مغان را تبدیل به قطب دامپروری و کشاورزی منطقه می شود

مغان را تبدیل به قطب دامپروری و کشاورزی منطقه می شود

به گزارش خبرنگار روز نامه برای اردبیل سید جواد ساداتی‌نژاد در بازدید از سد میل مغان به خبرنگار برای اردبیل اظهار کرد: منطقه مغان از نظر کشاورزی شرایط فوق العاده استراتژیکی برای کشورمان دارد.
او نقش این منطقه را در تامین محصولات کشاورزی و غذایی کشور مهم عنوان کرد و گفت: با توجه به ظرفیت بالای تولیدات مواد غذایی در منطقه مغان، کشور در نقشه اقتدار و امنیت غذایی نگاه ویژه ای به این منطقه دارد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه نماینده این منطقه به دلیل شرایط کشاورزی منطقه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی هستند لذا بنا به دعوت نماینده این منطقه امروز برای بازدید از ظرفیت های منطقه مغان به این منطقه سفر کرده ایم.
ساداتی‌نژاد ادامه داد: بازدیدهایی که طی این سفر صورت گرفت در تصمیمات آینده کمیسیون کشاورزی بخصوص در برنامه هفتم توسعه که در دست تهیه دولت است بسیار موثر خواهد بود.
او گفت: ظرفیت های فوق العاده ای که از نظر خاک منطقه، شرایط آب و هوایی منطقه و نزدیکی به بازارهای هدف در حوزه صادرات محصولات کشاورزی و جذابیت فوق العاده در سرمایه گذاری و اشتغال این منطقه وجود دارد باعث خواهد شد تا در کمیسیون از این ظرفیت ها حمایت کنیم.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اذعان کرد: در حوزه کشت گلخانه ای نیز این منطقه از ظرفیت های بالایی برخوردار است و می توان گفت گلخانه ۱۶۰۰ هکتاری که در دست احداث است بزرگترین گلخانه در خاورمیانه خواهد بود که در حال حاضر حدود ۵۰۰ هکتار از این گلخانه تجهیز شده و بعضا تولیداتی نیز دارد.
ساداتی‌نژاد ادامه داد: با احداث این گلخانه حدود ۶۰۰ هزار تن محصول کشاورزی در این شهرک تولید خواهد شد که قابلیت صادرات به بازارهای هدف در کشورهای همسایه را خواهد داشت
در ادامه این بازدید ساداتی نژاد از واحدهای دامپروری شرکت کشت و صنعت و دامپروری بیان کرد: با توجه به ظرفیت بالای دشت مغان در تأمین محصولات دامی کشور می‌توان با توجه جدی دولت و بالا بردن توان کشاورزی این منطقه، دشت مغان را به قطب دامپروری کشور تبدیل و محصولات این منطقه را به کشورهای خارجی صادر کرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: با توجه به این موضوع که دشت مغان یکی از کانون‌های اقتصاد مقاومتی است، با همیاری و همکاری مسئولین می‌توان از ظرفیت بالای کشاورزی و مخصوصاً دامپروری دشت مغان در امر صادرات این محصولات بهره برد و دشت مغان را به قطب صادرات محصولات کشاورزی و دامی تبدیل کرد.
وی با بیان اینکه بسیاری از جوانان می‌توانند در منطقه مغان مشغول به کار شوند تصریح کرد: با ایجاد واحدهای تولیدی و برنامه ریزی و مدیریت جدی، علاوه بر تأمین نیازهای کشاورزی و دامی کشور و منطقه می‌توان از ظرفیت اشتغالزایی بالای دشت مغان استفاده کرد تا نرخ بیکاری در این منطقه را به صورت محسوسی کاهش داد.
ساداتی نژاد با بیان اینکه دولت باید مغان را برای سرمایه گذاری‌های کلان خود انتخاب کند، افزود: با توجه به وجود شرایط و نعمت‌های بی پایان خداوند در دشت مغان، دولت باید با حمایت از ظرفیت‌های این منطقه زرخیز، گام مهمی در رفع مشکلات مردم این منطقه برداشته و تلاش کند تا سرمایه گذارهای خارجی به این منطقه جذب شوند.
وی از پیگیری مشکلات کشاورزان در کمیسیون کشاورزی و منابع آب و خاک مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: اقدامات لازم جهت بررسی و حل مشکلات این منطقه صورت گرفته و به همت مسئولین استانی و کشوری، می‌توان مغان را تبدیل به قطب دامپروری و کشاورزی منطقه کرد.

گزارش:حسین ذالی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *