جذب ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت های پارک علم و فناوری

جذب ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای  زیرساخت های پارک علم و فناوری

با وجود اینکه اردبیل ۳۰ امین استانی بود که از پارک علم و فناوری برخوردار شد، تنها در نیم دهه دانشمندان جوان این خطه توانسته‌اند توجه جامعه علمی را به خود جلب کنند.
۵ سال قبل بود که یکی از افسوس‌های دیرینه استان اردبیل خاتمه یافت و اردبیل مجوز تاسیس پارک علم و فناوری را آن هم بعد از اینکه ۲۹ استان دیگر برخوردار از پارک بودند از آن خود ساخت.
در این مدت فعالیت این مجموعه با چالش همراه بوده و هر چند نقد و نظرهای متعددی را به خود اختصاص داده اما وضعیت کنونی فعالیت مخترعان و دانشمندان در پارک رگه‌های از امیدواری کسب جایگاه مطلوب در جامعه علمی و بازارهای علم و فناوری را زنده کرده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل معتقد است پارک در مرحله ای است که به دنبال تحکیم تعامل خود با جامعه و دانشگاه‌ها بوده و علاوه بر برنامه‌های کوتاه مدت در تناسب با نیاز روز جامعه، برنامه‌های بلند مدت را نیز در دستور کار دارد تا بتواند به جایگاه مناسبی در بین پارک های استان ها دست یابد.
برنامه ریزی برای راه اندازی ۷ مرکز نوآوری
حبیب ابراهیم پور با اشاره به اینکه به عنوان یکی از برنامه‌های مهم مشارکتی با دانشگاه ها در شش ماهه نخست سال مجوز هفت مرکز نوآوری اخذ شده است، تصریح کرد: دو مورد از مراکز شامل انیمیشن، رسانه و بازی‌های یارانه‌ای و مرکز نوآوری خلخال راه اندازی شد.
وی با بیان اینکه در نمین با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی مرکز نوآوری راه اندازی می‌شود، اضافه کرد: با همکاری اوقاف و امور خیریه استان، مرکز نوآوری گیاهان دارویی و مرکز نوآوری سلامت با همکاری علوم پزشکی و مرکز نوآوری دانشگاه محقق اردبیلی و همچنین مرکز نوآوری عسل دایر می‌شود.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل علاوه بر این راه اندازی سه سرای نوآوری هم با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل برنامه ریزی شده است. سرای نوآوری به دلیل اینکه اختصاص به دانشگاه آزاد دارد به این عنوان شناخته می‌شود و کارکرد مراکز را دارد.
وی با بیان اینکه در فعالیت واحدهای فن آور یکی از مهمترین نیازمندی ما تجهیز زیرساخت‌ها بود، اضافه کرد: برای زیرساخت‌ها ۳۰ میلیارد تومان اعتبار جذب شده که سه برابر بودجه مصوب پارک در سال جاری است.
ابراهیم پور متذکر شد: از جمله مهمترین پروژه‌های عمرانی کلنگ زنی ساختمان اداری پارک است که در مدت ۳۰ ماه احداث می‌شود. در عین حال کارگاه نوآوری در مساحت ۶۴۸۰ متر مربع در حال ساخت بوده و مرداد ماه سال آینده به بهره برداری می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه نیمه نخست سال دو شرکت دانش بنیان به جمع شرکت‌های پارک اضافه شده است، ادامه داد: ۳۴ شرکت دانش بنیان در استان دایر است و با توجه به اینکه ۵ سال است پارک علم و فناوری استان فعال شده آمار مقبولی در مقایسه با فعالیت سایر استان‌ها داریم.
اردبیل رتبه دوم جذب تسهیلات صندوق نوآوری
به گفته رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل جذب نیم سال اول قابل توجه بوده و ۷۰ واحد فن آور جذب شده است که در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی، برق و الکترونیک، پزشکی و فن آوری اطلاعات فعالیت دارند.
ابراهیم پور با اشاره به اینکه از تعهد ۹۶ نفر اشتغال امسال پارک، ۹۴ اشتغال در نیمه نخست سال محقق شده است، متذکر شد: اردبیل در جذب تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی رتبه دو کشور را کسب کرده است. با توجه به فعال شدن کارگزاری صندوق در اردبیل، خط اعتباری مطلوبی اخذ کردیم و ۶ میلیارد تومان برای استان جذب شد.
وی افزود: علاوه بر این امسال مجوز تاسیس صندوق پژوهش و فناوری استان اردبیل را نیز اخذ کردیم.
وی در خصوص روند ارائه تسهیلات به فن‌آوران گفت: ۳۵ درصد بودجه پارک باید صرف ارائه تسهیلات به فن‌آوران شود که برای ما حدود ۳٫۵ میلیارد تومان است. هر چند رقم قابل توجهی نیست اما نسبت به سال‌های گذشته با بهبود مواجه هستیم.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل این رقم مطابق برنامه سالانه در اختیار فن آوران قرار می گیرد و فراخوان نیز برای متقاضیان منتشر شده است.
وی تصریح کرد: در نیمه دوم سال شش رویداد فناوری به صورت مجازی برگزار می‌شود و برای هفته پژوهش برنامه ویژه خواهیم داشت.
ابراهیم پور با اشاره به برنامه ریزی جهت راه اندازی ۵ مرکز نوآوری تا پایان سال، اضافه کرد: همچنین راه اندازی مرکز نوآوری پارس آباد هم در دستور کار قرار گرفته است.
وی از همکاری با دانشگاه تهران برای اجرای برنامه‌های توانمندسازی پارک و پیگیری عقد قرارداد همکاری با دانشگاه تربیت مدرس را یادآور شد و گفت: علاوه بر این تجهیز مرکز رشد مشگین شهر که ۱۵ واحد فنآوری دارد در دستور کار است.
تولید ۱۰ میلیون ماسک و شربت دارویی کرونا
رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل تصریح کرد: اگر فضای مناسب به پارک اختصاص یابد، استارت آپ‌های بانوان و بازارچه دائمی توانمندی‌های بانوان راه اندازی می‌شود.
ابراهیم پور به راه اندازی کانون شکوفایی خلاقیت که ویژه کودکان و نوجوانان است اشاره و تاکید کرد:هدف ما تقویت خلاقیت و اجرای برنامه‌های ترویجی آموزشی است. این طرح در استان‌های دیگر اجرا شده و در استان اردبیل نیز سه مجوز کانون شکوفایی برای مدارس صادرشده است. در عین حال تلاش می‌کنیم مجوز تاسیس پارک علم و فناوری کودک و نوجوان را تا پایان سال اخذ کنیم.
وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا فرصتی برای ارزیابی فعالیت پارک‌های علم و فناوری شد، اضافه کرد: از ابتدای سال ۱۰ میلیون ماسک N95 و ماسک جراحی، ۱۲۴ دستگاه تولید ماسک، ۳۰ دستگاه تولید ماسک N95، ۱۸۰۰ تب سنج لیزری، ۶۰۰ لباس ایزوله درمان، هزار عدد مایع ضدعفونی کننده پایه گیاهی ۴ لیتری و ۸ هزار عدد ژل ضدعفونی کننده الکل پایه تولید شده است و مجوز ساخت دستگاه ویدیو لارینگوسکوپ که برای تخلیه ریه استفاده می شود، اخذ شده است.
وی با اشاره به اینکه ماسک جراحی امید نفس، آریل، امیر طب و نگاران تصویر نسل جدید سه برند معتبر تولیدی پارک علم وفناوری استان اردبیل است، اضافه کرد: این برندها در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود که گویای استاندارد آن است.
وی همچنین به تولید شربت گیاهی درمان کرونا اشاره کرد و گفت: این شربت در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود اما درمان قطعی نداشته و بیشتر منجر به بهبود وضعیت عمومی بیمار می‌شود.
رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل در پاسخ به انتقادهای مکرر پیرامون کابین ضدعفونی کننده تولید شده این مجموعه نیز گفت: این کابین ها حدود ۵ ماه مورد استفاده بود اما بعدها وزارت بهداشت از استفاده آن ممانعت کرد.
به گفته ابراهیم پور دلیل مخالفت مواردی از جمله خیس شدن کاربر توسط دستگاه عنوان شده بود و البته ماشین سم پاشی چینی که در اردبیل مهندسی معکوس و تولید شد نیز بعدها مورد مخالفت وزارت بهداشت قرار گرفت و پارک نیز از این قوانین تبعیت کرد.
وی همچنین در خصوص رتبه بندی پارک‌های کشور که اعلام شده اردبیل رتبه ۲۳ را دارد، اضافه کرد: پارک‌ها در سه سطح دسته بندی می‌شوند؛ در حال تاسیس که زیر ۵ سال قدمت دارند، در حال توسعه و توسعه یافته . اردبیل جزو پارک‌های تازه تاسیس است. مقدمات لازم برای ارتقا به سطح دو را فراهم کردیم و تصویب طرح سند راهبردی پارک امیدواریم اردبیل سال آینده به سطح دو ارتقا یابد.

گفتگو :ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *