سد عنبران در شش ماهه اول سال آینده به بهره برداری می رسد

سد عنبران در شش ماهه  اول سال آینده به بهره برداری می رسد

همزمان با سفر اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیته آب این کمیسیون به همراه مشاور وزیر نیرو و قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران، فرماندار نمین، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل و امام جمعه عنبران از سد عنبران بازدید کرد.
رئیس کمیته آب کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به ثمرات اجرای پروژه های زیربنایی در بخش آب تصریح کرد: به منظور بهره برداری مناسب از منابع آب و برنامه ریزی برای پتانسیل منابع آب و خاک باید برای تکمیل پروژه های زیربنایی همت و تلاش نماییم.
حجت الاسلام امیر قلی جعفری بروجنی با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی کشت به علت محدودیت منابع آب افزود: محدودیت منابع آبی بزرگترین معضل کشور در حوزه آب و کشاورزی است پس برای حفظ منابع آبی باید فعالیت بیشتری داشته باشیم.
مشاور وزیر نیرو و قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران در این بازدید با اشاره به تزریق منابع مالی به پروژه سد عنبران گفت: اخیرا ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تسریع در عملیات اجرایی سد عنبران تخصیص یافته است تا پروژه در زمان مقرر به بهره برداری برسد.
مهندس محمد حاج رسولیها اظهار داشت: با تخصیص اعتبارات جدید عملیات احداث این سد با افزایش ماشین آلات توسط پیمانکار در دو شیفت کاری ادامه خواهد یافت.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز در این بازدید گفت: عملیات اجرایی سد عنبران از مرداد ۹۷ با حجم یک میلیون متر مکعب و با اهداف تامین آب کشاورزی و تغذیه چاه ها و قنوات پایین دست و گردشگری و توسعه صنایع روستایی در بالادست شهر مرزی عنبران با پیشرفت فیزیکی۴۰ درصد در حال احداث است.
مهندس عباس جنگی مرنی افزود: با وجود کمبود اعتبارات در ماههای گذشته تلاش شده است کارگاه به فعالیت خود ادامه دهد که با تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار در مهرماه ۹۹ و پرداخت قسمتی از مطالبات پیمانکار عملیات اجرایی در جبهه های مختلف از جمله دیوار آببند، خاکریز فرازبند و سازه های ورودی و خروجی کالورت سیستم انحراف شروع گردیده و هفته های آتی با افزایش ماشین آلات در دوشیفت کاری عملیات اجرایی ادامه خواهد یافت تا امکان اتمام عملیات خاکی سد وآبگیری سد در نیمه اول سال ۱۴۰۰ محقق شود.
فرماندار نمین نیز در این بازدید از همت و تلاش های شبانه روزی شرکت آب منطقه ای اردبیل برای تسریع در عملیات اجرایی این سد قدردانی کرد.
نماینده مجری طرح سد عنبران نیز در این بازدید گزارشی از ابعاد فنی و مراحل اجرایی پروژه به حاضران ارائه داد.
با حضور رئیس کمیته آب مجلس و قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران انجام شد؛
بازدید از سد مخزنی یامچی و برج آبگیر شرب اردبیل

رئیس کمیته آب کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل از حوضه سد مخزنی یامچی و برج آبگیر شرب از این سد بازدید کردند.
مهندس عباس جنگی مرنی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در این بازدید با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت طرح آبرسانی اردبیل و همچنین اهداف سد مخزنی یامچی، گفت: تمامی تلاش مجموعه بخش آب استان اردبیل بر این است که آب شرب بهداشتی و با کیفیت تحویل مردم عزیز شود.
مهندس عباس جنگی مرنی اجرا و تکمیل طرح آبرسانی اردبیل را یکی از طرحهای اجرایی مهم شرکت آب منطقه ای اردبیل عنوان کرد و افزود: در انتقال آب با کیفیت مناسب از سد یامچی در قالب طرح آبرسانی اردبیل، اجرای آبگیر شرب از سد یامچی، به منظور بالا بردن کیفیت آب شرب شهر اردبیل در دستور کار بوده و عملیاتی شده است.
در این بازدید رئیس اداره بهره برداری و نگهداری از سد مخزنی یامچی و مشاور طرح آبرسانی اردبیل گزارش هایی را در خصوص آخرین وضعیت بهره برداری و نگهداری سد یامچی و اقدامات انجام شده در سال جاری در خصوص طرح آبرسانی اردبیل و برج آبگیر شرب سد یامچی ارائه دادند.
تاکید اعضای کمیسیون کشاورزی و آب مجلس شورای اسلامی بر لزوم تخصیص اعتبارات برای تکمیل پروژه های بخش آب استان
نشست مشترک کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و استاندار اردبیل با حضور مشاور وزیر نیرو و قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل و جمعی از مدیران استانی در محل سالن جلسات فرودگاه اردبیل برگزار شد.
در این جلسه که نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت، استاندار اردبیل با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت پروژه های آب و خاک استان اردبیل گفت: استان اردبیل با تولید ۴٫۵ میلیون تن محصول کشاورزی یکی از قطب‌های مهم تولیدات کشاورزی کشور به شمار می‌رود و برای تامین آب این بخش باید توجه ویژه ای به تکمیل پروژه های نیمه تمام بخش آب داشته باشیم.
مهندس اکبر بهنامجو تصریح کرد: هم‌اکنون طرح آبیاری مدرن پایاب سد خداآفرین در دشت مغان با حدود ۳۷ هزار هکتار، با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا و تکمیل است که با بهره برداری از آن تحول بزرگی در زمینه های مختلف در استان به وقوع خواهد پیوست.
دکتر علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به ثمرات اجرای پروژه های بخش آب و کشاورزی در استان خواستار تخصیص اعتبارات مناسب برای تکمیل این پروژه ها شد.
مهندس عباس جنگی مرنی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز در حاشیه این نشست در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار ما اظهار داشت: امیدوارم در طول سفر سه روزه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی به استان گام های موثری در تامین منابع مالی پروژه های بخش آب استان برداشته شود.
گفتنی است در جریان سفر تخصصی اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یازدهم با همراهی نمایندگان وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و با حضور در شهرستان‌‎های استان اردبیل، مسائل و موضوعات مهم بخش تولید، خدمات و سرمایه‌گذاری بخش آب و کشاورزی بویژه در دشت مغان بررسی خواهد شد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *