ایمنی راهها با اقتصاد منطقه رابطه مستقیم دارد

ایمنی راهها با اقتصاد منطقه رابطه مستقیم دارد

استان اردبیل حدود۶ هزار و ۳۷۳ کیلومتر راه ارتباطی دارد که به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود و قرار گرفتن در سرزمینی فلاتی شکل با شیب‌های بسیار تند اغلب دارای جاده هایی با پیچ‌ و شیب‌های بسیار است و این امراداره کل راهداری و حمل ونقل را همواره با دشواریهایی مواجه کرده است. اما تلاشهای بی دریغ کارکنان و راهداران استان در افزایش ایمنی جاده ها در تمام فصول سال بر کسی پوشیده نیست.
حفظ سلامت جان و مال کسانی که در راههای استان تردد می کنند اولویتی است که اداره کل حمل و نقل وراهداری استان همواره خود را موظف به تامین آن کرده است و در ماههای اخیر نیز در این امر تلاشی وافر داشته است که کاهش آمار تصادفات می تواند موید این مطلب باشد.
ایمنی راهها با اقتصاد منطقه رابطه مستقیم دارد
می توان گفت که شریانهای جاده ای در استان ما به عنوان تنها راه انتقال کالا تاثیر مستقیمی با اقتصاد آن دارد به طوری که معاون حمل و نقل اداره کل راهداری نیز ازجابجایی بالغ بریک میلیون و ۷۶۰ هزار تن کالا و بار در ۶ ماههای اخیر در استان خبرداده است.
رضا شیرین زاده گفته است: در مدت یاد شده ۱۲۶ هزار و ۵۷۸ برگ بارنامه صادر شده و محصولات کشاورزی، سیمان، آب معدنی، انواع چوب و سوخت از عمده کالاهای جابجا شده در استان طی ۶ ماه گذشته است.
مطابق اظهارات جواد هدایتی مدیرکل آمار٬ ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سوانح و تصادفات رانندگی مثل موریانه‌هایی ۷ درصد تولید ناخالص ملی را در هر سال از بین می‌برد بنابراین باید بتوان در مدیریت ایمنی راهها بازبینی کرد تا از اسراف و اتلاف منابع جلوگیری شود و طی سال‌های گذشته با اقداماتی که دستگاه‌های مختلف در پیش گرفتند ۱۰ هزار نفر از آمار تلفات سالانه سوانح رانندگی کاسته شده است.
خط کشی ۲۳۵ کیلومتر از راههای مواصلاتی استان در سه ماهه اخیر
در چنین شرایطی و نیز با توجه به شناسایی نقاط مختلف حادثه خیز در سطح استان اداره کل راهداری اولویت خود را در رفع نواقص شناسایی شده راههای استان قرار داده است به نحوی که به گفته مدیر کل راهداری و حمل و نقل استان در سال جاری یکهزار و صد کیلومتر از محورهای مواصلاتی خط ‌کشی و علایم هشداردهنده جدید نیز با هدف ارتقای ایمنی راه‌های ارتباطی استان نصب می‌شود.
کلیم الله وثوقی با بیان اینکه ۲۳۵ کیلومتر از محورهای مواصلاتی استان اردبیل در سه ماه گذشته تجدید خط ‌کشی شده است، اظهارداشت: راه‌های مه‌گیر خلخال به اسالم و پونل نیزاز جمله راههایی است که در اولویت تجدید خط ‌کشی قرار دارد.
محدودیت اعتبارات در دستگاههای مختلف دولتی در سطح کشورو به تبع آن در سطح استان نیز از میزان خدمات این اداره نکاسته است.
وثوقی در این مورد اظهار کرد: محدودیت‌های اعتباری و افزایش قیمت رنگ و اقلام موردنیاز خط ‌کشی سطح راه‌ها مانع از اجرای طرح ارتقای ایمنی راه‌های استان نشده است.
قلع و قمع ۱۶۰ مورد تعدی به راههای استان
از دیگر علل کاهش ایمنی جاده ها میتوان به تعدی و تجاوز برخی به حریم راهها
اشاره کرد که موجب هتک حقوق دیگر افراد و به وجود آمدن حوادث دلخراش در راههای استان می شود از این رو شناسایی مسببین و برخورد با آنها و صیانت از حریم راهها امری ضروری است که باید به آن پرداخته شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل در این خصوص از شناسایی، قلع و قمع و جلوگیری از ۱۶۰ مورد تجاوز به حریم راه و ساخت وسازهای غیرمجاز در استان خبر داده و گفته است: از این میزان ۷۲ مورد ساخت و ساز غیرمجاز شناسایی، به ۷۰ مورد توقف و اخطار ساخت صادر و ۱۸ مورد دیگر نیز با هماهنگی و اخذ دستور قضایی در فصل بهار قلع و قمع شده است.
وثوقی حفاظت و صیانت از راه و حریم آن را خط قرمز راهداری دانست و بیان‌کرد: با تلاش راهداران سخت‌کوش استان اردبیل ۴۴۸ کیلومتر حریم راه تسطیح و تیغ‌زنی شد.
کاهش مهاجرت به شهرها با بهبود راه های ارتباطی روستاها
اما باید توجه داشت که صیانت از راههای استان فقط به جاده های بین شهری ختم نشده و راههای بین روستایی نیز توجه ویژه ای می طلبد از آن حیث که تسطیح راههای بین روستایی و تعریض آن می تواند رغبت روستانشینان را به ماندن در روستا افزایش دهد چرا که روستاها به عنوان قطب تولید مواد غذایی و صنایع دستی ونیز استفاده از قابلیتهای روستاها در خصوص بومگردی و گردشگری بسیار حائز اهمیت است و وجود راه در شرایط سخت اقتصادی می تواند تولید را جایگزین مهاجرت بی رویه آنان سازد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل با بیان اینکه امسال ساخت و توسعه راه‌های روستایی جزو اولویت‌های اصلی راهداری است، افزود: با ایجاد زیرساخت‌های لازم از جمله بهبود راه‌های ارتباطی ، تردد روستاییان تسهیل و مهاجرت اهالی روستاهای مناطق مختلف استان به شهرها کم‌تر شده است.
دبیر کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی حمل و نقل استان اردبیل همچنین بهسازی و تکمیل۲۷ کیلومتر از راه روستایی خلخال را در قالب طرح ابرار یادآور شدو اظهارکرد: در کنار اجرای پروژه‌های آسفالت راه روستایی در سال جاری اجرای عملیات روکش آسفالت راه‌های بین‌شهری خلخال از جمله راه خلخال به گیوی ،هشجین و شاهرود در دستور کار اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل قرار دارد.
لزوم فرهنگسازی به عنوان عاملی اساسی در افزایش ایمنی راهها
باید دقت داشت که ایمنی راهها بدون رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از طرف رانندگان وسائل نقلیه سبک وسنگین، به تنهایی نمی تواند در کاهش آمار تصادفات موثر باشد. افزایش فرهنگ رانندگی وتوجه به تابلوهای نصب شده درراهها تاثیر بسزایی در این امر دارد.
وثوقی با تاکید بر فرهنگ‌سازی جهت کاهش حوادث رانندگی جاده‌ای افزود:۱۶۲سامانه هوشمندتردد شماری، نظارت تصویری ، تخلفات عبورومرور سرعت و توزین حین حرکت در جاده های استان اردبیل فعال است که در ۶ ماه گذشته ۴۹ ملیون تردد و ۳ میلیون و ۶۴۶ هزار و رویهم رفته ۱۰ میلیون و ۲۱۷ هزارو ۴۲۴تخلف به ثبت رسیده است.
آمارارائه شده ی تخلفات رانندگی در شش ماهه اول سال نشان می دهد که در زمینه فرهنگسازی والزام رانندگان به قانون مداری هنوز مسیر سختی در پیش است.
می توان گفت آموزش و پرورش به عنوان یکی از ارکان اصلی نهادهای فرهنگی دراین امرمی تواند بسیار موثر بوده و کودکان را از همان آغازین سنین تحصیلی بر رعایت این قوانین توجیه کند.
معاون عمرانی استاندار اردبیل نیز در این باره بیان کرد: با اقدامات فیزیکی نمی توان وقوع تصادفات را کنترل کرد و لازم است متولی کارهای فرهنگی در این خصوص مشخص شود.
قلندری اظهار کرد: علاوه بر اقدامات فیزیکی در راستای کاهش تصادفات در نقاط حادثه خیز، اقدامات فرهنگی نیز برای مدیریت عبور و مرور مردم در این نقاط باید تقویت شود.
تلاش اداره کل راهداری در افزایش ایمنی راههای استان را می توان در کاهش آمار تصادفات نسبت به سال قبل به عینه مشاهده کرد چرا که مطابق آمار میزان تصادفات رانندگی در ۶ ماه اول سال کاهش نسبتا چشمگیری داشته است.
کاهش ۲۰ درصدی آمار تصادفات جاده ای نسبت به مدت مشابه سال قبل
به گفته سرهنگ صفوی رییس پلیس راه استان اردبیل تصادفات جاده‌ای در این استان در پنج ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال در مجموع ۲۰ درصد کاهش داشته است.
گفته های رییس پلیس راه استان می تواند موید این مطلب باشد که راهداری استان با تمام توان در مسیر افزایش ایمنی راههای استان می کوشد چه درفصول مختلف بخصوص در فصل زمستان نیز تلاش آنها بر کسی پوشیده نیست اما بدیهی است تا رسیدن به نقطه مطلوب تلاش وافری لازم است چرا که هنوز در بعضی نقاط به لحاظ عدم نصب روشنایی و خط کشی نشدن برخی راهها هنوز رانندگان با مشکلات دید در شب مواجه هستند که توجه ویژه اداره کل راهداری و حمل و نقل را می طلبد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *