرد هر چند ازدواج کرده اما متاسفانه رفتار وی به شکلی است که تعهدی نپذیرفته است.
فروزنده با ابراز تاسف از اینکه فرد در دوران نامزدی روابط سابق خود را حفظ می‌کند، ادامه داد: این در حالی است که حلقه ازدواج به معنی تعهد و تنصیف جان و مال است.
وی فقد مهارت های ارتباطی زوجین و اختلالات روانی و جنسی را از دیگر دلایل طلاق عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال در برخی پرونده‌ها مشاهده می‌شود که پارادایم های فکری زوجین همخوان نیست و در حالی که یکی به روابط سنتی معتقد است دیگری به روابط آزاد اعتقاد دارد.
سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل خشونت را نیز یکی دیگر از دلایل برجسته طلاق عنوان کرد و افزود: خشونت نه تنها از طرف مردان بلکه از طرف زنان هم در پرونده‌ها دیده می‌شود.
تاثیر فضای مجازی و آشفتگی زوجین
فروزنده با بیان اینکه بخشی از کاهش مسئولیت پذیری به استفاده نادرست از فضای مجازی و روابط آزاد مرتبط است، اضافه کرد: متاسفانه این معضل در بین زنان نیز دیده می‌شود.
این اظهارات مورد تائید مشاور خانواده نیز هست. فاطمه محمدی معتقد است بخشی از دلایل درخواست طلاق زوجین به عدم مسئولیت پذیری و روابط آزاد مرتبط است.
وی افزود: این موضوع موجب می‌شود تا بدبینی و بی اعتمادی بین زوجین شکل گرفته و در عین حال به مرور زمان عدم صداقت و بی قیدی به وجود آید.
به گفته محمدی در برخی مراجعات شنیده می‌شود که مرد یا زن ادعا می‌کنند روابط آزاد ارتباطی به زندگی مشترک ندارد و حق دارند دوستان اجتماعی از جنس مخالف داشته باشند اما این در حالی است که هر ارتباطی باید چارچوب و قاعده خود را حفظ کند.
مشاور خانواده با بیان اینکه به عنوان مثال زنی که یک همکار مرد دارد نباید اجازه تماس به وی در تمامی ساعات روز را بدهد، اضافه کرد: اغلب افرادی که اعتقاد به روابط آزاد دارند با چنین دلایلی بی محلی و یا بی‌توجهی خود را توجیه می‌کنند.
محمدی تاکید کرد: همچنین نباید از تاثیر دخالت خانواده‌ها و خشونت نیز غافل شد. در برخی مراجعات مشاهده می‌شود که یکی از زوجین به شدت تحت تاثیر نظرات والدین، اطرافیان و حتی دوستان خود است و بر اساس نظر آن‌ها با همسر خود رفتار می‌کند.
وی افزود: گاهی به دلیل دسترسی به افراد در فضای مجازی این شخص سوم ممکن است به لحاظ فیزیکی در ارتباط نباشد اما از طریق ارتباط مجازی حتی در کوچک ترین مسائل خانواده مداخله کند.
توقعات واهی زوجین از یکدیگر
اظهارات مسئولان و کارشناسان در حالی حال و هوای کدری از روابط زوجین را نشان می دهد که در گفتگو با چند تن از شهروندان در آستانه طلاق نه تنها فقدان مهارت و برقراری رابطه لمس می‌شود بلکه زوجین به سمت انتظارات واهی از هم رفته‌اند.
رستمی می‌گوید بنده بعد از یک سال از دوران نامزدی به اختلاف های فکری با همسرم رسیدم. بطوریکه وی انتظار داشت برای تمامی اتفاقات و رویدادهایی مانند سالگرد ازدواج، تولد، روز زن و غیره مهمانی‌های آنچنانی برگزار کند.
وی افزود: بنده به سختی توانستم صاحب شغل و کمی پس انداز شوم و درخواست‌های مکرر نامزدم واقعا توان فرسا شده بود تا اینکه این اختلاف‌ها بالا گرفت و او مهریه‌اش را به اجرا گذاشت.
یکی دیگر از شهروندان در خصوص دلیل درخواست طلاق دخترش گفت: نامزدش به حرف ما گوش نمی کرد. هر دو بچه سال هستند و انتظار من این بود که نامزدش مطیع باشد تا من هم او را حمایت کنم.
اینها نمونه هایی از روابط زوجین و دلایل بروز اختلاف و شکل گیری زمزمه های طلاق است که به تعبیر کارشناسان بیانگر عدم پختگی زوجین و ناتوانی در برقراری ارتباط سالم و بی‌توجهی به تعریف و مفهوم واقعی ازدواج است.
افزایش نسبت طلاق به ازدواج در اردبیل
برآیند مشکلات مهارتی، بینش و نگرش پیرامون ازدواج و طلاق موجب شده تا طلاق به صورت جدی در آسیب های اجتماعی اردبیل دیده شود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل گفت: در ۵ سال اخیر آمارها گویای افزایش نسبت طلاق به ازدواج است.
به گفته فریبرز دهقان در بهار سال ۹۵، ۳۸۸۲ ازدواج، در بهار سال ۹۶، ۳۸۴۳ ازدواج، در بهارسال ۹۷، ۳۹۷۸ ازدواج، در بهارسال ۹۸، ۳۲۴۷ ازدواج و در بهار سال ۹۹، ۳۱۰۹ ازدواج ثبت شده است.
وی افزود: همچنین در بهار سال ۹۵، ۷۰۹ طلاق، در بهار سال ۹۶، ۶۸۱ طلاق، در بهار سال ۹۷، ۷۴۶ طلاق، در بهار سال ۹۸، ۶۹۶ طلاق و در بهار سال ۹۹، ۷۱۰ طلاق به ثبت رسیده است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل تاکید کرد: نسبت طلاق به ازدواج در بهار سال ۹۵، ۱۸٫۲۶، در بهار سال ۹۶، ۱۷٫۷۲، در بهار سال ۹۷، ۱۸٫۸۰، در بهار سال ۹۸، ۲۱٫۴۴ و در بهار سال ۹۹، ۲۲٫۸۴ است.
دهقان تاکید کرد: هر چند ازدواج کاهش یافته اما نسبت طلاق به ازدواج تا حدودی با افزایش همراه است.
این اظهارات در حالی است که بخش قابل توجهی از زوجین در اردبیل گرفتار آسیب طلاق عاطفی هستند و در حالی که زیر یک سقف زندگی می کنند اما عملا روابط حسنه‌ای بین زوجین برقرار نیست. معضلی که نشان می‌دهد تقویت و بازتعریف روابط زوجین در جامعه برای سلامت خانواده ها شوخی بردار نبوده و باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *