کاهش سن چاقی در اردبیل؛ دختربچه‌ها بیشترین مبتلایان

کاهش سن چاقی در اردبیل؛  دختربچه‌ها بیشترین مبتلایان

طی یک دهه اخیر نه تنها چاقی به یک بیماری متداول در اردبیل تبدیل شده بلکه مطابق پایش‌ها سن ابتلا کاهش یافته و کودکان زیر ۱۰ سال این استان را در برگرفته است.
کارشناسان بهداشت و تغذیه معتقدند، اضافه وزن و چاقی در افراد بدون توجه به جنسیت و سن و سال فرد، فرصت بروز و ظهور بیماریهای خطرناک دیگر و حتی مرگ و میر را فراهم می‌سازد.
چاقی می‌تواند مقدمه بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، تنفسی، دیابت، کبدچرب و حتی سرطان ها شود. این در حالی است که چاقی و اضافه وزن در اردبیل جمعیت مبتلایان خود را سال به سال افزایش می‌دهد و به دلایلی که ذکر آن خواهد رفت، به مرز هشدار رسیده است.
تا جایی که کارشناسان می‌گویند بدون مداخله جدی، عوارض آن در سلامت عمومی جامعه و نسل‌های آینده مشکل ساز خواهد بود.
رفتارهای تغذیه اردبیلی‌ها آسیب زا است
اردبیل طی سال‌های اخیر در رتبه‌های نخست چاقی به ویژه چاقی بانوان ایستاده است. موضوعی که بخش عمده بروز و ظهور آن به تعبیر کارشناسان بهداشت و تغذیه به سبک تغذیه اشتباه مرتبط است.
فریبا خلیلی در این خصوص تصریح کرد: اغلب خانواده ها مواد چاق کننده را در حجم وسیعی مصرف می‌کنند. انواع شیرینی، بستنی و شکلات تنقلات روزمره مردم است و این در حالی است که چنین موادی در بدن به چربی تبدیل می‌شود.
وی افزود: از طرفی با وجود اینکه هر فردی باید با توجه به وزن خود غذا مصرف کند، عموما این موضوع نادیده گرفته می‌شود و خانواده‌ها زمانی که دور میز غذا جمع می‌شوند تا سیری کامل غذا مصرف می‌کنند.
خلیلی به برخی ضدفرهنگ‌ها اشاره کرد و گفت: برخی بانوان برای اینکه غذا باقی نماند همه آن را به مصرف می‌رسانند و در برخی خانواده‌ها پخت غذای مازاد یک عادت روزانه است.
کارشناس بهداشت و تغذیه تصریح کرد: از طرفی گرایش به فست فودها موجب شده تا کودکان از خوردن غذاهای سالم خودداری کنند. گاهی خانواده‌ها هم برای تشویق کودک جهت انجام کاری خاص، وعده تهیه فست فود می‌دهند.
وی افزود: رفتارهای تغذیه هرچند هر کدام تاثیر جزئی داشته باشد اما در کنار هم سبک تغذیه خانواده‌ها را شکل داده و متاسفانه در اردبیل به سلامت غذایی سفره توجه نمی‌شود و غذاهای پرچربی و برنج و نان به وفور به مصرف می‌رسد.
سوءتغذیه در کودکان مرفه و فقیر
به اعتقاد این کارشناس بیشترین مشکلات تغذیه متوجه حال کودکان است. با وجود اینکه در سن رشد هستند و باید غذاهای سالم مصرف کنند اما اغلب والدین از مشکلات تغذیه کودکان خود گله مند هستند.
یکی از شهروندان در این خصوص گفت: ما هرجور غذا و تنقلاتی که فرزندمان بخواهد در اختیارش قرار می‌دهیم اما بیشتر گرایش به مصرف تنقلات حتی برای ناهار و شام دارد.
رعنا حسینی با ابراز نگرانی از سلامت دختر خردسالش گفت: به دلیل اینکه غذاهای سالم مصرف نمی‌کند، مرتب گرفتار بیماری است و ایمنی بدنش پایین است.
شهروند دیگری معتقد است بچه ها حرف پدر و مادرها را گوش نمی‌دهند و تغذیه خوبی ندارند. به زور و اجبار فست فود می‌خواهند و خانواده هم برای اینکه حداقل گرسنه نماند حاضر به تهیه آن می‌شود.
این اظهارات که بیانگر بروز سوءتغذیه در بین کودکان مرفه است گویای ناتوانی خانواده‌ها در تربیت تغذیه‌ای فرزندان خود است.
در چنین شرایطی آموزش مدرسه و مشاوران تغذیه می‌تواند کمک حال والدین باشد و از سویی کارشناس بهداشت و تغذیه معتقد است برخی والدین هم برای گریز از مسئولیت پذیری حاضر به پذیرش خواسته کودک می‌شوند تا جر و بحث و دعوا ادامه نیابد.
خلیلی تاکید کرد: نه تنها در بین کودکان مرفه بلکه دربین کودکان فقیر هم سوءتغذیه دیده می‌شود و برخی مدت‌ها از خوردن غذاهای مقوی محروم می‌مانند.
این اظهارات زمانی مورد تائید است که بخشی از کمک‌های نهادهای خدمات رسان در واقع به حمایت کودکان دچار سوءتغذیه معطوف شده است.
تا جایی که کمیته امداد و بهزیستی استان همه ساله در این خصوص آمارهای خود را به روز رسانی می‌کنند.
تحرک پایین دختران کوچک را چاق کرده است
در کنار تغذیه ناسالم بخشی از چاقی به سبک زندگی، تنبلی، یکجا نشینی و گرفتاری در روزمرگی مرتبط است.
تا جایی که مطابق بررسی کارشناسان بهداشتی کم تحرکی از عوامل بروز چاقی در زنان و کودکان اردبیلی است.
رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت استان اردبیل تصریح کرد: آپارتمان نشینی و همچنین سردسیری این منطقه موجب شده تا به عنوان مثال در نیمه دوم سال اغلب ساعات افراد در خانه سپری شود.
آرش سیادتی با تاکید به ضرورت فرهنگ سازی ورزش همگانی اضافه کرد: بیشترین چاقی در بین قشر متوسط و فقیر به دلیل فقر فرهنگی و بی توجهی به ضرورت تغذیه سالم و تحرک کافی دیده می‌شود.
این اظهارات از سوی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز تائید می‌شود.
منصور صاحب تصریح کرد: متاسفانه ۲۱ درصد دانش آموزان در سطح کشور به چاقی مبتلا هستند که در اردبیل ۱۰ درصد دانش آموزان در بدو ورود به مدرسه، ۱۵ درصد در متوسطه اول و ۲۵ درصد در متوسطه دوم را شامل می‌شود.
وی افزود: در کمال تاسف در رده سنی ابتدایی و در دختران اردبیل، جزو سه استان نخست کشور است و بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر با این روند مقابله نکنیم در آینده به مشکل برخواهیم خورد.
وی از جمله دلایل بروز چاقی در کودکان را تحرک پایین و تغذیه ناسالم عنوان کرد و گفت: حتی مسائل فرهنگی، زیرساخت ها و امکانات و آب و هوا در عوامل ابتلا به چاقی است.
خانواده‌ها مقابله با چاقی کودکان را جدی بگیرند
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به اجرای طرح کنترل وزن دانش آموزان اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد دانش آموزان استان تحت پوشش این طرح هستند.
به گفته صاحب با محاسبه قد و وزن دانش آموز و سنجش توده بدنی در قالب این طرح، نمودار وزن دانش آموز مشخص می‌شود و با مداخله متخصصان تغذیه ، شیوه های صحیح تغذیه پیشنهاد می‌شود.
وی افزود: همچنین با مداخله مربیان تربیت بدنی، حرکات ورزشی به دانش آموز، آموزش داده می‌شود تا بتواند در قالب این برنامه وزن خود را به وضعیت نرمال برساند.
صاحب اضافه کرد: با توجه به اینکه چاقی بروز بیماری‌های دیگر را نیز به دنبال دارد، انتظار داریم خانواده‌ها با کمک مدارس به صورت جدی با چاقی کودکان مقابله کنند.
نگرانی مربیان و کارشناسان زمانی اهمیت مضاعف دارد که کودکان امروز مادران و پدران آینده خواهند بود و رشد ناسالم آن ها باری غیر قابل وصف از مشکلات بهداشتی و سلامتی را به دنبال خواهد

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *