سند آمایش اردبیل چشم‌انداز ۱۴۲۴ را هدفگذاری کرده است

سند آمایش اردبیل چشم‌انداز ۱۴۲۴ را  هدفگذاری کرده است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: سند آمایش استان اردبیل با در نظر گرفتن چشم‌انداز توسعه استان اردبیل تا ۱۴۲۴ تهیه و تدوین شده است.

به گزارش روزنامه برای اردبیل به نقل از حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل، داود شایقی در هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل که با حضور کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام در استانداری اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه هیچ الزام و تاکیدی بر تدوین سند آمایش نشده بود ولی ما از دو سال پیش نسبت به تهیه این سند اقدامات مطالعاتی و اجرایی را آغاز کردیم تا در سال گذشته کلیات سند به تصویب شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل برسد
وی خاطرنشان کرد: در عمل به فرمایش مقام معظم رهبری در تدوین برنامه بلندمدت برای توسعه کشور سند آمایش استان‌ها با محوریت سازمان برنامه و بودجه تدوین شده و امسال نیز قرار است سند ملی آمایش در سطح ملی تدوین شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل به عنوان یکی از استان‌های پیشرو این سند را در ۲ هزار و ۵۰۰ صفحه و ۲۱ جلد تهیه کرده که به اذعان متخصصان و ناظران جزو اسناد برجسته در سطح کشور محسوب می‌شود.
شایقی بیان کرد: تا افق ۱۴۲۴ در این سند چشم‌انداز توسعه استان اردبیل در نظر گرفته شده تا به صورت راهبردی بتوان برنامه‌ریزی‌ها و هدفگذاری‌ها را انجام داد.
وی ادامه داد: این سند می‌تواند می‌تواند محور برنامه‌ریزی‌ها و هدفگذاری‌های ۶ برنامه پنج ساله قرار گیرد که سعی کردیم این سند را با یک نگاه تخصصی و جامع با جمع‌بندی نظرات نخبگان و متفکران طراحی و تدوین کنیم.
دبیر شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل رفع ایرادات برنامه ششم توسعه را در تهیه و تدوین برنامه هفتم ضروری خواند و بیان کرد: در این سند سعی شده تا اهداف و سیاست‌های بنیادین در مسیر توسعه استان اردبیل مدنظر قرار گیرد که از جمله آن می‌توان به پایداری ساختار محیط روستایی، نگهداشت جمعیت، تقویت ارتباطات، رقابت‌پذیری توسعه منطقه‌ای، تقویت خوشه‌های صنعتی، سازماندهی شبکه حمل و نقل، توسعه فعالیت‌های خدماتی، گردشگری و کشاورزی، تولید انرژی‌های نو و … اشاره کرد.
شایقی گفت: در این سند به تقسیم کار ملی و منطقه‌ای تاکید شده و قرار است تا پایان سال ۱۴۲۴ استان اردبیل به استان ممتاز و پیشرو در پایداری مبانی زیست محیطی، رقابت‌پذیری در بخش‌های تجاری، اقتصادی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های مرزی، کسب جایگاه نمونه در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری و صنعتی و رعایت الزامات توسعه فرهنگی نایل شود.
وی به ماموریت‌های توسعه‌ای استان در این سند اشاره کرد و افزود: در این سند قلمرو استقرار واحدهای تولیدی، افزایش کشت و زرع در سه دشت مهم، ایجاد کریدور شمال – جنوب و دایر کردن سکونتگاه‌های رسمی در استان‌های مجاور و شهرهای مرزی مورد توجه قرار گرفته و آسیب‌شناسی در عدم توسعه یافتگی مناطق مختلف استان انجام شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: در این سند اولویت توسعه‌ای استان در بخش صنعت شهرهای نمین، اردبیل، نیر، توسعه بخش کشاورزی در دشت مغان و دشت اردبیل، توسعه معادن در خلخال و مشگین‌شهر و گردشگری در سرعین، مشگین‌شهر و اردبیل هدفگذاری شده است.
شایقی در پایان اظهار کرد: سند آمایش استان که در تهیه و تدوین آن از نظرات و تجربیات مدیران، صاحبنظران و اساتید دانشگاه استفاده شده یک مسیر مشخصی در تحول استان اردبیل است که می‌تواند در سال‌های آینده مورد توجه قرر گیرد.
مجمع لایحه مناطق آزاد را به صورت دقیق بررسی می‌کند
دبیر کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت‌الله هاشم بیگی نیز در این جلسه اظهار کرد: لایحه اختلافی ایجاد ۲۳ منطقه آزاد و تجاری به مجمع ارجاع داده شده و از ۳۱ اردیبهشت ماه امسال مجمع در حال بررسی کارشناسی این لایحه اختلافی بین نمایندگان مجلس و شورای نگهبان است.
وی خاطرنشان کرد: در این لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری – صنعتی، اصلاح محدوده دو منطقه و ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار است که منطقه آزاد تجاری استان اردبیل نیز در این لایحه وجود دارد.
دبیر کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: در این چهار ماه تلاش کردیم تا مطالعات و تحقیقات دقیق و میدانی را در این زمینه انجام دهیم و با دستور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تک تک این مناطق به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد و هنوز هیچ چیز در این زمینه مشخص نیست.
هاشم بیگی گفت: وظیفه ما در دبیرخانه مجمع این است که اطلاعات جمع‌بندی شده و به شورای مجمع ارائه شود تا در مورد این لایه تصمیم‌گیری شده و براساس منافع ملی اعلام شود.
وی در پاسخ به این سوال که چه زمان لایحه در صحن شورای مجمع مورد بررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: هنوز زمان این کار معلوم نیست و ممکن است چندین ماه طول بکشد و به هیچ وجه سریع عمل کردن در این زمینه و یا بررسی ابتر کار مدنظر نمی‌باشد بلکه می‌خواهیم اطلاعات دقیق در مورد ۲۳ منطقه پیشنهادی برای ایجاد مناطق آزاد و تجاری و اصلاح محدوده را انجام داده و در نهایت در فضای شفاف در مجمع تصمیم‌گیری شود.
دبیر کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار امیدواری کرد؛ مجمع با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر در مورد این لایحه تصمیم‌گیری کرده و از هرگونه اقدام شتابزده جلوگیری کند.
آهنگ توسعه را باید از سلایق دولت و مجلس بیرون بیاوریم
اکبر بهنامجو، استاندار اردبیل در این جلسه اظهار کرد: باید در تدوین برنامه‌های توسعه‌ای از کلی‌گوئی و تمرکزگرایی پرهیز کرده و برنامه‌های عملیاتی در راستای تحقق رسیدن به اهداف اشتغال و تولید را مورد توجه قرار داد.
وی یکی از مشکلات کشور را در جذب اعتبارات چانه‌زنی‌ها و لابی‌گری‌های خارج از قاعده توزیع عادلانه اعتبارات توصیف و خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته راه آهن اردبیل جزو اولویت‌های مسئولان ملی و استانی قرار نگرفته بود که ما در این دو سال با جذب فاینانس داخلی و پیگیری برای جذب اعتبارات ملی سعی کردیم تا این پروژه را روند سرعتی ببخشیم.
رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل به مطالعات و احداث بزرگراه‌ها در استان به عنوان یک نیاز زیرساختی اشاره کرد و گفت: در کنار توجه به اشتغال و رفاه اجتماعی با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در بخش تولید و بسترسازی برای اشتغال در ایهن زمینه نیز در استان کارهای خوب و اساسی شروع شده است.
بهنامجو با اشاره به آغاز برنامه‌ریزی‌ها برای تدوین برنامه هفتم توسعه کشور با محوریت مجمع تشخیص مصلحت و جمع‌بندی نظرات مدیران استان‌ها بیان کرد: آهنگ توسعه کشور باید از سلایق دولت‌ها و مجلس دور باشد و مجمع تشخیص مصلحت بر روند اجرای این برنامه‌ها منطبق بر سیاست‌های کلی نظارت داشته باشد.
وی افزود: با تدارک زیرساخت‌ها هم در بخش کشاورزی و هم صنعت و گردشگری می‌توان به تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران همت کرده و راهبرد درستی را در تقویت نظام اقتصادی به وجود آورد.
استاندار اردبیل ضرورت بازنگری در قوانین و مقررات مربوط به اصل ۴۴ و واگذاری‌ها را یادآور شد و بیان کرد: باید این واگذاری‌ها شفاف و به دور از منفعت‌طلبی مقطعی باشد تا فرصت‌های اشتغال، رونق تولید و ارزش افزوده بالاتر هدفگذاری شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *