استانی که قهرمانان را کوچ می‌دهد

استانی که قهرمانان  را کوچ می‌دهد

در حالی مسئولان ورزش استان از افزایش صدم مربعی زیرساخت‌های ورزشی تیترسازی می‌کنند که این استان با فقر امکانات قادر به حمایت و حفظ قهرمانان ورزشی خود نیست.
اخیرا خبری مبنی بر افتاح ۱۲ پروژه ورزشی شهری و ۷ پروژه ورزشی روستایی در دولت های یازدهم و دوازدهم در استان اردبیل اطلاع رسانی شد.
مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل گفته است احداث سالن شهرک کوثر، بهسازی سالن خدنگی، بهسازی سالن برزگر، بهسازی سالن ۱۲ بهمن و بهسازی سالن گلمغان در اردبیل و احداث جایگاه تماشاگران فوتبال ،احداث استخر، تکمیل سالن شهری،احداث خوابگاه، سالن ایثار و بهسازی سالن شهدا در پارس آباد از طرح هایی است که با اعتبارات ملی و استانی در قالب پروژه های حوزه شهری و از سال ۹۳ تا ۹۸ افتتاح شده است.
سجاد انوشیروانی اضافه کرد: احداث سالن روستای نقدی، احداث سالن روستای مرنی نمین،تکمیل سالن روستای مرنی، احداث خانه کشتی روستای نوشهر،احداث خانه کشتی سرعین،تکمیل سالن روستای دیزج،تکمیل سالن روستای آراللو و تکمیل سالن روستای سنگ آباد کوثر از دیگر پروژه های افتتاح شده در دولت یازدهم و دوازدهم است.
وی عنوان کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و در طول این مدت، سرانه ورزشی استان اردبیل، از ۴۵ صدم درصد به ۵۶ صدم درصد افزایش یافته است که رشد ۱۱ صدم درصدی را نشان می دهد.
هرچند نمی توان از لطف این پروژه ها غافل شد اما کمبود زیرساخت‌های ورزشی اردبیل به حدی است که این تعداد پروژه عملا قادر به جبران آن نبوده و صرفا عملکردی برای سکوت افکار عمومی از سوی مدیران برنامه ریز ورزش استان است.
از قضا میراث داری ورزش و جوانان استان به یک قهرمان ورزشی واگذار شده و انتظار می رود با توجه به اعلام نظر انوشیروانی در خصوص انجام برنامه‌های اساسی در ورزش استان، نیازمندی‌هایی که ذکر آن می‌رود مورد توجه قرار گیرد.
نبود زیرساخت های لازم برای ورزش فوتبال
یکی از مهیج ترین ورزش ها در بین مردم اردبیل که به واقع مشاهده شده در افزایش نشاط اجتماعی نیز موثر است، ورزش فوتبال بوده و هست.
طی سال های اخیر تشکیل تیم فوتبال شهرداری اردبیل موجی از امیدواری برای برخورداری از یک تیم در لیگ برتر را دامن زد اما صعودهای ابتدایی و سپس سقوط این تیم و در ادامه کناره گیری نهادهای حامی و نبود حمایت موجب شد تا تیم فوتبال، یتیم مانده به دنبال اسپانسر بگردد.
اما این تمام داستان تلخ فوتبال نیست. به گفته رئیس هیئت فوتبال استان، این استان نیازمند احداث میدان های فوتبال است.
صمد نوتاش تاکید کرد: اینکه بگوییم اردبیل تیم فوتبال ندارد پس نیازی به میدان فوتبال نیست، منطقی نیست و لازم است استعدادهای ورزشی شناسایی و حمایت شوند.
وی افزود: حتی در شهرک های مسکونی جدید هم میادین ورزشی و امکانات ورزشی فراهم نیست و همین کمبودها مانع از رشد بسیاری از استعدادها می‌شود.
این اظهارات در حالی است که اردبیل نه فقط در فوتبال آقایان بلکه در فوتبال بانوان نیز با وجود محرومیت‌ها خوش درخشیده و خانم گل لیگ برتر را معرفی کرده است.
اما بانوان فوتبالی استان از نبود سالن و فضایی برای تمرین همیشه گله مند بوده اند و معتقدند مشکلات موجود برای آن ها به شکلی مضاعف تحمیل می‌شود.
چراغ های استادیوم علی دایی شکسته است
از طرفی تنها مکان تمرین فوتبالیست ها یا به عبارتی استادیوم علی دایی به حدی طی سال‌های اخیر تخریب شده که قابل استفاده نیست.
یکی از شهروندان علاقه مند به فوتبال گفت: متاسفانه نورافکن ها شکسته و رخت کن ها قابل استفاده نیست.
رستمی که به صورت مقدماتی بازی فوتبال را آغاز کرده است، اضافه کرد: این مجموعه حتی سرویس بهداشتی و سیستم گرمایشی ندارد و وقتی بنده با چنین وضعیتی مواجه شدم امید و علاقه ام به فوتبال کمتر شده و جایی برای تمرین نمی شناسم.
این اظهارات البته از سوی مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل نیز مورد تائید است و وی با بیان اینکه منتقدان حق دارند، تصریح کرد: دلیل تخریب بخش‌های مختلف استادیوم این است که فعلا این مجموعه از راه و شهرسازی به ما واگذار نشده و به همین دلیل نمی توانیم از اعتبارات سالانه برای نگه داری هزینه کنیم.
سجاد انوشیروانی قول مساعد داد تا ظرف ۳ تا ۵ سال آینده نواقص این مجموعه برطرف شود، قولی که البته بخش عمده‌ای از بازه زمانی آن معطوف دولت بعد است و مشخص نیست تغییرات مدیریتی در استان خود به مانعی برای اجرای این قول تبدیل نشود.
استادیوم رضازاده محدود شده است
ورزشکاران می‌گویند بعد از اجرای کف پوش استاندارد مسابقات جهانی والیبال، عملا تمرینات ورزشی در رضا زاده محدود شده است.
کمبود زیرساخت های ورزشی موجب شده تا بخشی از این مجموعه ورزشی برای کاربری های اداری و هیئت های ورزشی اختصاص یابد.
این در حالی است که زمان اجرای کفپوش مسئولان وعده دادند تا اردبیل را قطب برگزاری بازی های توپی ساخته و یا حداقل تیم های ورزشی در این گروه را تقویت و احیا کنند. اما عملا تصمیم گیری ها در ورزش آمیخته به اظهار نظر اشخاص و سلیقه ها شده است و سالن رضا زاده نیز آن شور و هیجانی که انتظار می رفت را تجربه نمی کند.
هیئت های ورزشی نتوانسته اند شور و نشاطی در بین جوانان خلق کنند و گرفتار روزمرگی شده اند. حضور افراد غیرورزشکار در راس برخی هیئت ها موجب شده تا درد ورزشکار شنیده و لمس نشود و پیشکسوتان نیز حاضر به ارتباط گیری با هیئت ها نشوند.
استهلاک استخرها و نبود امکانات ورزش های آبی
هرچند مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل معتقد است اردبیل به لحاظ اقلیم خود برخی پتانسیل های ورزشی را دارد که از جمله در بخش کوهستان و ورزش های آبی است اما عملا زیر ساخت ها در این دو بخش بسیار اندک بوده و حتی پاسخگوی ورزشکاران استان نیست.
بلاکلیفی کمپ کوهنوردی که وعده آن در دولت های قبلی داده شد و عملا راه به جایی نبرده و فرسودگی تجهیزات پناهگاه های سبلان موجب شده تا عملا کوهنوردی حرفه ای در این استان تا به امروز شکل نگیرد و اردبیل در رتبه های آخر کوهنوردی استان ها افسوسی را نصیب ورزشکاران ساخته است.
سال ها است که برخی زیرساخت های قایق رانی در دریاچه شورابیل احداث شده اما هیچ رونقی و رویداد ورزشی مشاهده نمی شود. تا جایی که همان تاسیسات در حال اکسیده شدن و تخریب تدریجی است.
مسئولان می گویند برای سدها و دریاچه ها برنامه ویژه دارند و این در حالی است که حتی تکلیف امکانات فعلی، استاندارد بودن یا نبودن، قابل استفاده بودن یا نبودن و کافی بودن یا نبودن آن مشخص نیست.
در عین حال کمبود استخر به ویژه در شهرستان ها نیز مشهود است. شاید بتوان گفت که استخر یک آرزوی دیرینه برای روستاییان است. در خود شهرها هم فرسودگی استخرها و نبود حداقل های امکانات بازی های آبی موجب شده تا عملا استقبال از استخرها پایین باشد و مردم عادی نیز رغبتی جهت مراجعه نداشته باشند. در چنین شرایطی وضعیت ورزشکاران و شناگران حرفه ای دیگر کاملا مشخص است.
کمبود سالن در شهرستان ها
مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل می گوید ۱۱ صدم درصد در دو دولت اخیر به سرانه ورزشی استان اضافه شده است. اما انتظار می رفت این آمار در مقایسه با سرانه متوسط کشوری و به تفکیک شهرها و روستاهای اردبیل اعلام می شد.
انوشیروانی، چهره درخشان ورزش اردبیل خود واقف است که زیرساخت های ورزشی اردبیل اکثرا مستهلک هستند و زمانی که از استهلاک زیرساخت ها حتی در مرکز استان می گوییم تکلیف آن در شهرستان ها و روستاها مشخص است.
هر چند اداره کل تکمیل ۱۰ پروژه با پیشرفت بالای ۵۰ درصد شامل سالن دومیدانی و استادیوم های ورزشی را در اولویت قرار داده است، اما همچنان شهرهای کوچک و روستاها از کمبود امکانات ورزشی رنج می برند.
بسیاری از استعدادهای ورزشی قبل از بروز و ظهور ناچار به ترک ورزش می شوند و یا قهرمانان اعطای استان را به لقایش می بخشند، این در حالی است که هم اعتبارات ورزش استان مقبول نبوده و هم تلاش و جدیت مدیران ورزشی نتوانسته سهم مقبولی را از وزارت ورزش و فدراسیون ها مطالبه کند.
کارشناسان بهداشت می گویند بیماری هایی مانند چاقی و اضافه وزن و افسردگی در اردبیل شایع شده است. معتقدند ورزش و تحرک مناسب ورزشی، فرد را از بسیاری از بیماری ها مصون می سازد. این تاکیدات همچنان در پس آمارهای موفقیت ناچیز، راه حلی به خود نمی‌بیند.

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *