نقد یا تخریب

نقد یا تخریب

فضای مجازی و فعالیت گسترده خبر رسانی در آن، رسانه های مجوزدار را با چالش های متعدد روبرو کرده است. رسانه های مکتوب که در زیر انواع فشارها و ناملایمات به سختی نفس می کشند و سایت های خبری دارای مجوز نیز از حال و روز چندان مناسبی بهره نمی برند.
در میان همه کسانی که رغبت بیشتری برای حضور در فضای مجازی نشان می دهند مدیران متظاهر بیش از دیگران به چشم می خورند. آن هایی که دوست دارند افکار عمومی را تحت تأثیر قرار بدهند و خود را مدیری لایق و توانا معرفی بکنند در واقع شعار پیشگان بی عمل هستند که در سایه عده ای فعال در فضای مجازی، ناز بر فلک و فخر بر ستاره می کنند تا خود را در اولویت قرار می دهند و به راحتی مردم و ضرورت خدمت بی منت را فراموش می کنند.
در اوضاع آشفته ای که به راحتی ناحق را آراسته و در جامعه، حق جلوه می دهند تحلیل های دروغین و کینه ورزانه و منفعت طلبانه را نقد ناب می دانند و به راحتی در راه وارونه جلوه دادن حقایق گام بر می دارند.
آنهایی که تخریب و تخطئه دیگران را در دستور کار قرار داده و حرف ها و سخن هایشان را در زر ورق نقد می پیچند در مقابل وجدان های بیدار چه دفاعی می توانند داشته باشند؟
آن چنان نقد را در معرض آسیب قرار داده و بر ماهیت و واقعیت آن ضربه زده اند که اعتماد به هر نوشته ای و یا نقدی به سختی روی می دهد. اگر نقد ناب را بازتابی از کژی ها و عریان کردن خطاها بدانیم تا چه حد به درستی از راه اصولی و صداقت در تحقق آن کوشش کرده ایم؟
رقابت های سیاسی و حسادت و طمع ورزی ها به پست و مقام و دلباختگی و علاقه مندی به جاه و جلال موجب می شود که خیلی از واقعیت ها را وارونه نشان دهند و بخواهند آنها را با نام نقد در جامعه رواج بدهند تا بلکه بتوانیم از راه غیر اصولی به اهداف باندی، گروهی، جناحی و حزبی خود دست پیدا نمایند.
امیدواریم که عشق به صندلی های مدیریت و علاقه به افزایش موجودی حساب های بانکی ما را از مسیر درست منحرف نکند. آمین یا رب العالمین.

یادداشت:نادر پرستار

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *