ضرورت ارتقاء شاخصه‌های فرهنگی جهت توسعه شهر

ضرورت ارتقاء شاخصه‌های فرهنگی جهت توسعه شهر

شهردار اردبیل توجه به مسائل فرهنگی را از عوامل مهم توسعه شهری دانست و گفت: توسعه شهری در تمامی ابعاد نیازمند توسعه فرهنگ عمومی شهر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اردبیل ، حمید لطف اللهیان در اولین نشست تخصصی شهر زیست پذیر که با هدف ارتقا فرهنگ عمومی زیست پذیری در روز فرهنگ عمومی در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای بانوان برگزار شد، گفت: شاخصه‌های مختلفی برای شهر زیست پذیر وجود که مهمترین آن مسائل فرهنگی است و ارتقای شاخصه های فرهنگی باعث توسعه شهر خواهد شد.
وی روز فرهنگ عمومی را فرصتی مناسب برای فرهنگ‌سازی در راستای توسعه شهری عنوان کرد و افزود: متاسفانه امروزه تفکری ایجاد شده که برخی از مردم و مسئولین توسعه اقتصادی و توسعه اجتماعی و عمرانی شهر را مقوله ای جداگانه از توسعه فرهنگی تلقی می کنند و این در حالی است که توسعه شهری در تمامی ابعاد نیازمند توسعه فرهنگ عمومی شهر است.
شهردار اردبیل تصریح کرد: اگر امروز به دنبال توسعه هستیم باید در پی انسان های توسعه یافته از نظر فرهنگی و اجتماعی باشیم لذا قائدتا در برنامه ریزی های آینده شهری باید نقش فرهنگ عمومی بیشتر مورد توجه باشد.
لطف اللهیان تحقق توسعه فرهنگی در جامعه را نیازمند زمان دانست و گفت: با توجه به اینکه ابعاد توسعه فرهنگی وسیع و پیچیده است لذا دستیابی به آن در مدت کوتاه اتفاق نمی افتد و نیازمند برنامه ریزی های دقیق تر و هم افزایی عموم مردم و مسئولان است.
وی با بیان اینکه تغییر رویکرد شهرداری از عمرانی به فرهنگی، دستیابی به توسعه فرهنگی را آسان تر خواهد کرد، ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر توجه به مقوله فرهنگی در مدیریت شهری کاملا مشهود است و برنامه ریزی زیرساخت های فرهنگی و هزینه های صرف شده همه جهت توسعه فرهنگی است.
شهردار اردبیل ارتقای فرهنگی را یکی از دغدغه های اصلی مدیران شهری عنوان کرد و گفت: حضور مدیران در چنین نشست های فرهنگی نشان از اهمیت موضوع و اهتمام ویژه مسئولان برای ارتقای فرهنگ عمومی شهر است لذا شهرداری اردبیل مصمم است با بهره گیری از تجربیات مدیران و افراد صاحب نظر در این حوزه برنامه‌ریزی های انجام شده در این خصوص را عملی و مشهود کند
لطف اللهیان با اشاره به اینکه مناطق مختلفی به عنوان زیرساخت های فرهنگی در جهت ارتقای فرهنگ عمومی احداث شده، بیان کرد: جاده های تندرستی، احداث پیاده راه، احداث مسیر دوچرخه سوار و طرح هایی نظیر این ها، علی رغم اینکه طرح های عمرانی هستند اما با هدف ارتقای کیفیت اجتماعی توسط شهرداری ایجاد شده است لذا این برنامه ها و زیرساخت ها در کاهش ناهنجاری های اجتماعی تاثیر بسزایی داشته است.
وی توجه به مسائل فرهنگی بانوان را یکی از مهم ترین شاخصه های ارتقای فرهنگی دانست و از احداث پارک وسیع بانوان در مکانی مناسب برای استفاده بانوان و برگزاری مراسم مختلف فرهنگی خبر داد و گفت: بانوان کانون تربیت هستند و نیاز به این است فرهنگسراهای اختصاصی بانوان در شهر احداث شود.
رونمایی از کتاب آموزش حقوق شهروندی
لطف اللهیان: آموزش حقوق شهروندی شاه‌کلید توسعه شهری است
شهردار اردبیل آموزش حقوق شهروندی را شاه کلید توسعه شهری دانست و بر تولید محتواهایی در این زمینه تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اردبیل، حمید لطف‌اللهیان در آیین رونمایی از کتاب «آوای مدرسه» که در فرهنگ‌سرای بانوان اردبیل برگزار شد، گرایش نویسندگان به سمت آموزش شهروندی را در توسعه فرهنگ عمومی شهر را بسیار تاثیرگذار اعلام و اظهار کرد: در صورتی که نویسندگان و اهالی قلم در حوزه آموزش شهروندی و ارتقای سطح فرهنگی جامعه، فعالیت پر رنگی داشته باشند، شاهد شهری توسعه یافته در تمامی زمینه‌ها خواهیم بود.
وی افزود: از آنجایی که مجموعه مدیریت شهری همواره به دنبال تربیت انسان‌های توسعه یافته و توسعه منابع انسانی است، اقدام به تعریف پروژه‌هایی می‌کند که در این راستا موثر باشد که از آن جمله می‌توان به انجام پروژه‌های فرهنگی- اجتماعی شهرداری در جهت سلامت روانی و افزایش سرزندگی شهروندان و همچنین ارتقای فرهنگ عمومی اشاره کرد.
شهردار اردبیل تولید محتواهایی با مضمون آموزش حقوق و مسائل شهروندی را شاه‌کلید توسعه شهری و اقدامی فراتر از توسعه عمرانی عنوان کرد و بیان داشت: محتواهای آموزش شهروندی و فرهنگ‌سازی مسائل مهم در شهر، اموری هستند که با هزینه‌ای کم اما تاثیری بالا در توسعه فرهنگی، اثرگذاری خاصی دارند.
لطف‌اللهیان با ابراز خرسندی از تلاش‌های نهادهای تربیتی در برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های هوشمندانه برای تحفق شهری توسعه یافته در تمامی ابعاد، گفت: مدیریت شهری در کنار آموزش و پرورش، علاوه بر اینکه زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی را فراهم می‌کند، اقدام به تولید محتواهایی کرده که در ارتقا و توسعه شهری در تمامی زمینه‌ها موثر بوده است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *