۳۱ داور اردبیلی در لیگ‌های فوتبال قضاوت می‌کنند / راه‌اندازی آکادمی بین‌المللی فوتبال در اردبیل

۳۱ داور اردبیلی در لیگ‌های فوتبال قضاوت می‌کنند /  راه‌اندازی آکادمی بین‌المللی فوتبال در اردبیل

رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل گفت: در حال حاضر ۳۱ داور استان اردبیل در مسابقات لیگ‌های کشور قضاوت می‌کنند.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، صمد نوتاش در مجمع عمومی عادی سالیانه هیئت فوتبال استان اردبیل اظهار کرد: ۲۰ نفر از اعضای مجمع در این جلسه حضور دارند که برمبنای اساسنامه هیئت فوتبال استان‌ها برگزاری این مجمع قانونی و صحیح است.
وی به چالش‌های جدی در پیش روی فوتبال اشاره و خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین چالش کمبود بودجه اختصاص یافته به فوتبال است به طوری که منابع کم اختصاص یافته به فوتبال کفاف هزینه‌ها و برنامه‌های هیئت فوتبال را نمی‌کند.
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل گفت: نه تنها دولت بلکه بخش خصوصی نیز چندان رغبتی به حضور در فوتبال ندارد و در این زمینه باید به صورت دقیق چاره‌اندیشی شده تا شاهد حضور سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و صاحبان سرمایه در استان در حمایت از فوتبال باشیم.
نوتاش به کمبود تجهیزات و مسایل به عنوان یکی از مسایل اصلی توسعه فوتبال اشاره کرد و افزود: کمبود حامیان مالی چالش دیگری است که ما با آن روبرو هستیم و مدیریت ضعیف بازاریابی ما را بر آن داشته تا با برگزاری کلاس‌های دانش‌افزایی در این زمینه به مدیران باشگاه‌ها کمک کنیم تا این ضعف را رفع کنند.
وی نابسامانی باشگاه‌ها و دور شدن از نگاه حرفه‌ای را یادآور شد و بیان کرد: عدم بهره‌گیری از نیروهای متخصص در باشگاه‌ها و همچنین عدم برنامه‌ریزی بلندمدت از دیگر چالش‌ها و موانع پیش روی فوتبال استان و شهرهای مختلف است که امیدواریم با یک نگاه درست تک تک این موانع را رفع کنیم.
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل ضعف مدیریت و کمبود متخصصان و نبود روش اصولی در استعدادیابی را مانعی عمده در فوتبال شهرستان‌ها برشمرد و گفت: با یک تدبیر درست می‌توان استعدادها را در این رشته ورزشی به خوبی شناسایی کرده و به معرفی چهره‌های شاخص در این زمینه همت کرد.
نوتاش درآمد کم هیئت‌های فوتبال را از نقل و انتقالات و عدم وجود صنایع پایه در استان و مشارکت پائین آنها را در اسپانسری باشگاه‌های فوتبال یادآور شد و گفت: هیئت فوتبال استان اردبیل با اولویت سعی می‌کند تا این موانع را برطرف و اصول توسعه را مورد توجه قرار دهد.
وی افزود: ما برنامه‌های محوری را در سرلوحه کارهای خود قرار دادیم و امیدواریم با این برنامه‌های محوری که منطبق بر اصول علمی و فنی است بتوانیم جایگاه فوتبال را در استان تقویت کنیم.
استانداردسازی لیگ‌های فوتبال در اولویت
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل اظهار کرد: باید به تقویت ساختار باشگاه‌ها و توسعه و بهسازی سرمایه‌ها و منابع انسانی کمر همت بست و در کنار آن اعتقاد راسخ به حاکمیت فرهنگ و اخلاق در رشته فوتبال داریم.
نوتاش خاطرنشان کرد: گسترش و رونق فوتسال در شهرستان‌ها و توجه جدی به تیم‌های داوری و مربیگری را در کنار فعال کردن همه کمیته‌های هیئت‌ها ضروری می‌دانیم و علیرغم این موانع و چالش‌ها هیئت فوتبال استان اردبیل ۱۰ فعالیت اولویت‌دار را در دستور کار قرار داده که امیدواریم با تقویت هیئت فوتبال در شهرستان‌ها، کمک مالی به آنها، سازماندهی و تقویت مدارس فوتبال و همچنین استانداردسازی لیگ‌های استان و ارتقای سطح مربیان و داوران بتوانیم بستر و زمینه خوبی را برای توسعه فوتبال مهیا کنیم.
وی ادامه داد: مدارس فوتبال در این استان در حد استاندارد فعالیت می‌کنند و حتی برخی از مدارس فوتبال در این استان به عنوان مدارس نمونه و شاخص در سطح ملی مطرح هستند.
راه‌اندازی آکادمی بین‌المللی فوتبال در اردبیل
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل توزیع منابع و امکانات را برمبنای عدالت در بین مناطق استان یادآور شد و بیان کرد: تلاش می‌کنیم تا با توجه به مرزی بودن استان آکادمی بین‌المللی فوتبال را در استان اردبیل راه‌اندازی کنیم که این خود زمینه توسعه روزافزون را در این بخش فراهم می‌آورد.
نوتاش با اشاره به وضعیت فعلی هیئت فوتبال استان اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر ۱۶ تیم از استان اردبیل در مسابقات کشوری حاضر هستند که جای دارد از تلاش و همت مربیان، داوران و مدیران باشگاه‌ها در اعزام تیم‌ها به مسابقات و همراهی آنها قدردانی کنیم.
وی حضور ۷۰ تیم از استان اردبیل را در مسابقات مختلف یادآور شد و بیان کرد: در رشته فوتسال نیز ۱۴ تیم استان اردبیل در مسابقات کشوری و ۱۰۳ تیم در مسابقات استانی رقابت کرده و حضور دارند.
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل گفت: قضاوت ۳۱ داور اردبیلی در لیگ فوتبال کشور افتخاری برای این استان به شمار می‌رود به طوری که در فصل گذشته ۲۰۷ ابلاغیه برای داوران استان صادر شده است.
نوتاش با ارائه گزارشی از عملکرد مالی هیئت در سال ۹۸ اظهار کرد: کل درآمد و هزینه‌های هیئت در سال گذشته ۳۰۰ میلیون تومان بوده که حتی در حد منابع یک تیم لیگ دسته سومی نیز نمی‌باشد.
وی بیان کرد: عمده منابع درآمدی ما از فدراسیون، ورزش و جوانان استان و همچنین برگزاری مسابقات و رویدادهای مختلف بوده که اداره کل ورزش و جوانان ۱۰ میلیون جهت اعزام تیم منتخب به المپیاد واریزکرده و فدراسیون فوتبال نیز ۴۴ میلیون تومان به هیئت فوتبال استان اردبیل کمک کرده است.
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل ادامه داد: بخشی از این منابع صرف هزینه‌های جاری و اعزام تیم‌ها به مسابقات و پرداخت حق‌الزحمه داوران، ناظران و پرسنل هیئت فوتبال شده و ما نسبت به تامین هزینه برای برگزاری فستیوال و اعزام تیم‌ها به المپیادها همت کرده و تلاشی موثر انجام دادیم.
نوتاش خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیئت فوتبال استان اردبیل هیچ بدهی به خارج از مجموعه هیئت ندارد و امیدواریم با حمایت مدیر کل ورزش و جوانان بدهی این هیئت به داوران و ناظران فوتبال پرداخت شود.
در این مجمع با رای اکثر اعضای مجمع عملکرد اجرایی و مالی هیئت فوتبال استان اردبیل مورد تائید قرار گرفت.
فوتبال اردبیل در جایگاه اول استان‌های غیربرخوردار/فوتبال اردبیل از پول نفت بی بهره است
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل گفت: هیئت فوتبال استان اردبیل در بین ۲۲ استان غیربرخوردار کشور در جایگاه اول قرار گرفته است.
صمد نوتاش اظهار کرد: در شرایط سخت توانسته‌ایم در شهرهای مختلف استان هیئت‌های فوتبال را سرپا نگهداشته و حتی تیم‌هایی را برای مسابقات مختلف اعزام کنیم.
وی به شرایط سخت کرونا و همچنین وضعیت مالی نه چندان مناسب فدراسیون فوتبال اشاره و خاطرنشان کرد: در این شرایط تلاش کردیم تا فوتبال را سرپا نگهداشته و به نوعی با برنامه‌ریزی‌های مناسب به سمت حمایت از باشگاه‌ها و تیم‌های فوتبال استان حرکت کنیم.
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل جایگاه فوتبال استان را در بین استا‌ن‌های غیربرخوردار جایگاه اول عنوان کرد و گفت: در شهرهای مختلف استان نیز روسای هیئت‌های سعی کردند تا تیم‌های فوتبال را به نوعی حمایت کرده و یاریگر ما باشند.
نوتاش با قدردانی از حمایت‌های مدیر کل ورزش و جوانان استان و کمک به باشگاه‌ها تصریح کرد: ضرورت دارد باشگاه‌های فوتبال که با صدها مشکل روبرو هستند جایگاه خود را حفظ و احیا کنند.
وی در پیشنهادات خود خطاب به مدیر کل ورزش و جوانان گفت: تمام فضاها و سالن‌های ورزشی را در اختیار باشگاه‌ها قرار دهند چرا که امکان پرداخت هزینه از سوی این باشگاه‌ها و علاقمند به فوتبال وجود ندارد و شایسته است این مجموعه‌ها در اختیار باشگاه‌ها و تیم‌های فوتبال قرار گرفته و به نوعی صاحبان صنایع نیز به عنوان اسپانسر این مجموعه‌ها را کمک کنند.
رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل ضرورت بهره‌گیری از اعتبارات وزارت نفت را در حمایت از ورزش یادآور شد و بیان کرد: وزرات نفت هر سال در راستای مسئولیتهای اجتماعی در استانها هزینه میکند با رایزنی اداره کل ورزش و جوانان استان میتوان بخشی از آن اعتبار را برای باشگاههای فوتبال استان تزریق کرد و این کار بخشی از مشکلات فوتبال استان را مرتفع میکند .
نوتاش افزود: امیدواریم به زودی نشستی را با محوریت استاندار اردبیل، مدیر کل ورزش و جوانان و مدیران عامل کشت و صنعت و دامپروری مغان، پارس و صاحبان برخی از صنایع مهم و برجسته استان برگزار کنیم تا آنها راغب به تیم‌داری در حوزه ورزش به ویژه فوتبال و یا حمایت از این تیم‌ها در مسابقات مختلف شوند.
وی با قدردانی از زحمات مدیریت پل شیشه‌ای معلق هیر از ورزش فوتبال و تیم‌های اعزامی به مسابقات گفت: انتظار می‌رود این حمایت‌ها همچنان ادامه یابد و سایر سرمایه‌گذاران نیز به این امر ارزشمند و در راستای سالم‌سازی فضای اخلاقی و تربیتی جوانان کمک کنند.
در این مراسم با اهدای لوح سپاس و تندیس از عباسی نیا مدیرعامل شرکت هیرلند مجموعه گردشگری پل معلق شیشه‌ای هیر تجلیل شد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *