یک آجر؛ یک گام به سوی مدرسه سازی

یک آجر؛ یک گام به سوی مدرسه سازی

دوران ابتدایی در یک مدرسه ای که فضایی بسیار نامناسب داشت درس می خواندم . روی نیمکت های سه نفره می نشستیم و وقتی هم باران می آمد آب از سقف بر روی کتابهایمان چکه می کرد و ما باید حواسمان را جمع می کردیم که کتابمان خیس نشود. در زمستان نیز چون بخاری مدرسه ما هیزمی بود مجبور بودیم هیزم آن را خودمان تهیه کنیم. وقتی به یک مدرسه بهتر رفتیم احساس میکردیم آنقدر برای جامعه مان مهم هستیم که برایمان امکانات و مدرسه بهتری تدارک دیده اند و حس غرور به ما دست میداد. اکنون وضعیت کودکانی را که در مدرسه بدون امکانات درس می خوانند بهتر درک میکنم و علی رغم کم بودن نیرو وبا یاری همکارانم تمام تلاشمان را به کار میگیریم تا بتوانیم به کمک خیرین مدرسه ساز در محرومترین نقاط استان مدارسی با امکانات مناسب ودر شان دانش آموزان عزیزاستان تدارک ببینیم.
این را علی لطفی مدیرکل نوسازی مدارس استان می گوید و ادامه می دهد: برای رسیدن
به این هدف تلاش می کنیم طرح پویش آجر به آجرکه یکی از طرح های جدید و تاثیر گذار درجذب کمکهای خیرین ولو به اندازه نرخ یک آجر باشد فرهنگسازی شود و خیرین عزیزتا آنجا که در توان دارند حتی اگر شد یک هزار تومان به ساخت و تجهیز مدارس کمک نمایند.
لطفی معتقد است این که مردم توجه به مدرسه و ساخت آن داشته باشند واز مشکلات مدارس آگاه باشنددر صورتی که فرهنگسازی مناسبی صورت گیرد هروقت از لحاظ مالی توانمند شدند به این امر مبادرت خواهند کرد.
او طرح آجر به آجر را یکی از راههای موثر در جذب کمکهای خرد مردم دانست و بیان کرد: در این پویش لازم نیست که افراد از توان مالی بسیار بالایی برای کمک به ساخت مدرسه برخوردار باشند بلکه هر شخص با حداقل مبلغ می تواند در این کار فرهنگی شرکت نمایدو این مبلغ می تواند هزینه تهیه تنها یک آجر باشد.اگر چه خیرین کلان نیز همچنان به کمکهای خود ادامه می دهند وهمواره در این کار فرهنگی و عمرانی شرکت دارند.
وی می گوید: در ۲۵ سال پیش طرح مدرسه سازی با استمداد از خیرین استارت خورد و با حمایت سازمان نوسازی وبرگزاری جشن ها و مراسم تجلیل از مدرسه سازان این موضوع در بین خیرین نهادینه شده به طوری که در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از عملیات احداث فضاهای آموزشی توسط خیرین عزیز اتفاق می افتد.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه مدارس متعلق به تمام اقشار مردم است فرهنگسازی آن بسیار لازم است و رفته رفته می تواند در سالهای آینده بسیار تاثیرگذار باشد این فرهنگسازی واطلاع رسانی می تواند از طریق صدا وسیما به صورت زیر نویس در برنامه های صدا و سیما و دررادیو و سایر رسانه ها انجام می گیرد ودر موفقیت این طرح بسیار موثر بوده است.
مدیر کل نوسازی مدارس استان اذعان کرد: تاکنون نیز در قالب کمکهای خرد مردمی مبالغی واریز شده است در حال حاضر۵۷۰۰ نفر نزدیک به ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به صورت خرد در پویش آجر به آجرشرکت داشته اند و این نشان دهنده استقبال مردم استان از این پویش است. این مبالغ برای موار مختلفی از جمله خرید مواد ضدعفونی کننده و ماسک و تجهیزات و تعمیرات هزینه شده است .
مدیر کل نوسازی مدارس استان از احداث دو مدرسه ۱۲ کلاسه و شش کلاسه نیز در نمین خبر داد و گفت: بنا به خواسته خیرمحترم که ۶ هزار متر مربع زمین برای احداث مدرسه درخواست کرده بود نوسازی این زمین را تهیه و در اختیار خیر محترم گذاشت.
وی همچنین از احداث مدرسه ای در منطقه محروم ییلوجه خبر داده و خاطر نشان کرد: یکی از مدارس نیازمند مدرسه ییلوجه در یکی از مناطق محروم خلخال هست که در این پویش قرار گرفته و از خیرین دعوت شده به احداث آن کمک نمایند.
لطفی ادامه داد: مطمئنا اگر فضای آموزشی مطلوب باشد خروجی مدارس نیز مطلوب خواهد بود و دانش آموزان خود را به مناصب بالا خواهند رساند و این موضوع باتوجه به این که مردم ما همواره مشتاق کارهای خیر خواهانه بوده اند قطعا امکان پذیر خواهد بود.
مدیر کل نوسازی مدارس استان گفت: گزارش عملکرد شش ماهه در مورد تکمیل و تجهیز مدارس به دلیل شیوع کرونا در ویدئو کنفرانسی با حضور ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.
وی از رشد چهار برابری اعتبارات نوسازی استان در دو سال اخیر خبر می دهد و اضافه می کند: این موضوع مارا ترغیب کرد که بخاریها را از مدارس حذف کنیم و در حال حاضر بخاریهای گازی را نیز حذف میکنیم. همینطور تکمیل پروژه های ورزشی ، احداث مدارس جدید و تکمیل احداث نمازخانه ها از جمله این اقدامات بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *