سایه روشن دخالت خانواده ها در همسر گزینی

سایه روشن دخالت خانواده ها در همسر گزینی

با تغییر سبک زندگی، شیوه‌های همسریابی نیز در اردبیل با تغییرات قابل توجه همراه است تا جایی که عدم دخالت خانواده مطالبه جدی اغلب جوانان در آستانه ازدواج است.
تصور کنید یک جلسه خواستگاری بدون آشنایی قبلی دختر و پسر با یکدیگر. شیوه‌ای از همسریابی که دهه‌ها متداول بوده و در اردبیل نیز کاربرد داشته است. تا همین چندی پیش برای انتخاب همسر، مادر، خواهر و خاله و عمه دست به کار می‌شدند و حتی بدون هماهنگی قبلی در هر خانه‌ای که دختر در سن ازدواج داشت را می‌زدند تا شاید به صورت اتفاقی وصلتی صورت بگیرد. در واقع همه چیز بر روی شانس و اقبال بسنده شده بود. بعد از انتخاب دختر، عموما صحبت قبل از ازدواج بین دختر و پسر رواج نداشت و این بزرگتر های فامیل، پدران و مادران بودند که تصمیم می‌گرفتند چه پسر و چه دختر مابقی عمر خود را به چه کسی سر کند. در صورت عدم رضایت مقوله‌ای به نام طلاق منفور بود و قبح داشت. زن و مرد باید سازش می‌کردند و به هر ترتیبی بود تا پایان عمرشان در کنار هم می‌ماندند.
این انتخاب ناخواسته با تغییر سبک زندگی در همه شهرهای سنتی از جمله اردبیل رو به تغییر گذاشته و امروز حتی پدیده‌های جدیدی مانند ازدواج سفید شکل گرفته است.
بررسی میدانی روزنامه برای اردبیل نشان می‌دهد موضوع دخالت خانواده در ازدواج نه تنها زیر سوال است بلکه بر خلاف گذشته امری نکوهیده شمرده می‌شود.
اما در پاسخ به این سوال که آیا مایل به انتخاب همسر توسط خانواده خود هستید؟ رگه هایی از نیازها و معضلات متعدد اجتماعی از سوی پاسخ دهندگان مشاهده می شود که به تشریح پاسخ‌ها خواهیم پرداخت.
دختران بیشتر از پسران مایل به عدم دخالت خانواده
در نظر سنجی میدانی پاسخ دختران به سوال ذکر شده به مراتب قاطع‌تر است. عموم دختران با کلمه نه و به صورت قطعی اعلام کرده‌اند که حاضر به دخالت خانواده‌ها در انتخاب همسرانشان نیستند.
این موضوع از چند منظر قابل بررسی است از جمله اینکه آگاهی دختران و اینکه تمایل به تعریف جایگاهی برای خود در انتخاب همسر هستند، افزایش یافته است. از سویی در صحبت با برخی از آن‌ها مشاهده شد که اعتمادی به انتخاب خانواده‌ها ندارند.
تا جایی که معتقدند به دلیل اینکه در محیط سنتی تفکر، اندیشه و خواسته‌های دختران اغلب ناشناخته می‌ماند، خانواده‌ها قادر به انتخاب زوج مناسبی برای آن‌ها نیستند چون از سلایق آن‌ها بی‌خبرند.
در مقابل پاسخ قاطع دختران، اغلب آقایان پاسخ دهنده نظرات محافظه کارانه‌تری دارند.
جدیت در انتخاب همسر با نظر خود فرد در دختران به مراتب پررنگ تر بوده و آقایان بیشتر تمایل به اعلام نظر خانواده‌ها هستند.
به طوریکه برخی گفته‌اند بهتر است انتخاب‌ها صورت گیرد و در نهایت فرد از بین دختران انتخاب شده یک مورد را به همسری انتخاب کند.
انتظار برای ازدواج کردن در آشفتگی دیدگاه‌ها
برخی از آقایان همچنان تمایل به شیوه‌های سنتی انتخاب همسر دارند و این به معنی آن است که آقایان اغلب در روابط اجتماعی همسر خود را به صورت قطعی انتخاب نمی‌کنند. یکی از شهروندان در این خصوص گفت: هر دوستی نباید با هدف ازدواج باشد و بهتر است انتخاب همسر به عهده خانواده گزارده شود.
رامین معتقد است خانواده‌ها به مراتب می‌توانند بهتر از خود آدم دختری که اهل زندگی است را انتخاب کنند.
اما بر خلاف اظهارات این شهروند دختران آگاه به نقش خود در انتظار ازدواج با فردی هستند که خارج از چارچوب تعریف شده سنتی با او آشنا شده و سپس ازدواج را پیش بکشند.
نتیجه چنین وضعیتی آشفتگی دیدگاه‌ها و حتی افزایش سن ازدواج است که به عینه می‌توان در اردبیل مشاهده کرد.
خانواده صرفا بستر آشنایی را فراهم سازد
انتخاب درست، معقول و منطقی بی شک زمانی حاصل می‌شود که فرد به بلوغ فکری، عاطفی، اجتماعی و اقتصادی لازم رسیده باشد اما در مقابل انتخاب‌های غلط، شتابزده و احساسی چه باید کرد؟
یکی از پاسخ دهندگان معتقد است نباید نقش خانواده به صورت کامل حذف شود بلکه خانواده‌ها صرفا می‌توانند بستر لازم برای انتخاب همسر را فراهم کنند اما انتخاب باید توسط خود فرد انجام شود.
مریم می‌گوید نقش خانواده در حد دادن آرامش، تامین محیطی امن و همراهی فکری است. نه انتخاب نهایی و انتخاب باید توسط خود فرد انجام شود.
اما مسئله این است که اغلب در پرونده‌های طلاق و یا عدم رضایت زوجین از یکدیگر نقش دخالت خانواده‌ها به چشم می‌خورد. در واقع دخالت بیش از حد خانواده حتی در تحمیل همسر به فرزندان خود یک پدیده مخرب است که صدای نسل جوان را درآورده و اغلب نیز دختران منتقدان این روند هستند.
از طرفی یکی دیگر از مخاطبان معتقد است خانواده‌ها باید نقش حامی را در انتخاب همسر داشته باشند و برای شناخت طرفین زمینه لازم را فراهم سازند.
موضوعی که باید حد و مرز آن مشخص شده و خانواده میزان دخالت خود را بداند. آمادگی و پختگی لازم برای انتخاب همسر را ایجاد کند و سپس انتخاب را به خود فرد واگذار کند.
مقوله میزان مداخله خانواده‌ها موضوعی نیست که بتوان در سطح از آن عبور کرد. نتیجه دخالت‌ها و تحمیل فرد خاصی به فرزندان، پرونده‌های دادگاه‌های خانواده است و اغلب چنین زوج‌هایی حتی در صورتی که از طلاق هم منع شوند، گرفتار طلاق عاطفی می‌شوند.
آیا خانواده‌های گرفتار از طلاق عاطفی مناسب و مطمئن برای تربیت فرزند است؟

گزارش :ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *