تجربه ای فراتر از حیات

تجربه ای فراتر از حیات

اهدای عضو ، اهدای زندگی …اما این بار فعل زیستن از طرف کودکی معنا بخشیده می شود که تنها ۵ سال دارد . طفلی که جست و خیزها و شیرین زبانی های کودکانه اش در بستر حیات می توانســـت همــــچنان ادامه داشته باشــــد اما دست تقدیر اورا به روی تخت بیمارستان می کشاند و به مرگ مغزی محکومش می کند .خانواده طفل به دور از احســــاسات تلاش می کنند زندگی اورا در جسمی دیگرو در حیات بخشیدن به انسانهایی چشم انتظار جستجو کنند. این موضوع بدون شــــک بیانگر آن است که فرهنگسازی مطلوبی در این خصــــوص صورت گرفته است به نحوی که اغلب خانواده های مرگ مغزی به اهدای اعضای عزیزان خود رضایت می دهــــند اما وقتی به صورت میدانی به میان مردم می رویم و با آنها صحبت می کنیم متوجه می شویم که اغلب آنان علی رغم اینکه تمایل به اهدای عضو دارند اما تاکنون اقدام به دریافت کارت اهدای عضو نکرده اند.نقی نصیر پور- فرهنـــــگی – وقتی خبر اهدای عضو طفل ۵ ساله را می شنود از آن به عنوان یک کار انسان دوستانه یاد می کند و می گوید: در صورت فرهنگسازی این امر کار بسیار خداپسندانه ای است .
اما وقتی از ایشان در مورد اینکه کارت اهدای عضو دارند یا نه سوال می پرســـــم می گوید: متاســـفانه در این مورد کوتاهـــی کرده ام و تاکنون اقدام به اخذ کارت اهدای عضو نشده ام اما مطمئــــنم که پیشقدم بودن در چنین اموری بدون شک خیر دنیا و آخرت را در پی دارد.سالهاست از طریق صدا وسیــــما ، بنرها و پوسترها، جراید و مجلات مردم به اهدای عضو تشویق می شوند به طوریکه در سالهای اخیر شاهد رشد آمار این عزیزان نیکو کار هستیم.
برای افراد نیازمند اهدای عضو سپری شدن هر لحظه یعنی یک قدم نزدیک شدن به مرگ است
بی تردید خانواده هایی متوجه ارزش واقعی این کارهستند که فرد بیمار و بد حالی بر تخت بیمارستان دارند و در به در به دنبال دریافت عضو هستند .برای این افرادسپری شدن هر لحظه یعنی یک قدم نزدیک شدن به مرگ . چرا که لحظات برای آنان سرنوشت ساز هستند و معلوم نیست امروز که هستند فردا چگونه اند ؟ آیا با دردی شدیدتر از درد فعلی وبا شرایطی وخیم تر چیزی شبیه زندگی را تجربه خواهند کرد و یا ممکن است همین نفس کشیدنها نیزمتوقف شده و پرونده زندگیشان مختومه اعلام شود؟
چنین افراد مستعدی و خانواده های آنها چشمانی منتظر دارند وتلاش برای زنده ماندن دارند. تلاش برای ادامه حیات ، واژه ای که قلبها را تکان می دهد.
برخی شهروندان معتقدند اطلاع رسانی درستی در مورد دریافت کارت اهدای عضو صورت نگرفته است
وقتی از شهروند دیگری در مورد اهدای عضو سوال می کنم می گوید : اهدای عضو قطعا امری بسیار نیکوست اما به نظر می رسد اطلاع رسانی درستی در این زمینه صورت نگرفته است و من خود نمی دانم که چگونه باید برای گرفتن کارت اهدای عضو اقدام کنم.
زهرا علوی شهرونددیگر با شنیدن خبر اهدای عضو کودکی خردسال شوکه شده و می گوید: اگر چه این تصمیم برای والدین آن کودک سخت بوده اما این اقدام آنها قابل تقدیر و قابل ستایش است.
به راستی طفلی که باید در آغوش خانواده بیارامد والدین پس از مرگ مغزی با شجاعتی وصف ناپذیر و به دور از تعصبات و احساسات واهی به اهدای زندگی رضایت می دهند کاری که از عهده هرکسی بر نمی آید اما با این کار کودک نه تنها زندگیش خاتمه نیافته ا بلکه این فرشته آسمانی در کالبد چند انسان دیگر چیزی فراتر از حیات را تجربه می کند که شاید هر انسان وارسته ای چنین تجربه و چنین احساسی نداشته باشد.
خانم علوی می گوید: کسی از سرنوشت خود اطلاعی ندارد و معلوم نیست که ما در آینده نیازمند دریافت عضو باشیم یا اهداکننده عضو اما چه خوبست که این مسیرو این کار نیک ادامه داشته و برای اهدای حیاتی دوباره مصمم باشیم.
نسرین شمس الدینی نیز شهروند دیگری است که شجاعت و شهامت خانواده این کودک ۵ ساله را قابل تحسین می داند و خود مشتاق دریافت کارت اهدای عضو است.
همشهری دیگرمان که کارمند بانک کشاورزی است می گوید: متاسفانه یکی از همکاران جوان ما به دلیل مشکل کبدی مدتها بر روی تخت بیمارستانی در شیراز منتظر دریافت کبد بود اما ظاهرا در این مورد نیز قاعده و قانون خاصی وجود نداشته و کسانی موفق به دریافت عضو اهدایی می شوند که رابطه داشته باشند و این همکار ما پس از مدتها انتظار متاسفانه نتوانست کبد دریافت کند و به دیار حق شتافت.
وی با توجه به تجربه تلخی که در این مورد داشته اهدای عضو را نه تنها نجات جان یک فرد بلکه نجات چند خانواده می داند خانواده هایی که زندگی شان در گرو زندگی این فرد است.
بدون شک خانواده ای که اعضای عزیز از دست رفته خود را در سبد اخلاص می گذارد و با نهایت دردمندی سعی در نجات جان دیگران دارد کاری بسیار ارزشمند انجام داده و در روزگاری که واژه انسانیت کمرنگ شده چنین اقداماتی شایسته تجلیل است .

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *