دریافت سودسهام عدالت و فروش آن در گرو ارائه کدبورسی

دریافت سودسهام عدالت  و فروش آن در گرو ارائه کدبورسی

جلسه هم اندیشی در خصوص آگاهی بخشی به دارندگان سهام عدالت در زمینه مراجعه به سامانه سجام و دریافت کدبورسی با حضور مدیر کل امور اجتماعی استانداری ، مدیر کل کمیته امداد امام (ره) و نمایندگانی از فرمانداری، اداره امور عشایر استان،بهزیستی در سالن جلسات اداره کل امور اقتصادی و دارائی برگزارشد.
در این جلسه مدیرکل امور اقتصادی و دارائی استان با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص آزادسازی سهام عدالت گفت: در ماههای گذشته دارندگان سهام عدالت با مراجعه به سایت سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس در صورت تمایل می‌توانستند به طور مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرند یعنی دارندگان سهام می‌توانستند سهام خود را در بورس بفروشند یا نزد خود نگاه دارند. افرادی که تمایلی به در دست گرفتن مدیریت مستقیم سهام خود نداشتند در واقع وکالت و مدیریت سهام خود را به شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت هر استان واگذار کرده اند به این معنا که به اندازه ارزش سهام عدالت خود سهامی از شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را در اختیار خواهند داشت که قرار شده است تا شورای عالی بورس به سرعت زمینه ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه را فراهم سازد.
چنانچه فردی نسبت به انتخاب روش مستقیم سهام عدالت خود اقدام ننموده پیش فرض بر این است که روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده و در واقع اداره این سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام‌عدالت استان وکالت داده می‌شود تا سهام وی را مدیریت نموده و سود آن را پس از واریز به حساب شرکت، به بطور غیر مستقیم به حساب فرد سهامدار واریز نمایند.
ضرورت ثبت نام دارندگان سهام عدالت در سامانه سجام و دریافت کدبورسی
وی خاطر نشان کرد: در استان اردبیل ازبین ۱میلیون و ۲۷۰ هزار نفر جمعیعت استان ، ۹۸۰ هزار نفر مشمول دریافت سهام عدالت شده اند. از بین این افراد ۴۷۰ هزار نفر روش مستقیم را انتخاب نموده و مابقی که ۵۱۱ هزار نفر می باشند در حال حاضر سهامداران اصلی شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان اردبیل می باشند والزامی است که با ثبت نام در سامانه سجام پس از احراز هویت، کد بورسی دریافت نمایند.
به گفته مدیر کل امور اقتصاد و دارایی استان تاکنون تنها ۹ درصد از دارندگان سهام عدالت در استان اردبیل در سامانه سجام ثبت نام کرده اند که در مقایسه با استانهای دیگر رقمی بسیار پایینی است.
لزوم مشارکت دارندگان سهام عدالت در انتخابات هیئت مدیره
وی اظهار کرد: حداکثر تا یوم الله ۲۲ بهمن سالجاری، شر کتهای سرمایه گذاری سهام عدالت مستقل شده و با انتخاب اعضای هیات مدیره جدید، وارد فرآیند کسب و کار می شوند. پس لازم است سهامداران باقیمانده در روش غیر مستقیم با ثبت نام در سامانه سجام در بازه زمانی مقرر، زمینه برخورداری از منافع و امتیازات آتی شرکت مذکور، از جمله، امکان خرید و فروش سهام خود از شرکت، انتفاع از سود شرکت، کاندیداتوری عضویت در هیات مدیره شرکت و مشارکت در انتخاب اعضای هیات مدیره را برای خود فرآهم نمایند.
ثبت نام در سامانه سجام از طریق گوشیهای هوشمند نیز امکانپذیر است
نائب رییس مرکزخدمات سرمایه گذاری استان یاد آور شد : با توجه به شرایط کرونایی این ثبت نام می تواند از طریق گوشی های هوشمند در منازل و توسط خود افراد نیز انجام بگیرد اما در صورت عدم دسترسی یا عدم توانایی ، سهامداران سهام عدالت می توانند با مراجعه به کافی نت ها و دفاتر خدمات پستی، و با پرداخت هزینه ای اندک ثبت نام خود را انجام دهند.
دریافت سود سهام عدالت یا فروش آن در گرو دریافت کدبورسی
مدیر کل اموراقتصاد و دارایی استان تشریح کرد: ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی در واقع دو مزیت عمده برای افراد دارد : اولا پس از ثبت نام در صورتی که شخص نیاز به نقدینگی پیدا نمود، می تواند سهم خود از شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت را بفروش رساند. ثانیا برای دریافت سود سهام شرکت موصوف نیز طی نمودن این فرآیند الزامی است.
بنا براین ضروریست که تمام ۵۱۱ هزار نفر دارنده سهام عدالت در سامانه سجام ثبت نام و نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کنند چرا که لازمه مشارکت در کاندیداتوری هیات مدیره ، مشارکت درتغییر اساسنامه شرکت و انتفاع از سود، و سایر امتیازات … این است که تمام افراد کد بورسی داشته باشند.
نوروزی بیان کرد: از بین این سهامداران عدالت، کسانی که متخصص، آگاه به حوزه های اقتصادی و ماهر در تحلیلگری مالی هستند، می توانند در تصمیم گیری های شرکت موثر باشند، به شرط آنکه اقدام به کاندایداتوری و داوطلبی عضویت در هیات مدیره شرکت نمایند که در این صورت نیز نیازمند ثبت نام و کسب آراء دارندگان سهام عدالت هستند که این رای گیری در موعدی که اعلام خواهد شد به صورت مجازی برگزار می شود.
مدیر کل امور اجتماعی استان در ادامه این جلسه خواستار اطلاع رسانی بیشتر این موضوع از طریق صدا و سیما شد و گفت: با توجه به این موضوع که افرادی هستند که با فضای مجازی هیچگونه ارتباطی ندارند اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما می تواند موثرتر باشد.
محمد سیمزاری بر آمادگی کامل نهادهای مرتبط در استانداری به منظور همکاری در اطلاع رسانی و جلو گیری از تضییع حقوق دارندگان سهام عدالت تاکید کرد.
همچنین حسین دشتی مدیر کل کمیته امداد امام (ره) اظهار کرد:از مددجویان کمیته امداد حدود ۲۰ درصد سهام عدالت خود را فرو خته اند و ما آمادگی داریم که ۱۲ درصد از این ۵۱۱هزار نفر که جزو مددجویان کمیته امداد هستند را توجیه و به گرفتن کد بورسی و رسیدن به حقوق خودشان ترغیب کنیم.
دشتی ادامه داد: با اعانت از ظرفیت مددکاران رسیدن به این هدف و ارجاع دهی مددجویان به سامانه سجام برای کمیته امداد مقدور خواهد بود.
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی به حضور مددجویان فرهیخته نیز در کاندیداتوری هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان تاکید کرد و ادامه داد: حضور این اشخاص در جهت پیگیری امور افراد کم بضاعت و بی بضاعت می تواند تاثیرگذارتر باشد.
در ادامه جلسه نمایندگانی از اداره کل بهزیستی استان ، اداره کل امور عشایر استان و فرمانداری نیز در راستای اطلاع رسانی به دارندگان سهام عدالت زیر مجموعه خود اعلام آمادگی کردند.

تنظیم:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *