نقش ورزش همگانی درسلامت و زندگی بهتر شهروندان

نقش ورزش همگانی درسلامت و زندگی بهتر شهروندان

بارشد فزاینده شهرنشینی، صنعتی شدن و گسترش دامنه استفاده از وسایل جدید مانند ابزارهای فناوری نظیر رایانه، پله برقی، آسانسور و تغییر سبک زندگی و نیز گسترش آپارتمان نشینی در شهرها تحرک شهروندان به شدت کاهش یافت و مسائل جدیدی نظیر بیماری های قلبی و عروقی، اضافه وزن، ناآرامی های روانی و افسردگی پدیدار شد. به عبارت دیگر به دلیل مشغله بیش از حد شهروندان و مختصات زندگی شهری، فراغت افراد به نوعی شکل گرفت که کمترین تحرک و فعالیت بدنی را داشته باشند و 《 کم تحرکی》 افراد نیز عامل موثری برای افزایش میزان مرگ و میر، بیماری ها و ناتوانی ها شد.
آنچه امروزه چشمگیر تر است، بروز بیش از پیش اختلالات روانی، در انواع مختلف و با شدت های متفاوت است. در طول چند دهه اخیر، مساله 《سلامت روان》به عنوان یکی از ابعاد مهم سلامت مورد توجه قرار گرفته است، حتی براساس جدیدترین پژوهش های انجام شده، بیماری های روانی بالاترین فراوانی را دارند. نظریات مختلف روان شناسی راه حل های بسیار متفاوت ومتنوعی را برای درمان مشکلات روانشناختی پیشنهاد کرده اند که در این میان عده ای معتقد به اهمیت نقش ورزش در سلامت بشر هستند. در جوامع مختلف از ورزش به عنوان وسیله ای برای پیشگیری از بیماری ها، بهبود سلامتی و احساس خوب بودن استفاده می شود. ورزش به دلیل اثرات مثبت ذهنی و فیزیکی اش نقش باارزشی در بازتوانی و درمان بیماری های روانی دارد. بسیاری از مطالعات، تاثیرات مثبت ورزش های منظم هوازی را در کاهش علائم مربوط به اختلالات روانی از جمله استرس، اضطراب و افسردگی و افزایش اعتماد به نفس و بهبود وضعیت خلقی به خوبی نشان داده اند. ورزش نه به عنوان یک تفریح بلکه در کنار مشکلات زندگی در عصر جدید به مثابه یک نیاز مهم برای سالم و با نشاط زیستن افراد لازم و ضروری است.
اهمبت ورزش در دنیای کنونی بر هیچ کس پوشیده نیست. رابطه آن با مقولاتی همچون توسعه پایدار، توسعه اقتصادی، توسعه اجتماعی، صلح ، مشارکت، محیط زیست و غیره اثرات ژرفی را بر وضعیت جوامع معاصر بر جای نهاده است. به خاطر قدرت و نقش ورزش در ترویج سلامتی، توسعه و پیشرفت زیست مسالمت آمیز بود که سازمان ملل سال ۲۰۰۵ را 《 سال ورزش و تربیت بدنی》نامید.ضمن اینکه در کلانشهرهای مانند تهران ، اصفهان ، تبریز و …با لحاظ کردن متغیرهایی نظیر تراکم جمعیتی، ترافیک ، آلودگی هوا، چالش ها و آسیب های اجتماعی متعدد، اهمیت فعالیت های ورزشی بیش از پیش ضروری می نماید. دراین میان گسترش مراکز ورزشی برای دستیابی به سلامت و سرزندگی شهروندان و تجدید قوای افراد برای استمرار فعالیت شان بیش از پیش نمایان شده است. اغلب حکومت ها برای ترویج سلامت و تناسب اندام شهروندان، سرمایه گذاری قابل توجهی در ورزش می کنند چرا که هر چقدر گرایش شهروندان به ورزش و تحرک بدنی بیشتر باشد، به همان میزان هزینه های درمانی و پزشکی کاهش می یابد.( وادیگتون ۲۰۰۹) ورزش به شکلی موثر بر بهبود کیفیت زندگی اثر گذار است.
از طرف دیگر مطالعات و پژوهش های اجتماعی نشان می دهد که فعالیت های ورزشی در کاهش جرائم موثرند. دنیای امروز به شدت نیاز مند تلاشی فراگیر برای کاهش فرصت ها و کمرنگ کردن انگیزه های مجرمانه در افراد است تا از این طریق بتواند تا حد زیادی از شدت بزهکاری و جرم در جامعه بکاهد.این امر مستلزم یکسری از اقدامات پیشگیرانه است.ورزش به طور عام و ورزش همگانی به طور خاص به عنوان یکی از فعالیت های مهم در کنترل اجتماعی نقش ایفا می کند. پیشگیری از جرم هدف اصلی ورزش و فعالیت بدنی نیست، بلکه یکی از نتایج فرعی بسیار مثبت آن محسوب می شود.
ورزش در کاهش ناسازگاری های فردی و اجتماعی و کاهش فشارهای روانی موثر است.افراد از طریف شرکت در فعالیت های حرکتی از نظر ذهنی، جسمی و روانی تعادل لازم را کسب می نمایند و توانایی مقابله با فشارهای ناشی از زندگی مدرن را به دست خواهند آورد.بنابراین با فعالیت های ورزشی می توان افرادی رت که در آستانه ارتکاب جرم و رفتار ضد اجتماعی هستند، از تنش، پرخاشگری و هیجانات رها کرد و تمایلات مهاجمانه آنها را تلطیف نمود. براین اساس مقوله ورزش و توجه جدی به آن به ویژه در کلانشهرها علاوه برکاهش آسیب های اجتماعی می تواند موجی از شادی، سلامتی فردی و اجتماعی، رفاه و بهزیستی شهروندان را به همراه بیاورد.

یادداشت:علی عبدی گده کهریز

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *