در حاشیه رقص کارمند شرکت پست

در حاشیه رقص کارمند  شرکت پست

رقص مسئول روابط عمومی اداره کل پست هرمزگان در محفل چند نفره از همکارانش با سرعت و گستره بالا منتشر و بلافاصله برکناری و معرفی وی به هیئت تخلفات توسط مدیرکل و روز بعد بازداشت ایشان با دستور دادستان بندرعباس در خبرها اعلام گردید.
در اغلب کشورهای جهان رقص بعنوان یک ورزش مفرح مورد استقبال مردم است. بطوریکه رهبران بسیاری از ممالک در مناسبت‌های خاص میان مردمان خویش به رقص می پردازند. اما بنا به اشکال شرعی رقص از نظر فقهای شیعه در کشور اسلامی ما، این عمل خلاف عرف هم محسوب میشود مگر در عروسیها و شادی در محافل کوچک، که مانند تراشیدن ریش آقایان علیرغم حرمت شرعی زیاد رعایت نمی‌ شود.قبل از این آخرین رقص هایی که بازتاب رسانه ای داشت رقص شادی آفرین و روحیه بخش پرستاران فداکار در شرایط طاقت فرسا و غمبار کرونایی با هدف انگیزشی و غلبه بر خستگی بود که نه تنها واکنش منفی به دنبال نداشت بلکه برای قدردانی و ستایش از خدمات والای این قشر در سطح چشمگیری منتشر و مورد استقبال جامعه قرار گرفت.
بنظر میرسد کارمند پست هم با انگیزه شاد کردن همکاران خود دست به اینکار زده باشد ولی قطعا” رفتاری اشتباه و نسنجیده که خلاف شرع و عرف است مرتکب شده است و ای کاش همکاران ایشان بجای تشویق، ایشان را منع میکردند. اما نکته مهم انتشار این فیلم و نحوه برخورد با خاطی است. اگر این فرد در جمع پنج شش نفره تخلف کرده است نشر دهنده علاوه بر ارتکاب به خیانت، آن را به دید میلیونها نفر رسانده است. همچنین برخورد تند و بازداشت این کارمند و رسانه ای کردن آن، نه تنها نمیتواند تاثیر مثبت و اصلاحی داشته باشد یا مورد استقبال افکار عمومی واقع شود بلکه علاوه بر وارد کردن لطمه روحی و روانی به فرد و خانواده اش قطعا” تبعات و آثار زیانباری هم در جامعه خواهد داشت.
این برخورد تند و خشن در شهری صورت می‌پذیرد که اخیرا” شهردار آن با زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی سرپناه چند زن ضعیف و گرفتار را تخریب و دل میلیونها انسان را به درد آورده، آبروی نظام جمهوری اسلامی و عموم ملت ایران را خدشه دار کرد. اما برخوردی با مسببان اعلام نگردید. بلکه مشابه مواجه با انتشار فیلم های برخورد ناشایست با زن کرمانشاهی و دختر آبادانی، بیشتر منتشر کنندگان فیلم رفتار ناجوانمردانه عوامل تخریب، تهدید شدند. در حالیکه آن انتشارات در جهت دفاع از مظلوم بودند اما این نشر، خیانت بار و از بین برنده قبح خلاف است.با بازداشت خاطی داد چه کسی را ستانده اید؟
در حالیکه داد ملت از اختلاسها، مفاسد اقتصادی، تبعیض و ناعدالتیها و افزایش روزافزون فاصله طبقاتی، رواج فقر، طلاق، اعتیاد، سرقت، نا امنی و انواع ناهنجاریهای اجتماعی و شرمساری سرپرستان خانواده ها از همسر و فرزند بخاطر ناتوانی در تامین آنها، در کشوری سرشار از منابع و ثروتهای خدادادی بلند است و حقوق اجتماعی مصرح در قاون اساسی، اسلام و انسانیت را مطالبه میکنند .آیا اطلاع دارید مردم خواهان روشن شدن دارائیهای مقامات کشور و نحوه کسب آنها هستند، و راغب اند بدانند کسانیکه مردم را به تقلید از یمنی‌ها در خوردن نان خشک، پوشیدن لنگ و مقاومت دعوت میکنند خود چگونه مقاومت میکنند؟
اسلام، نه دین حرج است و مشقت، و نه دین غضب است و خشونت. بلکه دین اخلاق است و رحمت، و دین سهله است و سعادت.نباید جرم ستیزی جای خود را به مجرم ستیزی بدهد. که در بسیاری از مجازاتها، منسوبین بی گناه مجرم هم به ناحق مجازات میشوند.اشتیاق به گفتن و شنیدن عبارت به شدت برخورد خواهد شد علامت بیماری است که اغلب آحاد جامعه به آن مبتلا هستیم. در صورتیکه لازمه مبارزه با جرم، تقویت شفافیت و ترویج مهر و دیگر دوستی در جامعه است.شادی و آرامش از نیازهای اساسی و اولیه انسانهاست. و بر حکومتهاست زمینه این نیاز را فراهم کنند. بطوریکه میزان شادکامی و رضایت از زندگی از شاخصهای مهم ارزیابی کشورها توسط سازمان ملل است و بر اساس ارزیابی ۲۰۲۰ از میان ۱۵۳ کشور، فنلاند رتبه اول، دانمارک دوم، ایران رتبه ۱۱۸ و افغانستان ۱۵۳ یعنی پایینترین رتبه را به خود اختصاص داده اند.
بدیهی است جاییکه مهر و عاطفه بعنوان اصلی ترین شاخصه اخلاقی حاکم باشد، شادی و سعادت برقرار گردد. و آنجا که پر از خشونت و نفرت باشد، استرس، غم، افسردگی و ناهنجاریهای اجتماعی حاکم شود.
وقتی فنلاندیها و دانمارکی ها فراتر از احترام به حقوق بشر و مهر به انسانها، به دفاع از حیوانات و محبت به آنها می پردازند طوریکه برخی از حیوانات را به معنی واقعی! بازنشسته میکنند معلوم است رزق و روزیشان از خدای رحمان و رحیم، رحمت باشد. و طالبان و داعشیان که اسلحه‌ بدست گرفته و باشعار الله اکبر برادر و خواهر میکشند یا انتحار میکنند غضب خداوند قاصم الجبارین را نصیب خویش کنند.خود و همگان را به تامل در مفهوم بسم الله الرحمن الرحیم که همواره در زبان مسلمانان جاریست، دعوت میکنم.

ناصر نصیری

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *