دریافت تخصیص ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی رودخانه بالهارود و شروع عملیات اجرایی در روزهای آتی

دریافت تخصیص ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای  ساماندهی رودخانه بالهارود و شروع عملیات اجرایی در روزهای آتی

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل از اختصاص مبلغ ۸۰ میلیارد ریال اعتبار مالی از محل اعتبارات مدیریت بحران کشور به منظور ساماندهی رودخانه بالهارود و شروع عملیات اجرایی در روزهای آتی خبر داد.
مهندس عباس جنگی مرنی گفت: رودخانه بالهارود یکی از رودخانه های مهم در استان اردبیل می باشد که با طول حدود ۱۱۵ کیلومتر در حد فاصل شهر بیله سوار تا روستای اوچ آغاج شهرستان گرمی واقع شده است.
رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: این رودخانه به لحاظ پتانسیل آب و خاک همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و با توجه به وقوع سیلابهای مخرب و نیز فرسایشهای ساحل رودخانه در اثر دبی پایه رودخانه، سالانه خسارات زیادی به اراضی کشاورزی و تاسیسات مجاور رودخانه وارد می شود.
مهندس عباس جنگی مرنی تصریح کرد: با توجه به عدم وجود ردیف اعتباری جهت ساماندهی رودخانه مزبور در سالهای گذشته، تامین اعتبار برای ساماندهی این رودخانه یکی از دغدغه های مهم شرکت آب منطقه ای استان اردبیل بوده است که امسال با پیگیری های جدی و مستمر این شرکت و همت و مساعدت استاندار اردبیل و معاونت آب و آبفای وزارت نیرو، به عنوان یکی از پروژه های سازمان مدیریت بحران کشور قرار گرفت و با تایید وزارتخانه های نیرو و کشور تامین اعتبار به مبلغ ۸۰ میلیارد ریال از اعتبارات مدیریت بحران کشور به همراه ۲۵۰ میلیارد ریال از همین محل برای مرمت، علاج بخشی و لایروبی سد انحرافی میل و مغان، مورد تصویب قرار گرفت و تخصیص کامل اعتبارات فوق را دریافت کردیم و تا روزهای آتی عملیات اجرایی ساماندهی رودخانه بالهارود و سپس با هماهنگی های لازم، پروژه مرمت، علاج بخشی و لایروبی سد انحرافی میل و مغان آغاز می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در ادامه اظهار داشت: با این تخصیص اعتبارات، اجرای پروژه ساماندهی و لایروبی رودخانه بالهارود در دوبازه روستای مهدیخانلو به طول حدود دو کیلومتر در شهرستان گرمی و باباش کندی به طول حدود نیم کیلومتر در محدوده شهرستان بیله سوار اجرا می شود.
تداوم عملیات اجرایی سیفون دره رود در شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در استان اردبیل
نماینده مجری طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در استان اردبیل از تداوم عملیات اجرایی در پروژه سیفون انتقال آب دره رود در این طرح خبر داد.
مهندس هوشنگ خلفی زاده گفت: سیفون دره رود در ابتدای کانال اصلی شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین و شاهرگ اصلی ورود آب به طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در استان اردبیل می باشد که اجرای سیفون دره رود بطول بیش از دو کیلومتر با پنج رشته لوله های فولادی ۲۸۰۰ میلیمتری پس از مدتها تعطیلی مجددا آغاز شده و با سرعت ادامه دارد.
وی تصریح کرد: با توجه به موقعیت حساس سیفون در ابتدای شبکه، تکمیل عملیات لوله گذاری جهت امکان انتقال آب به طرح شبکه ابیاری و زهکشی خداآفرین در استان اردبیل ضروری است و بر همین اساس با پیگیری های استاندار اردبیل و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل اعتبار لازم جهت اتمام دو رشته از سیفون تخصیص یافت و این پروژه مجددا آغاز به فعالیت کرد.
مهندس خلفی زاده افزود: به موازات ادامه لوله گذاری در مسیر سیفون با توجه به تلاقی مسیر سیفون با جاده بران به اصلاندوز، هم اکنون پس از اخذ مجوزهای لازم از پلیس راه و اداره کل راهداری عملیات نصب علائم و سرعت گیر و سایر تدابیر ایمنی جهت قطع جاده و هدایت ترافیک عبوری به جاده انحرافی در حال انجام است تا عملیات اجرای پنج رشته لوله سیفون در زیر جاده مذکور آغاز گردد.
پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه آب شرب خلخال در استان اردبیل به ۹۳ درصد رسید
نماینده مجری طرح آبرسانی و تصفیه خانه آب خلخال از پیشرفت فیزیکی ۹۳ درصدی تصفیه خانه آب شرب شهر خلخال در استان اردبیل خبر داد.
مهندس سیامک ستاری گفت: در راستای تحقق روند پویش هر هفته الف-ب-ایران و همچنین تلاش های مستمر شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در یکسال اخیر، بهره برداری همزمان سد بفراجرد، خط لوله آبرسانی به خلخال و تصفیه خانه آب شرب شهر خلخال، تا اواخر سال جاری انجام میشود.
وی افزود: طرح آبرسانی خلخال شامل تصفیه خانه آب که به روش BOT با سرمایه گذاری بخش خصوصی با پیشرفت فیزیکی تجهیزات در حدود ۹۵ درصد و سیویل در حدود ۸۸ درصد با سرعت و پیشرفت مناسبی در حال احداث است که در مجموع با پیشرفتی معادل ۹۳ درصد تا اواخر امسال قابل بهره برداری و افتتاح خواهد بود.
مهندس ستاری با اشاره به آخرین وضعیت بخش دیگر پروژه آبرسانی خلخال تصریح کرد: خط انتقال و مخازن ذخیره شامل ۱۱ کیلومتر خط لوله از جنس چدن داکتیل با قطر ۵۰۰ و ۴۰۰ میلی متر و دو باب مخزن ۵۰۰۰ و ۲۰۰۰ متر مکعبی که با پیشرفت ۸۰ درصد، از پیشرفت نسبتأ خوبی برخوردار می باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *