مهاجرت معکوس در قشلاق پلازیر

مهاجرت معکوس در  قشلاق پلازیر

قشلاق پلازیر (پله زی) دهی از بخش عنبران شهرستان نمین است. سرزمینی کوه پایه ای و سرد و خشک است. این روستا محروم ترین روستای شهر عنبران می باشد. منابع درآمدی اهالی کشاورزی و دامداری و صنایع دستی است. زمین های کشاورزی روستا آبی و دیم بوده و محصولات کشاورزی روستا از جمله: گندم ، جو، عدس، نخود و گاودانه می باشد. روستا دارای رودخانه فصلی می باشد. قشلاق پلازیر باغ ها و اراضی زیادی دارد.
در آخرین سرشماری بالغ بر ۹خانوار و۲۴نفر جمعیت ثبت شده که در حال حاضر روستا ۳۷ خانوار و ۱۲۸ نفر جمعیت دارد. و این افزایش جمعیت مهاجرت معکوس را نشان می دهد. در چهار سال گذشته جوانان به روستا برگشته اند و به کار دامداری و کشاورزی مشغول شده اند.
روستای پله زیر مثل بقیه روستاهای شهر عنبران به دلایل مختلف از جمله بلایایی طبیعی و قحطی چندین بار از بین رفته است و مجدد در مکان دیگر روستا را بنا نهاده اند.
در منطقه ای نزدیک به کوه قرخلر ( چلون) دره ای عمیق ما بین دو کوه یوله سه هاییم و قرخلر وجود دارد. به نام پیله زی ده،دراین دره مکانی وجود دارد که اکنون فقط آثاراندکی از زندگی در آن مشاهده می شود به گفته ی اهالی این دره محل زندگی قهرمانان بوده است و در کنار این دره سخره ای معروف به پیل رژول با سنگهای سستی وجود دارد که محل نگبانی بوده و از آنجا بر کل روستا تسلط داشتند.
وجه تسمیه روستا
ریش سفیدان روستا تاریخ اولین بنای روستا را به سلسله صفویان نسبت می دهند.
به روستای قشلاق پلازیر در زبان محلی پله زی گفته می شود. اهالی بر این عقیده هستند که پیل در زبان تالشی قهرمان می باشد. وچون قهرمانانی در این مکان زندگی می کردند روستا به پله زی یعنی مکان زندگی قهرمانان نام گذاری شده است.
روستای پله زیر در پایین قبر پیر می باشد. شاید بتوان گفت به دلیل اینکه پایین قبر پیر قرار گرفته پیره زیر نام گذاری شده و در دوره پهلوی با عنوان قشلاق پلازیر ثبت شده است.
در گذشته اهالی روستا برای قشلاق به این مکان می آمدند که بعدها ساکن شده اند. عنوان قشلاق(قشلاق پلازیر) به این خاطر به این روستا داده شده است.
یکی از اهالی می گوید: زمینهای روستای پلازیر ۱۴۰ سال پیش از خوانین خریداری شده اند وحتی برای صخره و کوه و دشت هم مدرک دارند. با این حال باز هم منابع طبیعی در وقت چرای دام ممانعت به عمل می آورد. مردم بعد از سال ها به روستا بر گشته اند. و زمین های آبا و اجدادی خود را کشت می کنند. بعد از کشت یا باید دو برابر قیمت زمین را جریمه بدهند یا در دادگاه ثابت کنندکه مالک زمین هستند.و همین امر باعث شده مردم رغبتی برای مهاجرت به روستا و کشاورزی نشان ندهند.
مشکل اساسی دیگر که در این روستا وجود دارد معادن سنگ و خاک در منطقه است که روز به روز هم بر تعداد آن ها افزوده می شود. گردوخاک حاصل از برداشت و تردد ماشین آلات در جاده های خاکی باعث تخریب مراتع و زمین های کشاورزی می شود. حداقل خواسته اهالی این است که مسیر تردد معادن توسط بهره برداران آسفالت شود تا درصدی از این گردو خاک کم شود.
مشکلات روستا
علی حیدری دهیار روستای پله زیر می گوید: جاده ارتباطی روستا به مسافت یک کیلومتر تا سرآباد شن ریزی شده است که نیاز به آسفالت ریزی دارد و مسافت ۴کیلومتر تا شهر عنبران آسفالت می باشد که این مسیر فاقد خط کشی و ایمنی لازم می باشد.
وی به عدم آنتن دهی و نبود اینترنت در روستا اشاره کرد و گفت روستا تلفن ثابت ندارد .
حیدری ادامه داد: از جمله مشکلات روستا عدم اجرای طرح هادی و نبود خانه بهداشت و شرایط نامناسب جاده های بین مزارع می باشد . به طوری که کشاورز با هزاران امید و زحمت اقدام به کشت می کنند. ولی در فصل برداشت به دلیل نبود جاده مناسب برای تردد کمباین،محصول را با روش سنتی برداشت می کند.
وی بیان کرد: از طرح های اجرا شده در روستا می توان به یک دهنه پل داخل روستا اشاره کرد که خیلی برای روستا حیاتی بود اجرا گردید، درچند روز آینده هم یک دیوار حائل و سیل بند برروی رودخانه داخل روستا اجرایی خواهد شد.

گزارش:سولماز پورنعمت

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *