بحران بی کفایتی در سایه کرونا

بحران بی کفایتی  در سایه کرونا

قریب ۹ ماه است که مدارس نیمه تعطیل هستند گویا اصلاً آموزش‌وپرورشی در جامعه وجود نداشته است، چه اینکه ظاهراً بی او هم امورات می‌گذرد و همچنان فرزندان ما بی‌سوادتر از گذشته مدرک می‌گیرند و دراین‌بین همه از معلم و دانش‌آموز تا والدین و مسئولین گلایه‌مندند!
گذشته از اینکه بسیاری از ما ذاتاً در هر شرایطی نق زن هستیم و همیشه منتقدان بی راهکاریم اما واقعاً مقصر اوضاع نا به سامان آموزش‌وپرورش کیست؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد نظرات رایج مختلفی در جامعه وجود دارد که هرکدام تقصیر را بر گردن دیگری می‌اندازند و نمی‌توان سخن هیچ‌کدام را نشنیده گرفت، برخی معتقدند در این وضعیت کرونایی معلمان از کنترل خارج و تلافی زمانی را که تلاش می‌کردند و حقوق کم داشتند را درمیاورند و بیش از ۵۰ درصد مسافران زمان کرونا خانواده‌های فرهنگیان هستند! حتی اگر این سخنان بی‌اساس هم باشند باز باید قبول کرد که هنوز معلمان گلایه‌مندند؛ برخی‌ها سیستم آموزشی مریض و ناتوان و مستأصل و بی‌کفایت و کهنه را مقصر می‌دانند، یکی می‌گفت: آموزش‌وپرورش برای معلمی که اظهار می‌دارد گوشی هوشمند ندارد چه برنامه‌ای دارد؟ چگونه از او که حاضر نیست با شرایط کنار آمده و به برنامه شاد بیاید کار بکشند ؟ راستی معلمی شغل انبیاست! و انبیا برای آموزش‌وپرورش مردم به اقتصاد توجه نمی‌کنند، اما ظاهراً همیشه بی‌مایه خمیر هست! حالا عده‌ای هم مسئولین آموزش‌وپرورش را چه در سطح استان چه در سطح ملی مقصران اصلی اوضاع نا به سامان سازمان آموزش‌وپرورش در جامعه می‌دانند!
اما راستش را بخواهید کرونا خیال همه را راحت کرده و سرپوشی شرعی و قانونی بر سر همه این ضعف‌ها گذاشته! بله خیالتان را راحت کنم مقصر کروناست!
اما قبل از کرونا هم گل‌وبلبل نبودیم و اگر مقصر فقط کروناست! باید از مسئولین کشوری و استانی این وزارت عریض و طویل که خود را زیاد می‌دانند اما زیادی نمی‌دانند پرسید برای دوران کرونایی که در فراقت نسبتاً مطلق به سر می‌برید چه برنامه‌ای برای اوقات فراغت دانش آموزان تدارک دیده‌اید؟ آنان که مدام شعار می‌دهند مدرسه تعطیل می‌شود ولی آموزش تعطیل نمی‌شود برای درصد بالایی از دانش آموزان که دسترسی به برنامه شاد ندارند برای آموزش‌وپرورش و اوقات فراغت همه آن‌ها چه کرده‌اند؟ برای بسیاری از بچه‌ها که پدر و مادر بی‌سواد دارند و امکان نصب و استفاده از نرم‌افزار را ندارند به برای جاهایی مانند گونئی در خلخال، پریخان در مشکین موران در گرمی، زیر نهر تراب در پارساباد و چندین محله اردبیل و …چه کرده‌اند؟

یادداشت:حبیب یزدانی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *