۱۳۰ عنوان طرح پژوهشی را دریافت کردیم/ اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در حوزه پژوهش

۱۳۰ عنوان طرح پژوهشی را دریافت کردیم/ اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در حوزه پژوهش

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: ۱۳۰ عنوان طرح پژوهشی و تحقیقاتی با همکاری ۲۰ دستگاه اجرایی استان اردبیل به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ارسال شده است.
به گزارش حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل، داود شایقی اظهار کرد: براساس دستورالعمل اجرایی بند (ز) تبصره ۹ قانون بودجه ۹۸ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها موظف هستند پیشنهادات دستگاه‌های اجرایی را در کنار شیوه اجرا، اعتبار و زمان‌بندی این موضوع بعد از بحث و بررسی تا سقف اعتبارات تعیین شده دریافت کنند.
وی خاطرنشان کرد: براساس اولویتی که در شورای برنامه‌ریزی طرح و به تصویب می‌رسد، اعتبارات ماده دو برای حمایت از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی هزینه شده که در استان اردبیل نیز ۲۵ دستگاه اجرایی به دلیل دریافت بودجه استانی شامل این امر بودند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل بیان کرد: البته امسال تعداد دستگاه‌هایی که از بودجه استانی بهره‌مند هستند، به ۲۴ دستگاه کاهش یافته و اداره کل محیط زیست از این مجموعه خارج شده است.
شایقی افزود: سال گذشته ۱۳۳ عنوان طرح تحقیقاتی و پژوهشی به دبیرخانه ارسال شده بود که ما در جلسات مختلف کمیته‌ها و کارگروه‌ها ۴۴ طرح را در زمینه‌های مختلف نظیر مهندسی کشاورزی، فنی، عمرانی و … انتخاب کردیم تا این طرح‌ها شکل اجرایی و عملیاتی به خود بگیرد.
وی اضافه کرد: از ۲۵ دستگاه استانی ۸ دستگاه اعتبارات بخش پژوهشی و تحقیقاتی خود را در زمینه فناوری هزینه کرده و سایر دستگاه‌ها این اعتبارات را صرف طرح‌های پژوهشی کرده‌اند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل با بیان اینکه نیمی از این طرح‌های پژوهشی و به تعداد ۲۶ طرح اجرایی شده و مابقی به مرحله اجرا نرسید، گفت: سال ۹۸ در حوزه پژوهش بیش از ۴۹۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شد تا این طرح‌ها شکل اجرایی و عملیاتی به خود بگیرد.
راه‌اندازی سامانه سمات با هدف پالایش طرح‌های تحقیقاتی
شایقی به راه‌اندازی سامانه سمات برای پالایش طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی اشاره کرد و افزود: به دنبال فراخوان طرح‌ها و تهیه پروپزال فرآیند تائید آنها در کمیته‌های علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا زمینه اجرای طر‌ح‌ها و ثبت اطلاعات آنها در سامانه سمات فراهم آید.
وی گفت: از ابتدای امسال انتخاب و اجرای هرگونه طرح تحقیقاتی و پژوهشی منوط به ثبت اطلاعات در سامانه سمات است و در این زمینه متولی اصلی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان می‌باشد تا با اختیاری که به شورای برنامه‌ریزی داده شده یک درصد اعتبارات هزینه‌ای استان در این حوزه صرف شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اظهار کرد: امسال با فراخوان انجام شده ۱۳۰ عنوان طرح تحقیقاتی به دبیرخانه رسیده است که ۲۰ دستگاه اجرایی استان در معرفی این طرح‌های پژوهشی دخیل هستند.
شایقی اعتبار امسال برای اجرای طرح‌های پژوهشی را ۵۰۰ میلیون تومان اعلام و خاطرنشان کرد: از ۲۴ دستگاه اجرایی استان ۲۰ دستگاه طرح‌های خود را ارائه کردند اما چهار دستگاه فعالیتی در این حوزه نداشتند.
وی تصریح کرد: با همکاری جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری سایت جامع اطلاعات پژوهشی استان آماده بهره‌برداری است که انتظار می‌رود با پرداخت هزینه برای مجریان این سایت بارگذاری اطلاعات توسط دستگاه‌های اجرایی در این سایت انجام شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: با راه‌اندازی این سایت جامع و ثبت اطلاعات دقیق طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی از اجرای طرح‌های پژوهشی تکراری جلوگیری شده و امکان دسترسی محققان به این طرح‌ها و بانک اطلاعاتی در این زمینه فراهم می‌آید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *