به دنبال یک درس ماندگار

به دنبال یک درس ماندگار

همه ساله رسم است که از ۲۶مهرتا ۲آبان به عنوان ” هفته تربیت بدنی و ورزش” انگاشته شود و با فعالیــــت های مختلف در طول هفته بر اهمیــــت عظم ورزش در جامعه تاکید و بر بســـط هرچه بیشتر آن اهتمام شود.
در نتیجه جا دارد در آستانه انجام این هفته و مراسم آن در سال ۱۳۹۸یادآوری کنیم که مراسم و اقدامات سال های متعدد در این زمینه اثر عظیم و ماندگاری نداشته اند و هرسال این هــفته و ایام از راه رسیده و به طرق مختلـــف گرامی داشـــته و روی آن کار و مانور شــده اما چـــون اثری اساسی نداشــــته و جامـــعه درگیر آن نــشده پیشــرفت بزرگی حاصل نیامده و هر سال در شـــروع هــفـتـــــه ورزش در هــــمان نقطه ای ایستاده ایم که سال پیش ایستاده بودیم.
البته در اهتمام سران قبلی و فعلی ورزش در این زمینه و کوششی که صرف کرده اند تا ورزش جزو اساس زندگی مردم ایران شود، تردیـــدی وجود ندارد و وزارت ورزش هم که از ده سال پیش به جـــای سازمان تربیت بدنی زمامدار امور شــد هـــر کـــار لازم و بایسته ای را طــراحی و اجرا کرده است تا هـــفته ورزش یک یادآوری صــریح و قـــاطع در زمینه لزوم پرداختن به ورزش باشد.
بنابراین باید بر این نتیجه برسیم که عدم رویکرد آحاد جامعه به ورزش همگانی و دور ماندن آنها از فعالیت های جسمانی لازم محصول کمبودهای موجود در سایر زمینه ها و برخی مکانیسم های ناقص دیگر است.در ” کلان شهرها” در قیاس با میل عمومی به پرداختن به ورزش نه سالن ورزشی به اندازه کافی موجود اســـت و نه برخی عوامل تشویق کننده تا مردم را به سمت آن سوق بدهد.
در شهرهای کوچک نیز در عین فقدان سالن های لازم نوع زندگی اجتماعی و بافت های شهری به گونه ای است که مردم را به سوی ورزش سوق نمی دهدو جوانان نیز چنان درگیر برخی کمبود ها و در پی رسیدن به اهداف اصلی خود ( عائله مندی و جذب شدن به بازار کار) هستند که ناخواسته از ورزش هرچه بیشتر دوری می گزینند و همین مصداق ها برای روستاهای کشور نیز صادق است.
زندگی ماشینی در شهرها، گم شدن در گوشی های موبایل و صفحات اطلاع رسانی آنها و غرق شدن تقریبا تمامی آحاد جامعه- و حتی خود وزارت- در تبلت های فوق مدرن فرصت و مجال و البته عشق به ورزش را در دل ها خشکانده است و ورزش برای اکثر مردم نگاه کردن شبانه به مسابقات تیم های بارسلونا و رئال مادرید و منچستر سیتی و امثال آنها با رقبایشان است.
همتی نیست تا آنها را تکان بدهد و به ورزش کردن وا دارد و آنها را از قالب تماشاگر صرف خارج سازد و هفته تربیت بدنی نیز به دلایل فوق به زمان یادآوری تمام اهداف و آرمان های ورزشی تبدیل شده که گوش های جوانان از شنیدن آن و نبود مقدمات پرداختن به آن خسته شده است.
ورزش همگانی البته ابزار اندکی می خواهد و با یک دل نوشته هم می توان دوید و شادی کرد و سالم شد اما باید مقدمات این کار جور باشد و دغدغه های اقتصادی اذهان را اشغال نکند و پاها را سست نسازد و یک همکاری و همگنی اجتماعی عظیم مورد احتیاج است تا جامعه ساکن مانده قرن بیست و یکم به سوی تحرک سوق داده شود و چیزی بشود که باید باشد و تا چنان زمانی هفته تربیت بدنی و ورزش و روزهایش که هر کدام به اسمی خاص نامگذاری شده اند به رغم تمام نیات خوش تشکیل دهنده آن و همه شعارها و اهداف پاک ک جامعه ساز آن فقط حالت روزها و ساعاتی را می یابد که به سرعت می آید و می رود و جملاتی شعارگونه را در بردارد که به ذهنی تلنگر نمی زند و جسم های خواب مانده را بیدار نمی کند. ورزش ایران به اهرم های قوی تری برای بسط یافتن نیاز دارد و تامین کنندگان آن به نهادها و افرادی فراتر از عرصه ورزش مربوط می شوند.فقط باید آرزو کرد که روزی آنها هم با ورزش همسو شوند و تلاش های گروهی لازم به هفته تربیت بدنی منحصر و محدود نشود و درس های مفید و ماندگاری را برای تمامی طول سال برجای گذارد.

یادداشت: علی عبدی گده کهریز

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *