بازگشت به عصرکوپن

بازگشت به عصرکوپن

دنده عقب مجلس در سربالایی دولت

پس از مشکلات اقتصادی فراوان خانوار های ایرانی و و افزایش قیمت های روز افزون اقلام غذایی و ناتوانی دولت در کنترل تورم زمزمه های بازگشت کوپن به گوش میرسید که پس از چند ماه کش و قوس بالاخره طرح کوپن الکترونیک برای خرید اقلام مورد نیاز مصرفی روزانه به تصویب مجلس رسید درحالی که نیت از تصویب این طرح بیشتر کمک به خانوار ها میباشد ولی حال و هوای مارا به دوران جنگ تحمیلی برد.
طبق این طرح دولت مکلف است به منظور تامین بخشی از نیاز های معیشتی خانوار های کشور در شش ماهه دوم سال ۹۹ نسبت به تامین یارانه خرید برای ۶۰ میلیون نفر اقدام کند همین که ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران نیازمند یارانه خرید هستند خود جای بحث فراوانی دارد
مبلغ این یارانه پرداختی از ۶۰ تا ۱۲۰ هزار تومان متغییر است که با توجه به دهک خانوار پرداخت خواهد شد
در حالی که بودجه امسال دولت با کمبود مواجه بود و دولت برای تامین کسری بودجه مجبور به انتشار اوراق مالی و همچنین فروش دارایی و سهام دولت در بورس شده و توانسته بود کسری بودجه را تا حدودی جبران کند مجلس با تصویب این طرح بدون در نظر گرفتن منبع دقیق آن فقط رفع مسئولیت کرد . تصویب این طرح فقط باعث خوشنودی آنی و کمک به خانوار های آسیب دیده در کوتاه مدت شده ولی در بلند مدت ناچاریم با عواقب آن دست و پنجه نرم کنیم.
تجربه سالیان گدشته ما نشان داده است هرگاه طرح های سوپسید دار دولتی به اجرا درآمده باعث ایجاد تورم شده که علت آن در نظر نگرفتن منبع درآمد های دولت برای اختصاص منابع مالی آن طرح است به طوری که دولت به ناچار در شرایط تحریم اقدام به تولید نقدینگی بدون پشتوانه می کند .
در حالی که نقدیدگی در پایان مهر با رشد ۱۸ درصدی مواجه بود نمایندگان مجلس با تصویب این طرح دولت را بیش از بیش در منجلاب اقتصادی فرو برده و باعث تحویل خزانه نسبتا خالی و نقدینگی افسارگسیخته به دولت بعد خواهد شد.
البته احتمال رد شدن این طرح توسط شوای نگهبان بدلیل تعیین نکردن منبع دقیق تامین مالی آن دور از انتظار نیست.

یادداشت:میلاد رحمن شکرگزار

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *