رشد چهار برابری کمک به زندانیان غیر عمد

رشد چهار برابری کمک  به زندانیان غیر عمد

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل اظهار کرد: در ایام محرم و صفرسال جاری بیش از ۴۰۰ میلیون تومان کمکهای مردمی برای آزادسازی زندانیان غیر عمد جمع آوری شد که علیرغم شیوع بیماری کرونا و شرایط بد اقتصادی، نسبت به سال گذشته در همین زمان رشد چهار برابری داشته است.
کریم الله محبوبی اناری در گفتگو با روزنامه برای اردبیل اظهار کرد: در ماه محرم و صفر طرح هر مسجد آزادی یک زندانی که در سالهای قبل انجام میشد در دستور کار قرار داشت که در شش ماهه اول سال جاری ۹۳ نفر با بیش از ۱۴ میلیارد تومان محکومیت از طریق ستاد دیه استان و ۴۵ نفرزندانی نیز توسط خیرین با مشاوره ستاد دیه از زندانیان آزاد شده است.
محبوبی ادامه داد: شیوع بیماری کرونا و قرنطینه خانگی مردم که منجر به ملموس بودن شرا یط زندانیان عمد و غیر عمد برای عموم مردم شد در راستای کمکهای مومنانه به خانواده های نیازمند تاثیربه سزایی داشت.
وی با اشاره به اهمیت تسریع در آزادی زندانیان غیر عمد تصریح کرد: هر قدر زندانیان غیر عمد مدت زمان کمتری در زندان بمانند به همان میزان از آسیب های داخل زندان به دور می مانند همچنین آزادی یک زندانی ، جلوگیری از آسیب های اجتماعی خانواده های آنها را نیز به دنبال دارد.
مدیر نمایندگی ستاد دیه استان تصریح کرد: برگزاری جشن های گلریزان ماه مبارک رمضان که به صورت حضوری در سراسر کشور برگزار می شد امسال به دلیل شیوع کرونا به صورت غیر حضوری و مجازی بر گزار شد .
وی اضافه کرد: پیش بینی می شد بخاطر شرایط بد اقتصادی میزان مشارکت دراینگونه جشنها در سال جاری با کاهش چشمگیر مواجه شود اما با عنایت الهی و به لطف خیرین عزیزبعد از تعطیلات ۴۰ جشن در ۱۱ شهرستان ، ۲۰ بخش و ۹دهستان برگزار شد که با همکاری روسای دادگستری ،فرمانداران، دهیاران و ائمه محترم جمعه شهرستانها مبلغ بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمکهای مردمی جمع آوری شد که نسبت به سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان رشد داشته است.
محبوبی بیان کرد: در سال جاری شهرستانهای سرعین، پارس آباد، خلخال، نمین و همچنین خورش رستم و هشتجین در ارتباط با جمع آوری این کمکها به ترتیب رتبه های برتر را داشتند که بعد از جشنهای ماه مبارک رمضان به منظور شفاف سازی اولین مراسم آزاد سازی زندانیان برگزار شد تا خیرین خود شاهد آزادی این زندانیان باشند.
وی گفت: اولین مرحله آزادسازی در ۸ تیر ۹۹ به مناسبت هفته قوه قضائیه انجام شد که طی آن ۳۵ نفر با محکومیت ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شدند.
مدیر ستاد دیه اردبیل به طرح ویژه آزاد سازی زندانیان دارای محکومیت غیرعمد در عید غدیر خم اشاره کرد و افزود: با تنظیم تفاهمنامه ای بین بنیاد مستضعفان و سازمان زندانهای کشوروبا مشارکت ادارات کل و دستگاههای اجرایی استان و ستاد دیه و اداره اوقاف ۵۶ نفر زندانی با محکومیت بیش از ۸ میلیارد تومان در این طرح آزاد و به آغوش خانواده های خود باز گشتند.
محبوبی اناری خاطر نشان کرد: در چهارمین برنامه طرح آزاد سازی بنا به تاکید رییس کل دادگستری ،قضات استان در اواخر سال گذشته در زندانها حضور یافتند و به صورت چهره به چهره با آنها صحبت کرده و با دوروش تقسیط مبلغ دیه و یا ارائه مهلت شش ماهه برای پرداخت آن بسیاری از زندانیان آزاد شدند و تعداداین نوع زندانیان در زندان کاهش یافت.
وی اذعان کرد: در سال گذشته میانگین تعداد زندانیان در زندانهای استان بیش از ۵۰۰ نفر بود که امسال با استفاده از جایگزین های حبس یعنی ارائه مهلت و تقسیط واخذ رضایت شاکیان این تعداد به کمتر از ۱۸۰ نفر کاهش یافته است.
مدیر ستاد دیه استان یاد آور شد: از اوایل سال ۹۵ که قانون بیمه شخص ثالث اجرا شد زندانیان ناشی از تصادفات رانندگی به شدت کاهش پیدا کرد به طوری که که ۲۸ نفرزندانی در ۴سال اخیرناشی ازتصادفات رانندگی نیز آزاد شده اند اما در قتل شبه عمد یک نفر زندانی بود که در اوایل ماه محرم آزاد شد.
وی ادامه داد: در سال گذشته از طریق ستاد دیه استان و با مشارکت خیرین ۲۱۹ نفر از زندانیان غیر عمد با بیش از ۳۷ میلیارد تومان آزادی خود را به دست آورده و ۱۵۴ نیز توسط خیرین محترمی که به ستاد دیه مراجعه کردند از بند رها شدند.
محبوبی تصریح کرد: دیون ناشی از حوادث رانندگی و کارگاهی، قتل شبه عمد، بدهیهای مالی غیر کلاهبرداری و بدهیهای ناشی از مهریه و نفقه ازجمله مواردیست که زندانیان ناشی از این موارد مشمول کمکهای ستاد دیه می شوند.
وی تشریح کرد: میزان محکومیت در چهار سال اخیر بیش از ۱۶۶ میلیارد تومان بوده که از این مقدار بیش از ۵۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان منجر به رضایت و بخشش شده است و ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نیز از طریق ستاد دیه به صورت تسهیلات بانکی قرض الحسنه پرداخت شده وحدود ۸۲ میلیارد تومان توسط مقامات قضایی تقسیط شده است تا مددجو قادر به پرداخت آن باشد.
همچنین حدود ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیزاز طریق ستاد دیه کشور و استان به صورت بلا عوض پرداخت شده ورقمی بالغ بر ۳میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نیز از طریق ستاد خسارتهای بدنی پرداخت شده است.
محبوبی اناری گفت : بیش از ۸ میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان آورده خود مددجویان بوده است که در این مدت ۴۲۳ نفربا مشارکت خیرین با ستاد دیه و با هماهنگی دادگستری با مبلغ ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان آزاد شده اند.
گفتنی است ستاد دیه کشوردر حمایت از زندانیانی که بدهکار هستند نه بذهکار در سال ۶۹ تشکیل گردید تا کسانی که بدلایل مالی در زندانها به سر می برند با حمایت ستاد دیه و خیرین بتوانند به آغوش خانواده خود باز گردند.از سال ۶۹ تا امروز در سایه لطف خدا و خیرین کشوری بیش از ۱۴۰ هزار نفر از زندانیان به این نحو آزاد شده اند.
ستاد دیه در استان اردبیل نیز از سال ۸۱ فعالیت خود را آغاز کرده است و توانسته بیش از ۵هزار نفر را تا ابتدای سال ۹۹ با بدهی بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان در گروحمایت نیکو کاران رهایی بخشد که بیش از ۲ هزار نفر این افراد در چهار سال اخیر آزاد شده اند که افزایش میزان مشارکت خیرین را نشان می دهد.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *