پیله رود؛ از آبادانی تا رکود

پیله رود؛ از آبادانی تا رکود

“پیله رود” منطقه ای کوهستانی است و در حاشیه دریای خزر واقع است..مجموعه روستاهای پیله رود از توابع استان “اردبیل” و شهرستان “نمین” و زیر مجموعه ای از بخش مرکزی می باشد؛ که فاصله اش با مرکز حدود ۳۵ کیلومتر می باشد. و با کشور جمهوری آذربایجان هم مرز می باشد.
منطقه پیله رود به ۱۴ روستا با اسامی: “فتح مقصود”، “نظرعلی کندی”، “هشنه”، “خوش آباد “مسجد محله سی”، “آقایارلو”،”یوزباشی قلعه سی”،”پیرجوار”، “پیرزاده”،”قلعه”،”قاضی کندی”،”گودلر”،”صالح قشلاقی” اطلاق می گردد
درگذشته نچندان دور روستاهای دوازده گانه پیله رود رونق خوبی داشتند.
منطقه ی پیله رود به همراه چند روستای دیگر از سال ۱۳۴۲تعاونی روستایی داشت. که جز اولین تعاونی های روستایی کشور بود.متاسفانه بدون اطلاع مردم و مسئولین وقت بسته شد.
تا همین چند سال پیش کشاورزان و باغداران پیله رودی جر کشاورزان و باغداران نمونه کشوری بودند. در حال حاضر خشکسالی از یک طرف و نبود اشتغال از طرف دیگر باعث شد. مردم روستاها کوچ کنند و روستاها تبدیل به خانه سالمندان شود.
زاهد ثمودی در گفتگو با روزنامه برای اردبیل از شرایط موجود روستاهای منطقه ی پیله رود اظهار ناراحتی کردوگفت :کشاورزان پیله رود برای انتقال آب به زمین های مزروعی نیازمند کانال کشی هستند. درفصل بهار برای آبیاری مزارع از روستای هشنه انشعاب می گیرند و به مزارع انتقال می دهند. ولی به علت نامناسب بودن این انهار آب به نحواحسنت مورد استفاده قرار نمی گیرند. تا به مقصد برسد آب در زمین نفوذ می کند.
وی بیان کرد: اهالی روستای فتح مقصود و پاسگاه مرزی این روستا از نعمت گاز محروم هستند و پاسگاه خوش آباد راه مناسبی ندارد. و مردم برای تردد با مشکل جدی روبرو هستند.
ثمودی ادامه داد: اسناد مزارع اکثر اهالی با مشکل مواجه است و منابع طبیعی در این مورد بامردم همکاری نمی کند.
وی با اشاره به نبود آنتن دهی بیان کرد: در روستاهای پیله رود برای آسایش مردم خودپرداز برای امور روزانه مردم تعبیه نشده است.
وی گفت: در شرایطی که زیر ساخت ها آماده باشند اهالی و سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری ترغیب خواهند شد.
کامل دشتی اهل منطقه پیله رود به وضعیت بد جاده ی پیله رود اشاره کرد وگفت: ماشین های معادن وکامیون های سنگین مسیر مغان به شمال کشور و کارخانه سیمان، جاده ی پیله رود را به طور کل تخریب کردند و مردم برای رفت و آمد با مشکل جدی روبرو هستند. استخراج معادن مشکلات زیست محیطی ایجاد کرده و منابع چرای روستاها را تهدید می کند گردوخاک حاصل از این تخریب محصولات کشاورزی که بصورت دیم کاشت می‌شود تحت تاثیر قرارداده است.
وی ادامه داد جاده پیله رود امسال تا روستای گرده آسفالت شده ومابقی جاده به حال خود رها شده است.
دشتی گفت: معابر داخل روستا شرایط مناسبی ندارند. درفصول بارندگی و سرما مردم دچار مشکل می شوند حداقل نیاز به شن ریزی دارد. مسئولان در حد هموار سازی جاده های داخل روستاها، هم مردم را یاری نمی کنند.
حسین ولیزاده باغدار اهل پیله رود از وضعیت آب بندها گلایه کرد و گفت موقع انتقال آب به باغات با مشکل مواجه هستیم. رودخانه، نهرها و آب بند ها وضعیت مناسبی ندارند. و نیاز به لایه روبی دارند به خاطر خشکسالی اندک آب موجود هم به خاطر وضعیت بد نهر ها به هدر می رود. وی ادامه داد: مسئولان شهرستان حداقل خواسته های باغ داران و کشاورزان توجه کنند.
یکی دیگر از اهالی پیله رود به بی ثمر ماندن باغ های منطقه اشاره کرد و گفت: درختان باغ های پیله رود یا پیر شدند یا به طور کل از بین رفته اند.
رستم همرنگ ادامه داد: لازم و ضروری است مسئولان جهاد کشاورزی با ارائه نهال های یارانه ای و ترغیب مردم کمک کنند تا این باغ ها دوباره احیا شود.
وی ادامه داد شرایط آب وهوایی و وجود اراضی زیاد پیله رود فرصت مناسبی برای کشت زعفران و گیاهان دارویی است. اما مردم راغب نیستند و لازم است طرح های تشویقی وآموزشی برای روستاییان اجرا شود.تا اصلاح کشت در این منطقه صورت گیرد.
پاسخ مسئولان
فرماندار نمین در خصوص جاده منتهی به پیله رود گفت: یک و نیم کیلومتر از جاده مذکور تسطیع و آماده سازی شده است. چند روز آینده به پیمانکارتحویل داده خواهد شد. وعملیات آسفالت ریزی تا یک ماه آینده به پایان خواهد رسید. برنامه داریم به مرور زمان مابقی جاده را نیز لکه گیری کنیم.
عاطف ناصری ادامه داد: لایه روبی رودخانه ها مشکلی ندارد و فرمانداری در شرایطی که متولیانی از طرف روستا انتخاب شوند وحداقل چندین سال از مسیرلایه روبی شده محافظت کنند تا زباله و نخاله های ساختمانی ریخته نشود. ما تامین اعتبار می کنیم.
وی در ادامه به مشکل آب شرب روستاهای پیله رود اشاره کرد و گفت: پروژه ی آب نمین به سرعت در حال انجام است و در صورت اتمام مشکل آب روستاها حل خواهد شد.
ناصری در خصوص کانال کشی آب کشاورزی گفت: این موضوع را مورد مطالعه قرار می دهیم. در شرایطی که توجیح اقتصادی داشته باشد.و مشکل اجتماعی و حقوقی نداشته باشد جز برنامه های آتی قرار می گیرد.
ایشان در خصوص احیای باغ های پیله رود بیان کرد: جهاد کشاورزی برای استفاده مردم هر سال نهال یارانه ارائه می دهد.کشاورزان و باغداران پیله رودی در شرایطی که بخواهند تجاری سازی کنند. فرمانداری نمین آماده حمایت اداری و اقتصادی می باشد.

سولماز پورنعمت

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *