گستاخی رجب

گستاخی رجب

روز جمعه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که به زعم بسیاری از کارشناسان سودای امپراطوری عثمانی را در سر می پرواند در مراسمی که الهام علی اف برای رژه قدرت وی ترتیب داده بود اقدام به بازخوانی شعری کرد که واکنش های زیادی را از سوی مقامات ایرانی و مردم در پی داشت .
مقامات ترکیه ای و جمهوری آذربایجان تاکنون واکنشی به این اعتراضات مقامات ایرانی نداشتند و هنوز معلوم نیست که اردوغان تحت تاثیر جنون قدرت چنین سخنانی را به زبان آورده و سهوا شعر مذکور را پشت تریبون رسمی خوانده یا از روی عمد و برنامه ریزی های سیاسی قصد ماجراجویی و تشویش در منطقه را دارد .
در همین خصوص وزیر امور خارجه در واکنشی توییتری خطاب به اردوغان نوشت : به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است! آیا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند در باره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.
همچنین سفیر ترکیه در تهران فراخوانده شد و سخنگوی وزارت خارجه از تذکر جدی به وی خبر داد و گفت : به سفیر ترکیه گفته شد بنا کردن سیاست خارجی بر خیالات، خردمندانه نیست . بسیارند در ترکیه که تاریخ را نیک میدانند ، لازم است پیش از خوانش شعرها، ریشه اصلی آن را به دولتمردان خود یادآوری کنید.
مسئولان استان اردبیل نیز به این موضوع واکنش نشان دادند، نیکزاد، بدری ، موسوی ، اسماعیلی و جهانگیری نمایدنگان مجلس استان اردبیل در واکنش توییتری به این شعرخوانی اردوغان خواستار برخورد جدی دستگاه دیپلماسی و جلوگیری از هرزه گویی اردوغان شدند .
شعر مذکور ریشه ایرانی دارد و در باب جدایی جمهوری آذربایجان از خاک ایران سروده شده و این سندی تاریخی است که قابل تحریف و وارونه کردن نیست . اما قرائت بی موقع این شعر در زمان و مکان نامناسب توسط رئیس جمهوری که متهم به در سر داشتن سودای امپراطوری عثمانی است گستاخی اردوغان را نشان میدهد، مگر اینکه در رزوهای آینده به سهوی بودن اشتباه خود اعتراف و به صورت رسمی از ملت ایران و مردم غیرو منطقه آذربایجان عذرخواهی کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *