فاجعه

فاجعه

التماس مسئولان بی توجهی مردم
گرچه در همه امور آموخته ایم که یک مقصر نهایی را شناسایی و همه مشکلات را بر گردن آن بیاندازیم اما در موضوع کرونا و روزهای آغازین پاییز مسئولان تا حد التماس به مردم برای رعایت موازین بهداشتی پیش رفتند اما روحیه لجبازی همیشگی مردم به مقاومت و بی توجهی منجر شد تا کرونا ضیافت مرگ و میر خود را در کشور بزگرار کند.
سقوط آزاد مسئولیت پذیری اجتماعی به حدی پیش رفته است که حتی شنیدن مرگ دوستان و آشنایان کسی خود را ملزم به رعایت موازین بهداشتی نمی کند .
آمار وحشت آفرین کرونا در استان اردبیل
بی توجهی ها به هشدارهای بهداشتی باعث شده است در روزهای گذشته آمار مرگ و میر در اردبیل به روزانه ۱۰ نفر برسد و آی سی یو های بیمارستانها نیز با پذیرش روزانه بیش از ۶۰ نفر بار سنگین بی مبالاتی های عامیانه در میان مردم را بر دوش بی رمق شده کادر درمان نهد ، تقریبا می توان گفت نجات از آی سی یو برای بیماران ممکن نیست . از دست دادن ۷۵۵ نفر بر اثر کرونا نیز هشداری نبوده که مردم باور کنند لشگر مرگبار کرونا تا دم در خانه ها پیش آمده و هر آن ممکن است عزیزی از خانواده ای را به کام بکشد. هنوز هم تصور میکنیم که مرگ برای همسایه است .
از جان خیابان ها چه می خواهیم
تا صحبت از رعایت موازین بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی به میان می آید به سرعت وضعیت معیشتی و گرانی را علم می‌کنیم آیا دلیل سیل مردمی که در خیابان ها به قدم زدن مشغول هستند بدون اینکه هیچ نیاز ضروری به حضور در خیابان ها داشته باشند و برگزاری دور همی ها و عروسی ها و جشن های غیر ضروری هم به معیشت ربط دارد؟چرا بخشی از مردم تصور میکنند روئین تن هستند و هیچ آسیبی به آنها و خانواده هایشان نخواهد رسید؟ این خیال خامی است که در لحظه دفن عزیزانشان در گورستانها به آن پی خواهند برد .
ایران بر قله آمارمرگ و میرروزانه ناشی از کرونا
با رسیدن آمار مرگ و میر بر اثر کرونا به ۴۴۰ نفر در روز، ایران بر قله جدول کشورهای درگیر با این بیماری ایستاده در حالی که مردم با خیالی راحت و بدون درک عمق فاجعه عدم رعایت اصول بهداشـــــتی به امورات خود می پردازند و تقریبا هیچ تفاوتی بین روزهای عادی با روزهای کرونایی قایل نیستند تا اینکه یک نفر از خانواده خودشان قربانی شود. دولت به طور یقین در مبارزه با ویروسی ناشناخته اشتباهاتی داشته است که باید هر چه سریعتر به رفع آنها اقدام کند ، سه ماه تابستان وزیر بهداشت هشدار می داد که پاییز سختی در پیش خواهیم داشت اما تدابیری که باعث کاهش تلفات را در پی داشته باشد به حد مطلوب اتخاذ نشد . موضوع اینجاست که هر مقدار از قصور به عهده دولت باشد این مردم هستند که داغدار خواهند شد پس لجبازی با تصمیمات و هشدارهای دولت تاوانی خواهد داشت که هزینه آن را با جان عزیزانمان خواهیم پرداخت.

یادداشت:شهروز کامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *