شروع عملیات اجرایی خط لوله فولادی ۱۴۰۰ میلیمتری انتقال آب از برج آبگیر یامچی به تصفیه خانه آب شرب اردبیل

شروع عملیات اجرایی خط لوله فولادی  ۱۴۰۰ میلیمتری انتقال آب از برج آبگیر یامچی  به تصفیه خانه آب شرب اردبیل

دکتر تورج مهدی زاده نماینده مجری طرح آبرسانی اردبیل از آغاز عملیات اجرایی خط لوله فولادی ۱۴۰۰ میلیمتری انتقال آب از برج آبگیر سد یامچی به تصفیه خانه آب شرب اردبیل خبر داد.
نماینده مجری طرح آبرسانی اردبیل گفت: به منظور انتقال مطمئن آب و با کیفیت از برج آبگیر تازه تاسیس سد مخزنی یامچی به تصفیه خانه آب شرب اردبیل، احداث خط لوله فولادی انتقال آب در بخش اول به طول ۱۵۰۰ متر شروع شده و در حال انجام است و آب خام برداشتی با کیفیت بهتر از طریق دریچه های برج آبگیر در ترازهای مختلف را به تصفیه‌خانه آب شرب اردبیل انتقال داده می شود‌.
دکتر مهدی زاده افزود: این خط لوله با ایجاد ظرفیت مناسب در آینده می تواند انتقال آب برای مدول دوم تصفیه خانه آب شرب اردبیل را انجام دهد و در واقع ظرفیتی برای شروع مدول دوم تصفیه خانه نیز محسوب می شود و جزو الزامات آن است.
عملیات علاج بخشی و مرمت سد انحرافی میل و مغان با اعتبار ۲۵۰ میلیارد ریالی آغاز می شود
نماینده مجری طرح مرمت و بازسازی اساسی شبکه آبیاری و زهکشی مغان گفت: عملیات علاج بخشی، مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان از محل اعتبارات مدیریت بحران کشور که اخیرا با پیگیری شرکت آب منطقه ای اردبیل به مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال دریافت شده است، آغاز می شود.
مهندس مقصود علی اکبری تصریح کرد: این اعتبار مالی جدید از منابع مالی ملی مدیریت بحران کشور جهت علاج بخشی و مرمت سد انحرافی میل و مغان و برداشت جزایر رسوبی و بازگردانی مسیر رودخانه بر مجرای اصلی در رودخانه مرزی ارس دریافت شده است.
وی افزود: این سد از سال ۱۳۵۳ مورد بهره برداری قرار گرفته که آب کشاورزی ۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت مغان و آب شرب شهرستانهای شمالی استان (پارس آباد، اصلاندوز و بیله سوار و گرمی) را تامین می نماید و نقش اساسی در رونق اقتصادی و اشتغال منطقه دارد.
نماینده مجری طرح مرمت و بازسازی اساسی شبکه آبیاری و زهکشی مغان اظهار داشت: هم اکنون به دلیل انباشت رسوبات رودخانه ای و تشکیل جزایر رسوبی و پیشروی آن به سمت آبگیرها، با مشکل برداشت آب و ناپداری دایک های هدایتی و تخریب دیواره مواجه می باشد و بعد چند دهه بهره برداری، مرمت و لایروبی می شود.
مهندس مقصود علی اکبری در ادامه، پایداری دیواره هادی با نقش هدایت جریان به سمت آبگیرهای سد، یکنواختی خطوط جریان در داخل کانال هادی با لایروبی مسیر آن، حفظ رژیم رودخانه ارس با حذف جزیره رسوبی و تسهیل آبگیری، آبگیرهای سد را از نتایج آتی این اقدام عنوان کرد که در روزهای آتی عملیات اجرایی شروع خواهد شد.
برنامه های بهره برداری و نگهداری و روند کنترل پایداری سد سبلان بررسی گردید
با حضور مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای اردبیل، روسای ادارات بهره برداری سدهای یامچی، سبلان و کوثر، روند اجرای برنامه های بهره برداری و نگهداری و کنترل پایداری سد سبلان بررسی گردید.
مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: بازدید مذکور از برنامه های ادواری این دفتر می باشد که به منظور بررسی وضعیت سدهای بزرگ استان صورت می پذیرد.
مهندس نبی مهداد افزود: در این بازدید ابتدا فعالیت های بهره برداری و نگهداری یادآوری شده و دقت در انجام آنها از جمله تهیه آمار روزانه و درج آن در سامانهlran dams ، انجام بازرسی های ماهانه و درج آن در سامانهdls ، انجام مانورهای تجهیزات مکانیکال و الکتریکال در دوره های مشخص و ارائه گزارش آنها مورد تاکید قرار گرفت.
وی عنوان کرد: همچنین در این برنامه ضرورت رعایت دستورالعمل های سد در ابعاد مختلف بیان و روند قرائت ابزار دقیق و ثبت و گزارش نتایج آن بررسی گردید.
مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای اردبیل اظهار داشت: در ادامه از قسمت های مختلف سد ازجمله برج آبگیر، اتاق فرمان، بدنه سد و شیرخانه بازدید شد و وضعیت تاسیسات و تجهیزات از نز دیک بررسی شد.
مهندس مهداد در پایان گفت: مشکل ریزش سنگ های مشرف به شیرخانه نیز که قبلا از طرف اداره سد گزارش شده بود مورد بازدید قرار گرفت ‌و مقرر گردید موضوع در جلسات تخصصی بررسی گردد.
فاز کلیدی گردآوری نظرات بهره برداران در پروژه تدوین اطلس اجتماعی آب استان اردبیل به انجام رسید
در ادامه پیشبرد پروژه تدوین اطلس اجتماعی آب استان اردبیل که بصورت پایلوت ملی به همت شرکت آب منطقه ای اردبیل و با بهره گیری از مشاور پروژه در ماه های اخیر، آغاز گردیده بود پس از انجام مطالعات پایه، فاز گردآوری دیدگاه ها و نظرات بهره برداران در دستورکار قرار گرفته و در ابتدای دی ماه ۱۳۹۹، این فاز کلیدی و اساسی نیز با موفقیت به اتمام رسید.
دریافت نظرات و دیدگاه های کنشگران درگیر در موضوع آب، بویژه بهره برداران آب زیرزمینی در استان، از جمله بخش های مهم و زیربنایی در روند تدوین اطلس اجتماعی آب استان به شمار می رود که پس از اتمام مطالعات پایه و نیز انجام آنالیز کنشگران، مورد برنامه ریزی گرفت و پس از انجام مصاحبه های اکتشافی، پرسشنامه ای مشتمل بر ۵۰ سوال جهت درک زوایه دید و نظرات بهره برداران بخش کشاورزی، تدوین و براساس اصول علمی، مورد ارزیابی، اعتباریابی و استانداردسازی قرار گرفت.
بنا به این گزارش، پس از نهایی سازی پرسشنامه، روند نمونه گیری علمی از سراسر استان، متناسب با محدوده های مطالعاتی ۴ گانه و با همکاری ادارات امور آب، آغاز گردید و در ادامه، علیرغم محدودیت های ناشی ازگسترش ویروس کرونا و وضعیت قرمز این بیماری در استان و همچنین بارندگی های گسترده فصل پاییز، اجرای پرسشگری براساس پرسشنامه استاندارد، دنبال گردید و در این رابطه تیمی خبره از ستاد، با همکاری پرسشگر بومی، (اکبرخسروی،کارشناسی ارشد پژوهشگری علوم اجتماعی) روند پیاده سازی پرسشنامه را دنبال نموده و متناسب با شرایطاز سه روش، مراجعه حضوری(۵۰ درصد)، مصاحبه تلفنی(۴۸ درصد) و ارتباط گیری با مخاطبان از طریق شبکه های اجتماعی(۲ درصد) بهره گرفته شد. تکمیل پرسشنامه ها در نمونه دویست نفری از سراسر استان، در ۲۸ روزکاری دنبال شد و هر مصاحبه به طور متوسط ۲۱ دقیقه، به طول انجامید.
با اتمام فرایند پرسشگری، داده های خام گردآوری شده، جهت تجزیه و تحلیل و انجام آزمون های آماری به محیط نرم افراز وارد شده و برای تنظیم و نتیجه یابی در مسیر اهداف طرح، درحال واکاوی می باشد.
شایان ذکر است، دریافت دیدگاه ها و نظرات سایر کنشگران و به طور خاص کنشگران حاکمیتی و نیز گروه های مرجع (نظیر اصحاب رسانه) نیز در این مرحله، به صورت موازی در حال پیشبرد می باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *