حضور تدریجی اهداکنندگان خون تا پایان زمستان ضروری است

حضور تدریجی اهداکنندگان خون تا پایان زمستان ضروری است

در روزهای اخیر و در پی فراخوان سازمان انتقال خون ایران به منظور جبران کاهش ذخایر خون بسیاری از مراکز با استقبال بی نظیر مردم رو به رو شده است و این در حالی است که مراکز سازمان انتقال خون ایران به دلیل ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی ناچارند با تعداد تخت های کمتر داوطلبان اهدای خون را میزبانی کنند.
مدیر کل اداره انتقال خون استان ضمن قدردانی از داوطلبین اهدای خون که در سخت ترین روزهای بحران کرونا و در آستانه اعمال دور جدیدی از محدودیت ها در مراکز اهدای خون کل کشور حضور یافته اند اظهار کرد: شیوع کرونا که ماه هاست کشور را درگیر و موجب کاستن از مراجعه داوطلبین اهدای خون به مراکز شده است شباهتی به بحران های مقطعی زلزله، سیل و یا آتش سوزی های وسیع ندارد و از داوطلبین نوع دوست اهدای خون خواستاریم که به صورت مستمر و دست کم تا پایان فروکش این موج از شیوع کرونا با سازمان همراه باشند.
شراره دژکام گفت: ضمن پوزش از داوطلبین اهدای خون که به دلیل ازدحام در مراکز انتقال خون قدری معطل گشته و یا چندین بار مراجعه داشته اند یاد آوری می نماییم که سازمان انتقال خون خود را ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی می داند و در همین راستا ناچار است که میزان تجمع در مراکز اهدای خون را کنترل کند تا سلامت داوطلبین اهدای خون با خطر مواجه نگردد.
وی ادامه داد: جمع آوری حجم بالایی از خون اهدایی و پذیرش مردم تنها در چند روز موجب کاهش آمار اهدای خون در روزهای بعد می شود و با توجه به اینکه هر اهداکننده خون پس از اهدا دست کم تا سه ماه بعد امکان اهدای خون نخواهد داشت این امرموجب می شود که در ماه های بعد که پیش بینی می شود روزهای سخت تری از نظر شیوع کرونا نیز باشد با مشکل کمبود خون مواجه شویم.
مدیر کل اداره انتقال خون استان با اشاره به این که فرآورده های خون اهدایی مانند پلاکت تنها سه روز قابلیت نگهداری در کیسه های خون را دارد خاطرنشان کرد: ضروری است که اهداکنندگان گرامی خون همواره متناسب با میزان مصرف روزانه بیمارستان ها با سازمان انتقال خون ایران همراهی کنند.
دژکام تصریح کرد: امروزه اهدای خون هیجانی جای خود را به تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه داده است و به همین منظور سامانه نوبت دهی اینترنتی به آدرس nobatdehi.ibto.ir در دسترس عموم است تا داوطلبین اهدای خون با اخذ نوبت در ساعاتی که مراکز خلوت تر است مراجعه کنند.
وی با یادآور شدن این نکته که کرونا به هیچ عنوان از طریق خون انتقال نمی یابد گفت: با این وجود تمامی همکاران ما در طول پروسه خونگیری با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی از جمله گرفتن تب ، ضد عفونی کردن محیط، ارائه مشاوره پزشکی ودر اختیار قراردن ماسک و الکل در اختیار مراجعه کنندگان ، همواره سلامت اهداکنندگان خون و دریافت کنندگان فراورده های خونی را در اولویت قرار می دهند.
شراره دژکام تشریح کرد: خون و فرآورده های آن بیشتر برای زنان در حال زایمان، تعویض خون نوزادان، بیماران تالاسمی،افرادی که شیمی درمانی می کنند و نیاز به پلاکت دارند و بیماران سوانح ، حوادث ، تروما و تصادف لازم می شود و این نیازتحت تاثیر شرایط کرونایی یا غیرکرونایی قرار نمی گیرد بلکه یک نیاز دائمی است که همراهی تدریجی و دائمی اهدا کنندگان را می طلبد.
دژکام در خصوص همکاری سایر نهادها و ارگانها با اداره انتقال خون استان گفت: شهرداری اردبیل همکاری خوبی را با اداره کل انتقال خون داشته و با نصب بنرهای مختلف ما را در ترویج اهدای خون یاری کرده است.علاوه برآن حضور مسئولان و کارکنان شهرداری، بسیجیان وسپاه و کارکنان دیگر ادارات و سازمانها برای اهدای خون همواره تداوم داشته که خود می تواند درترویج این عمل خداپسندانه تاثیرگذارباشد.
مدیر کل انتقال خون استان با ارائه آمار مربوط به اهداکنندگان پلاسما گفت : از اول اردیبهشت ماه تاکنون ۲۸۲ مورد اهدای پلاسما داشتیم که پاسخگوی نیازپلاسمای بیماران کرونایی استان اردبیل بوده است اما با توجه به افزایش تعداد بیماران از بیماران بهبود یافته درخواست می شود که ظرف ۲۸ روز پس از بهبود برای اهدای پلاسما به مراکز ما مراجعه و با اهدای پلاسما شکرانه سلامت خود را بجا بیاورند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *