کرونا ۱۵ هزار خانواده اردبیلی را مددجو کرد

کرونا ۱۵ هزار خانواده اردبیلی را مددجو کرد

در پی افزایش مشکلات اقتصادی، شیوع بیماری کرونا و بیکاری برخی سرپرستان خانوار، گروهی بالغ بر ۱۵ هزار خانواده به مددجویان کمیته امداد پیوسته و تحت حمایت این نهاد قرار گرفته‌اند

به گزارش روزنامه برای اردبیل، شیوع بیماری کرونا نه تنها در حوزه بهداشت و درمان بلکه در بخش اقتصاد نیز صدمات قابل توجهی را متوجه مردم ساخته است.در استان اردبیل که خود گرفتار موجی از بیکاری فزاینده است، با شیوع این بیماری مشاغل لرزان و فاقد امنیت بسیاری متوقف شد و این توقف بسیاری از سرپرستان خانوار را خانه نشین کرده است. موضوعی که تداوم آن همچنان لمس می‌شود.
اما در پی بروز این ماجرا، خانواده‌های کم برخوردار بسیاری حتی در تامین خورد و خوراک و نیازهای اولیه زندگی نیز به مشکل برخورده‌اند. تا جایی که کمیته امداد وارد گود شده و حمایت موقت از این خانواده‌ها را برعهده گرفته است.
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل در این خصوص تصریح کرد: در وضعیت فعلی ۴۱ هزار و ۱۶۲ خانوار استان تحت پوشش کمیته امداد است. اما نکته اینجاست که از این تعداد ۲۶ هزار خانوار مددجوی دائمی ما محسوب می‌شود.
به گفته حسین دشتی ۱۵ هزار خانوار به صورت موقت و در قالب تبصره ۱۴ تحت پوشش ما قرار گرفته‌اند که شامل خانواده‌هایی هستند که به دلیل شرایط اقتصادی نیازمند به پرداخت مستمری و حمایت کمیته امداد شده‌اند.
نیمی از مددجویان اردبیل در شهرهای بزرگ ساکن هستند
وی تصریح کرد: این تعداد خانوار شامل ۸۶ هزار و ۱۲۷ نفر است. به عبارتی در حال حاضر کمیته امداد ۱۰٫۹ درصد از خانوار ها و ۶٫۸ درصد از جمعیت استان را تحت پوشش قرار داده است.
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل تصریح کرد: ۱۶ هزار و ۱۳۰ خانوار جمعیت یک نفره، ۱۳ هزار و ۵۸ خانوار جمعیت دو نفره و ۱۱ هزار و ۹۷۴ خانوار جمعیت سه نفره و بالاتر را شامل می‌شود.
وی با بیان اینکه در خانوارهای با یک نفر جمعیت بیش از ۹۵ درصد افراد بالای ۶۰ سال هستند، ادامه داد: ترکیب جمعیتی بانوان و آقایان در این بخش نصف به نصف است.
به گفته دشتی ۵۲ درصد جمعیت تحت پوشش کمیته امداد در شهرها و ۴۸ درصد در روستاها ساکن هستند.بیش از ۵۰ درصد جمعیت تحت پوشش ساکن سه شهر بزرگ اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این به معنی پوشش نیازمندان در سکونتگاه های غیررسمی است، افزود: مطابق قوانین کمیته امداد فردی را در سکونتگاه غیررسمی تحت پوشش قرار نمی‌دهد.
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل تصریح کرد: در مقابل حاشیه نشین‌ها و ساکن در سکونتگاه‌های رسمی که در محدوده شهری هستند تحت پوشش قرار می‌گیرند. البته استثناهایی در این خصوص وجود دارد.
کوچ مددجویان به مناطق فقیر تر
دشتی تاکید کرد: به عنوان مثال ممکن است مددجویی به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه اجاره بها به مناطق فقیرتر نقل مکان کند. در حاشیه شهرها ما مددجویی داریم که در گذشته ساکن مرکز شهر اردبیل بوده اما متاسفانه مجبور به نقل مکان شده است.
وی اظهار کرد: متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی پیش آمده ما با فقر اجاره نشین‌ها مواجه هستیم. اگر زمانی با مبلغی پول می‌توانستیم خانه‌ای برای مددجو دست و پا کنیم امروز با همان مقدار پول حتی قادر به رهن کردن خانه نیستیم.
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل تصریح کرد: گروهی از مددجویان که به صورت موقت تحت پوشش ما هستند طبق قراردادی ۶ ماهه باید تحت پوشش می‌بودند اما به دلیل استمرار وضعیت اقتصادی این قرارداد حتی به تمدید سوم خود نیز رسیده است.
وی ابراز امیدواری کرد با بهبود شرایط و بازگشت برخی از این افراد به شغل خود، چنین خانواده هایی از چرخه حمایت خارج شده و خودکفا شوند.
مستمری مددجویان نیازمند بازنگری است
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل درپاسخ به این سوال که دولت چه میزان حمایت از مددجویان داشته است افزود: امسال ۵۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی به مددجویان پرداخت شده است.
دشتی اظهار کرد: علاوه بر این مردم هم در قالب کمک نقدی و جنسی شامل زکات، صدقات و حمایت ایتام، ۳۴ میلیارد تومان کمک کردند. همچنین هر ماه حدود ۲ میلیارد تومان سایر کمک ها شامل خدمات درمانی، عمرانی و فرهنگی به خانواده ها پرداخت می‌شود.
وی افزود: در مددجویان دائمی، هر خانواده تک نفره ماهانه ۱۹۸ هزار تومان، دو نفره، ۳۳۱ هزار تومان، سه نفره ۴۳۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۵۵ هزار تومان و پنج نفره و بالاتر ۶۱۷ هزار تومان دریافت می‌کنند.
به گفته دشتی برای مددجویان تبصره ۱۴ هم هر خانواده یک نفره ۱۲۵ هزار تومان، دو نفره ۲۴۸ هزار تومان، سه نفره ۳۳۲ هزار تومان، چهار نفره ۴۴۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۴۷۹ هزار تومان پرداخت می‌شود.
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل تصریح کرد: هرچند موافق یکسان بودن یارانه و کمک معیشتی هستم اما به اعتقاد بنده مستمری باید بازنگری شده و نیاز مناطق و خانواده‌ها دیده شود.
وی افزود: سالانه مستمری مددجویان با افزایش همراه است و این میزان حمایت کفاف تامین نیازهای اولیه و ضروری را می‌کند.
دشتی معتقد است کمیته امداد خالق فقر نیست بلکه فقر را مدیریت و حمایت می‌کند.اگر سایر نهادها خروجی سالمی در اشتغال و درآمد داشته باشند، بار این نهاد خدماتی نیز سبک‌تر خواهد شد.

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *