یاور یار مهربان پر کشید

یاور یار مهربان  پر کشید

در هفتم مهرماه ۱۳۱۴ در خانواده متدين اردبیلي به دنیا آمد. پدر بزرگش کربلایی نصیر و پدرش حاجی محمد معروف به قوجا از بزرگان محله عالی‌قاپو بودند. او تحصیلات خود را تا سوم دبیرستان ادامه داد و بعد از خدمت سربازی، در ادارات خالصه و آبیاری بکار اداری مشغول شد تا اينكه در سال ۱۳۳۹ در روبروی پارک شهر مغازه‌ای را اجاره و تابلو «کتابفروشی یاوریان» را نصب و به فروش نوشت‌افزار و کتاب مشغول شد.
کتابفروشی معتبر ياوريان سالهاي سال مركز عرضه کتب مفید به شهروندان اردبيلي بوده و در این بين برادرزاده وي نیز از با الگوبرداري از عمويش به کتابفروشی و انتشاراتي كه بيشتر به نشر کتب دانشگاهی اختصاص يافته، مشغول است.
در سال ۱۳۶۵ به همراه عده از دوستانش کارخانه آرتاماشین را با تجهیزاتي كه از آلمانشرقی خريداري شده بود، بنيان نهادند. بعد از فرار مدیرعامل به کانادا، ايشان ریاست هیئت مدیره شرکت را به عهده گرفت ولي در سال ۱۳۷۵ با وجود مخالفت وي به اصرار هیئت مدیره اين کارخانه به فروش رسيد.
یاوریان، همزمان با کتابفروشی بنابه پيشنهاد رئيس شهرباني اردبيل، سرهنگ وزيري در سال ۱۳۴۰ نمایندگی و خبرنگاري روزنامه اطلاعات را با عقد قراردادي با سرپرستي تبريز كه در دست فردي بنام دلمغاني بود، عهده‌دار شد. وي اخبار و گزارشهاي بسیاري به روزنامه اطلاعات فرستاد كه از آن ميان خبر و عکس بارش برف خردادماه اردبيل از ایشان در روزنامه اطلاعات به یادگار مانده است. همچنین نمایندگی توزيع مجلات اميد ايران، ماشین، دانشمند، ترقي، الکترونیک و… در اردبیل به وي محول شده بود كه در نهايت با آغاز انقلاب وي از خبرنگاري و نمايندگي روزنامه اطلاعات در اواسط سال ۱۳۵۷ كنار كشيد.
با اعتمادي كه در حرفه خويش، به نمایندگیها داده بود انتشارات امیرکبیر نمايندگي انحصاري خود را به وي داد و به دنبال آن انتشارات و نمايندگي شركتهاي ديگري چون کاسیو، فايروس و دستگاه کپی، صندوق فروش و… نيز وي واگذار شد.
ياوريان در سال ۱۳۸۸ بعنوان کتابفروش برتر از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با لوح تقدیر و هديه‌اي از سوي وزير مورد تجليل واقع شد. در سال ۱۳۹۷ باز به عنوان کتابفروش نمونه كشور با حضور وزیر فرهنگ از ایشان تقدیر به عمل آمد.
متاسفانه اين مرد بزرگ بعد از عمري خدمت به روزنامه، كتاب و فرهنگ مكتوب اردبيل در روز ۲۸ آبانماه چشم از جهان هستي فرو بست و به لقاء الله پيوست.
منبع: كتاب خاطرات يك خبرنگار – نوشته حيدر محمديان اردي – صفحات ۸۰ تا ۸۲

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *