جنگ حرف آخر را زد

جنگ حرف آخر را زد

بعد از ۲۸ سال قره باغ کوهستانی بعد از روزها درگیری و جنگ نظامی از سیطره ارمنستان خارج و به جمهوری آذربایجان برگشت .
«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان دوشنبه شب به وقت محلی در بیانیه‌ای اعلام کرد که با رهبران روسیه و جمهوری آذربایجان بر سر پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ» به توافق رسیده است.
پاشینیان طی بیانه ای گفت: هموطنان ، خواهران و برادران عزیز. من یک تصمیم بسیار بسیار دشوار برای خودم و همه ما گرفتم. من بیانیه ای را با روسای جمهور روسیه و آذربایجان امضا کردم تا در ساعت ۰۱:۰۰ جنگ قره باغ پایان یابد. متن بیانیه ای که قبلاً منتشر شده است برای من شخصاً و برای مردم ما غیر قابل توصیف است. من این تصمیم را در نتیجه تجزیه و تحلیل عمیق وضعیت نظامی و ارزیابی افرادی که این وضعیت را بهتر می دانند ، گرفتم. همچنین بر اساس این باور که این بهترین راه حل ممکن برای وضعیت فعلی است. من در روزهای آینده در مورد همه اینها به طور مفصل می گویم.
این یک پیروزی نیست ، اما تا زمانی که اعتراف نکنید که یک بازنده هستید ، شکستی وجود نخواهد داشت. ما هرگز اعتراف نمی کنیم که بازنده هستیم و این باید آغاز دوره وحدت و احیای ملی ما باشد. برای برنامه ریزی آینده و تکرار اشتباهات گذشته ، باید سالهای استقلال خود را تجزیه و تحلیل کنیم. من در مقابل همه شهدای ما زانو می زنم. من در برابر همه سربازان ، افسران ، ژنرال ها ، داوطلبانی که با جان خود از سرزمین مادری دفاع و دفاع می کنند سر تعظیم فرود می آورم. آنها با فداکاری ارمنیان آرتساخ را نجات دادند. ما تا آخر جنگیدیم. و ما پیروز خواهیم شد.
ارمنستان با این بیانیه شکست خود را در جنگ قره باغ پذیرفت و به سه دهه اشغالگری خود به زور ارتش آذربایجان و فشار کشورهای منطقه پایان داد . بعد از این بیانیه ارمنستان شاهد ناآرامی هایی بود و معترضان وارد پارلمان محلی ارمنستان شدند.
طی این توافق منطقه مورد مناقشه قره باغ به سه بخش اصلی تقسیم شده است . ۱ – مناطقی که باید تا اول دسامبر به آذربایجان بازگردد ۲ – مناطقی که نیروهای حافظ صلح روسیه در آنجا مستقر خواهند شد ۳ – سرزمین هایی که در جنگ اخیر به کنترل آذربایجان درآمد.
ولادیمیر پوتین نیز طی بیانه ای گفت : طبق مفاد این آتش‌بس مقرر شد، هر دو طرف موقعیت‌های سرزمینی فعلی خودشان را به شکلی که در حال حاضر هست، حفظ کنند؛ به این معنا که دستاوردهای نظامی به دست‌‌ آمده برای جمهوری آذربایجان از زمان آغاز درگیری‌ها حفظ خواهند شد. مفاد بیانیه پوتین را میتوان به شرح زیر عنوان کرد: ۱- تمامی عملیات‌های نظامی متوقف می‌شود.۲- سرزمین‌های بازداشت شده در مناطق آغدم و گزاخ تا ۲۰ نوامبر سال ۲۰۲۰ به آذربایجان بازگردانده می‌شوند.۳- نیرو‌های حافظ صلح روسی در امتداد خط تماس در قره باغ و در امتداد دالان لاچین مستقر می‌شوند.۴- مدت اقامت نیرو‌های حافظ صلح روسی در خاک ۵ سال است.۵- یک مرکز صلح برای نظارت بر آتش بس ایجاد خواهد شد.۶- ارمنستان اتصال قره باغ با ارمنستان را تضمین می‌کند و همزمان کلبجر را تا ۱۵ نوامبر و لاچین را تا اول دسامبر بازگرداند.۷- آوارگان و پناهندگان به قره باغ و مناطق مجاور بازگردانده خواهند شد.۸- تبادل اسرای جنگی و اجساد انجام خواهد شد.۹- یک راهرو جدید از نخجوان به آذربایجان تحت کنترل روسیه افتتاح می‌شود.
همچنین آیت الله سید حسن عاملی طی بیانیه ای آزادی بخشی از منطقه قره باغ را تبریک گفت : ” إِنَّ الْمُلُوكَ إِذَا دَخَلُوا قَرْيَةً أَفْسَدُوهَا وَجَعَلُوا أَعِزَّةَ أَهْلِهَا أَذِلَّةً وَكَذَلِكَ يَفْعَلُونَ ” « آزادی بخش مهم اراضی آذربایجان را به ملت بزرگ آذربایجان تبریک عرض می کنم، این حادثه بزرگ نشانگر آن است که اشغال پایدار نخواهد ماند و اشغالگر در هر کجای دنیا باشد در نهایت باید با خیبت، خسران و گریان به خانه خود برگردد و چنین سرنوشت محتومی قطعا در انتظار ناپاک ترین وخون ریزترین اشغالگر زمان معاصر یعنی رژیم صهیونیستی غاصب قدس شریف است .
هیچ تردیدی ندارم که ملت فهیم آذربایجان عنایات خاصه جمهوری اسلامی از بدو ماجرا تا ختم آن را که مزین به فرمایش حکیمانه مقام معظم رهبری در خصوص تعلق خاک قره باغ به آذربایجان و لزوم تخلیه آن بود فراموش نخواهد کرد از درگاه حضرت حق تعالی بر شهدا درود، بر مجروحان شفا و بر خانواده های شهداء تسلی وخلفیت خداوندی مسالت دارم .»
نکته حائز اهمیت این اتفاقات برای ایران را میتوان در اتصال و ایجاد کریدور نخجوان به آذربایجان دانست و پیروزی برای ترکیه از نظر تجاری ثبت کرد. چرا که بار ترانزیتی ترکیه به آذربایجان و بالعکس قبلا از طریق ایران انجام میشد ولی اکنون با نظارت نیروهای روسیه و از کریدور جدید انجام خواهد گرفت که درآمد ایران از این راه را کاهش خواهد داد .
به طور کلی نتیجه نبرد اخیر قره باغ نشان داد در دنیای امروزی کسی حق کشورها را دودستی تقدیم نخواهد کرد حتی اگر ۳ دهه به طول بیانجامد ، بفرموده امام علی(ع) حق جز با تلاش و کوشش به دست نمى آید ، حق گرفتنی است و آذربایجان حق اش را گرفت.

یادداشت:شهروز کامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *