توسعه زراعت چوب در استان اردبیل شتاب می گیرد

توسعه زراعت چوب در استان اردبیل شتاب می گیرد

مدیر کل منابع طبیعی در گفتگو با خبر نگار روزنامه برای اردبیل گفت: توسعه زراعت چوب در استان اردبیل شتاب می گیرد و در این راستا اولین جلسه شورای سیاست گذاری توسعه زراعت چوب در سطح کشور و متعاقب آن در سطح استان نیز شورای هماهنگی توسعه کشت چوب به ریاست رییس سازمان جهاد کشاورزی تشکیل شده است .
وی ادامه داد: بدین منظور تسهیلاتی نیز از طرف بانک کشاورزی و شرکت خریدار چوب به متقاضیان کشت چوب پرداخت خواهد شد.
شهامت هدایت اظهار کرد: این امر در راستای جلوگیری از قطع درختان جنگل اتفاق افتاده است چرا که نیاز مبرم به چوب در صنایع تبدیلی وجود دارد و در ۵ سال آینده میتوان از این عرصه ها آن را تامین کرد.
هدایت ادامه داد: مطابق قولی که درسالهای گذشته در هفته منابع طبیعی داده بودیم ۳ میلیون و ۵۰۰هزار اصله نهال تولید شده و تا یک ماه دیگر توزیع خواهد شد که ۳ میلیون اصله آن با مشارکت بخش خصوصی بوده و ۵۰۰ هزار آن نیزتوسط منابع طبیعی کشت شده است.
وی افزود: برای ادامه این پروژه قرار داد دیگری با بخش خصوصی برای تولید ۷ میلیون اصله نهال تا سال ۱۴۰۰ بسته شده است که در حال حاضر در مرحله مبادله عرصه قرار دارد تا آماده سازی برای کاشت صورت گیرد که پس از برگریزان سال۱۴۰۰ این اصله ها توزیع خواهد شد.
مدیر کل منابع طبیعی خاطر نشان کرد: این ۳ میلیون و پانصد اصله با احتساب ۷ میلیون اصله نهال سال جاری ، تحولی بزرگ درفضای سبزو صنعت چوب استان اردبیل به وجود خواهد آورد به طوری که منحصر به فرد بوده ودر هیچ یک از استانها با این وسعت نهال کشت نمی شود .
وی یادآور شد: این تعداد نهال باعث افزایش فضای سبزاستان و افزایش نهاده های لازم برای صنایع سلولزی و صنایع چوبی خواهد شد به نحوی که حتی بخش خصوصی تعهد خرید آن را نیز داده و مبلغی نیز برای رشد سالانه به کشت کاران پرداخت خواهد کرد و با توجه به قیمت بالای آن صرفه اقتصادی بالایی خواهد داشت.
هدایت ادامه داد: کشت چوب قابل رقابت با سایر محصولات کشاورزی است و از کشاورزان درخواست داریم که به کشت نهال اقدام کنند و چنانچه برای هر هکتار یکهزار اصله ومجموعا ۷ هزار هکتار کشت شود رشد چشمگیری در افزایش فضای سبز خواهد بود.
وی عنوان کرد:گونه هایی که کشت خواهد شدنهال صنوبر مقاوم به سرما خواهد بود که سرعت رشد بالایی دارد و در صورت درخواست از عرصه های ملی هم در قالب ماده ۳به صورت ۱۰ و۳۰ ساله برای کشت میتوانیم به مردم واگذار کرده و تسهیلاتی نیز در این راستا پرداخت خواهد شد.
وی به ثبت عرصه ملی و منابع طبیعی اشاره کرد و یادآور شد: برای تثبیت حاکمیت دولت ودر راستای رفع موانع و مشکلات و حل اختلافات با منابع طبیعی و مردم در عرصه های منابع طبیعی سند دار شدن عرصه های منابع طبیعی با جدیت دنبال می شده و بدین منظور منابع طبیعی با کمک دستگاه قضایی و اداره ثبت استان به جد این امر را شروع کرده که در مرحله کاداستر است.
مدیر کل منابع طبیعی تصریح کرد: منابع طبیعی به صورت مشارکتی با اداره ثبت به شهرستانها مراجعه کرده و اخیرا هم در شهرستان خلخال و مشگین شهر با حضور کارشناسان ثبت ورییس ثبت شهرستان جلسات مشترک برگزار شد تا کلیه موانع و مشکلات در راستای سند دار شدن اراضی و منابع حل شود.
وی ادامه داد: ثبت منابع ملی تا این مرحله پیشرفت خوبی داشته است به طوری که در مرحله اول اراضی شش دانگ ملی در اولویت هستند و همچنین اراضی که مطابق ماده ۵۴ رفع تداخل به رسمیت شناخته شده در حال حاضر سند دار می شود.
مدیر کل منابع طبیعی اذعان کرد: اخیرا سند دار شدن کوه سبلان را آغاز کرده ایم و شهرستان های سرعین، نیر و مشگین شهر که در دامنه سبلان قرار گرفته اند تمام مراحل ثبت را به اتمام رسانده اند ودر مرحله اخذ سند به این مناطق هستیم.
وی اضافه کرد: قله سبلان با ۷۰۰ هکتار مساحت سند دار شدکه شامل هفت ییلاق است که سند آن رسما صادر شده است و به محض سند دار شدن دامنه های آن دریک مراسم از سند قله سبلان با حضور رییس دادگستری و رییس ثبت استان رونمایی خواهد شد.
هدایت تشریح کرد: تا ۲۰ روز آینده تمامی ییلاقات نیز سند دار خواهد شد که این امر منجر به جلوگیری از تعدی و تجاوز به عرصه های منابع طبیعی شده و به نوعی حالت حفاظتی از منابع طبیعی استان خواهد بود.
وی گفت: این روند در شهرستانها نیز ادامه دارد ودر منطقه بز قوش خلخال و در قشلاقات نیز مراحل ثبت انجام شده و به زودی در دو شهرستان جشن انفال گرفته خواهد شد .
مدیر کل منابع طبیعی بیان کرد: تا سال ۱۴۰۰ تمام عرصه های ملی در استان سند دار خواهند شد که این امر مزایایی در پی خواهد داشت از آن جمله تثبیت حاکمیت دولت بر اموال و کاهش پرونده های قضایی چرا که در صورت صدور سند رسمی کسی نمی تواند ادعایی بریک زمین داشته باشد.
وی یاد آور شد :همچنین در صورت سند دار شدن عرصه های ملی ،استعداد یابی عرصه ها برای سر مایه گذاری به راحتی صورت خواهد گرفت و سرعت امور بالا خواهد رفته ودر صورتیکه سند های عرصه ها مشخص شود هیچگونه تعدی در این اراضی صورت نخواهد گرفت.
هدایت در خصوص ساخت وسازهای غیر مجاز عنوان کرد:هرگونه ساخت وساز در عرصه های ملی جرم است و ساخت هر گونه مرکز تجاری و خدماتی در کنار جاده ها و یا کمر بندی سبزدر حال ساخت نیز باید با اخذ مجوز از منابع طبیعی باشد .
وی افزود: احداث تمامی جاده ها در جهت توسعه است همچنین تمام پروژه ها نیز ارزیابی زیست محیطی دارد و باید بررسی شود که آیا ساخت این پروژه ها به از بین رفتن حیوانات و اکوسیستم منطقه می چربد یانه؟
مدیر کل منابع طبیعی استان در خصوص شرایط قاچاق چوب در استان خاطر نشان کرد: در منطقه ما خوشبختانه قاچاق چوب دیده و گزارش نشده است اما هوشیاری نیرو های ما باعث شده است قاچاق چوب از استا نهای همجوارحتی اگر در اتوبوس حمل شود شناسایی شود .
هدایت گفت: با استان گیلان توافقاتی انجام شده و قرار شده است که ۴ پاسگاه و ۴ برجک در منطقه مستقر شود که مجهز به سنسورهای دید درشب و مجهز به سیستم ردیابی هستند که به محض اینکه تحرکاتی در جنگلها و مناطق دیده شود اطلاعات این سنسورها به مرکز ارجاع خواهد شد و در این مورد با استان گیلان همکاری بسیار خوبی صورت گرفته است.
وی از راه اندازی شماره تلفن ۱۳۹ برای اطلاع رسانی از سوی مردم در این دستگاه خبرداد و افزود:مردم خود نیز هشیار باشند و هرگونه قاچاق چوب و تعدی به اراضی و جنگلها را به صورت شبانه روزی به این شماره تلفن اطلاع دهند.
هدایت همچنین ادامه داد: در بعضی موارد کامیونهای حمل چوب در جاده با عنوان قاچاق چوب در رسانه ها مطرح می شود که پس از بررسی مشخص می شوند که از اراضی شخصی بوده اما برخی رسانه ها این موضوع را دستاویزی برای منابع طبیعی قرار می دهند.

تنظیم : فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *