کشت و صنعت، سوژه داغ این روزها

کشت و صنعت، سوژه داغ این روزها

ابطال واگذاری کشت و صنعت مغان هیچ تاثیری بر حال و روز مردم منطقه نخواهد داشت. هرچند واگذاری هلدینگ اقتصادی به این عظمت باید متناسب ارزش واقعی آن باشد و دراین بین تعصب ویژه مردم منطقه به کشت و صنعت مغان را هم نباید نادیده گرفت، چرا که مردم منطقه، کشت و صنعت مغان را شریان اقتصادی شمالغرب و حتی کشور می دانند و بخش خصوصی در بلند مدت می تواند بومی زدایی کند. و این می طلبد اولا اگر می خواهند فسخ واگذاری کنند مدیریت لابی گرایانه را کنار گذاشته و مدیران توانا و مجرب در راس این مهم قرار دهند و اگر واقعا قصد واگذاری به بخش خصوصی دارند نه بصورت دائمی، بلکه با شرایط خاص و برای بازه زمانی معین واگذار کنند و صد البته تجارب نشان می دهد بخش دولتی در سالیان گذشته کشت و صنعت مغان را به ورطه نابودی کشانده بود.
بطوریکه جوابگوی پرداخت حتی حقوق کارکنان خود نبود و امروز اگر صادقانه قضاوت کنیم این وضع مشاهده نمی شود و اینکه هرچند تجارب واگذاری ها به بخش خصوصی در کشور در سایر نقاط از قبیل نیشکر هفت تپه، شازند و ماشین سازی تبریز و هپکو اراک و….ناموفق وگاها برای کشور چالش آفرین شده است، ولی در صورت رعایت همه جوانب یک واگذاری خوب و مسئولانه می تواند این گونه بنگاههای اقتصادی را احیا و از حالت رکود خارج کند … .
ذکر این نکته را هم ضروری میدانم، اخیرا استفاده از بعضی ادبیات سخیف در حق خریدار کشت و صنعت مغان، مانند بیسکویت فروش و امثالهم از طرف بعضی از افراد بخصوص نماینده مجلس زیبنده نبوده، چرا که همین افراد سرمایه گذار هستند که چند هزار نفر را با بکارگیری در کارخانجات متعدد خود از بیکاری نجات داده و بخشی از اقتصاد کشور را به دوش کشیده اند. کشورهای پیشرفته مرهون سرمایه گذاران بخش اقتصادی هستند وقدر شناس اینگونه افراد هستند و اوضاع اقتصادی کشور ما هم متاثر از اینگونه نگاه های تنگ نظرانه به بخش خصوصی است.
امروز مخالفان وموافقان سینه چاک واگذاری کشت و صنعت مغان دو گروه خاص هستند، اول آنهایی که با واگذاری کشت و صنعت مغان ،حیاط خلوتشان از دست رفته و شریان اقتصادی نامرئی شان قطع شده است ودوم کسانیکه از واگذاری کشت و صنعت مغان فارغ از نحوه واگذاری به نوعی متنعم هستند. وبحث افراد خارج از این دایره صرفا نگاههای سلیقه ای وگاه احساسی داریم. وهمانگونه که در ابتدا معروض داشتم ابطال ویا عدم ابطال واگذاری کشت و صنعت مغان تاثیری در وضع ما نخواهد داشت.

یادداشت:رضا موذنی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *