تورپاقدان پای اولماز

تورپاقدان پای اولماز

از اوایل امروز تبادل آتش میان ارتش های ارمنستان و آذربایجان در نزدیکی مرزهای شمالغربی ایران آغاز شده و با توجه به درگیری های چند ماه پیش این دو کشور، ارتش آذربایجان در حال پیش روی در بخش های از خاک قره باغ است .
وزارت دفاع آذربایجان صبح امروز اعلام کرد که مواضع و شهرک‌های مرزی این کشور از سوی نیروهای مسلح ارمنستان هدف خمپاره قرار گرفته که تلفاتی از میان نظامیان و غیرنظامیان به همراه داشته است.
ظاهرا در این درگیر ها چند خمپاره نیز به خاک اصابت کرده اما تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز نحوه ، تعداد و محل اصابت آن از سوی هیچ کدام از مراجع رسمی تایید نشده است .


سخنگوی وزارت امور خارجه :
ایران خواستار توقف فوری درگیری‌ها بین آذربایجان و ارمنستان شد
در همین راستا سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از نزدیک و با نگرانی درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان را دنبال می‌کند و ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری، خواستار توقف فوری درگیری‌ها و آغاز گفت‌وگو بین دو کشور است.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از همه ظرفیت های خود به منظور برقراری آتش بس و آغاز گفت‌وگوها بین طرفین را اعلام کرد.


آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل :
تنها راه آزادی قره باغ جنگ است
امام جمعه اردبیل اما پیش تر با تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری مبنری بر « قره باغ خاک اسلام است » مواضع روشنی در خصوص قره باغ اتخاذ کرده بود.
روزنامه ینی مساوات چاپ باکو به نقل از وی مطلبی با عنوان تنها راه آزادی قره باغ جنگ است منتشر کرده بود، به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز به نقل از پایگاه اینترنتی «ینی مساوات» امام جمعه اردبیل گفت : « ما در ایران مساله قره باغ را درد خود می دانیم. ما همه آرزو می کنیم که آن اراضی باز پس گرفته شود و مساجدمان در آنجا آزاد شوند. رهبر دینی ما به زیبایی فرموده است که اگر کسی جان خود را در جنگ قره باغ از دست بدهد، شهید است. پس از این بیانات رهبرمان، جوانانمان برای شهادت در آنجا آماده اند. ای کاش که در آنجا جمهوری آذربایجان تصمیم به ( آزادسازی قره باغ) گرفته شود. »
«آیت‌الله سیدحسن عاملی دربخش هایی از سخنان خود به شیطنت های رسانه ای اخیر و برخی معاندان در فضای مجازی اشاره نموده و اعلام داشتند: مردم آذربایجان برادر ما هستند و جمهوری اسلامی ایران همیشه پشتیبان مردم جمهوری آذربایجان است و در ادامه تاکید نمودند ارامنه اشغالگر هستند و باید از قره باغ خارج شوند.»
آیت الله عاملی در سخنانی گفته بود حاضر است شخصا در جنگ آزد سازی قره باغ شرکت کند.


افشار سلیمانی:
انتقام حق آذربایجان است
افشار سلیمانی در گفت و گو با روزنامه برای اردبیل از بی نتیجه بودن درگیری ها و منجر شدن به آتش بس خبر داد .
وی گفت : بعید است مناقشه قره باغ با این گونه در گیری ها به نتیجه نهایی برسد ، در جهان امروز مناقشات با جنگ حل نمی شود ، جنگ ها هر چقدر هم که طول بکشد در نهایت با گفت گو خواهد رسید . ممکن است این گفت و گو مذاکره بعد از جنگ اتفاق بیافتاد اما در نهایت جنگ نتیجه را رقم نخواهد زد.
سلیمانی افزود : روسیه در این مناقشه نقش پررنگی دارد و تمایل این کشور به حذب آذربایجان و عدم تمایل آذربایجان باعث می شود مناقشه قره باغ به سادگی قابل حل نباشد.
در گیری های اخیر با توجه مواضع کشورهای منطقه نتیجه ای نخواهد داشت و نهایتا به آتش بس منجر خواهد شد، اگر قدرت های جهانی پشتیبانی از دو کشور در گیر و دخالت های خود را پایان دهند می توان امیدوار بود که در آینده با ترکیبی از جنگ و مذاکره آذربایجان به حق خود برسد و قره باغ آزاد شود .
افشار سلیمانی ادامه داد : در ماه های گذشته آسیب هایی از سوی ارمنستان به آذربایجان وارد شد و این درگیری به نوعی آمادگی آذربایجان برای انتقام را نشان می دهد که در واقع حق طبیعی آذربایجان است .
در مورد مواضع کشورهای همسایه هم باید گفت مواضع ترکیه کاملا شفاف و در حمایت قاطع از آذربایجان قرار دارد ، ایران نیز با در نظر گرفتن شرایط و دلایل مختلف مواضع قبلی خود را تکرار و کشورهای درگیر را به آتش بس و مذاکره دعوت خواهد کرد، همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره داشتم روسیه بیشترین و موثرترین نقش را در این میان ایفا می کند و مواضع روسیه بسیار مهم تر از سایر کشورهای منطقه است .

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *