تجارت پولساز مهندسی چهره

تجارت پولساز مهندسی چهره

وارد مطب که می شوم خیل مراجعا نی را می بینم که ماسک زده اند اما به هنگام صحبت با کنار دستیشان ماسک را کنار زده و بینی چسب زده خود را به همدیگر نشان می دهند.
با یکی از مراجعین که صحبت می کنم عکس خواننده زنی را در گوشی اش نشانم می دهد و می گوید من این فرم بینی را خواسته بودم اما الان نتیجه با آنچه که انتظارش را داشتم فرق دارد. وقتی می پرسم چقدر از هزینه را برای آن چه که می خواسته ومحقق نشده پرداخت کرده است ؟ پاسخ می دهد در همان ابتدا ملزم به پرداخت تمام هزینه ها هستیم تا پروسه جراحی شروع شود.
دیگری که کنارش نشسته و موهایش را به حالت چتری روی پیشانی خود ریخته می گوید : اگر هر روز از ساعت ۱۲ تا ۲ ظهر اینجا باشی می توانی کلی نمونه کار ببینی.
تا پایان خرداد ۱۴۰۰ وقت نداریم
با دیدن غلغله درون مطب حس می کنم مردم شهرم با بیماری شایع واگیرداری مواجه شده اند که به یکباره این همه به اصطلاح بیمار به این مطبها مراجعه کرده اند.به طوری که وقتی از منشی میپرسم برای چه وقتی نوبت دارید جوابش تعجبم را بر می انگیزد .می گوید: تا پایان خرداد ۱۴۰۰ وقت دکتر پراست.
قیمتها از ۱۰ تا ۱۸ میلیون تومان متغیر است
قیمتها نیز فرق می کند بی هیچ دلیل و منطق خاصی. گاهی قیمت پایه از ۱۰ میلیون تومان شروع می شود و به ۱۳میلیون تومان می رسد اما گاه قیمت پایه بیشتراز ۱۳ میلیون تومان است و به ۱۷،۱۸میلیون تومان هم می رسد. هر پزشک جراحی قیمت خاص خودش را دارد. اما پس از صرف این هزینه ها هستند کسانی که از عمل خود راضی نبوده و مجبورند یا نتیجه را قبول کنند و یا تن به جراحی های بعدی بدهند.
بعد از پرس و جو از مطبهای مختلف متوجه میشوم که هر پزشک بطور متوسط روزانه ۴ تا ۵ عمل بینی دارد که با احتساب روزهای تعطیل در ماه بیش از ۱۰۰ بیمار و در سال بیش از ۱۲۰۰ جراحی بینی را شامل می شود و اگر ۸جراح بینی در سطح شهر داشته باشیم سالانه نزدیک به ۱۰ هزار نفر دراردبیل بینی خود را به تیغهای جراحی می سپارند.
این محاسبه تنها برای عمل های زیبایی بینی در سطح شهر اردبیل است. عمل های زیبایی دیگر از قبیل جراحی پلک ،لیپوساکشن ،جراحی سینه و…در سطح اردبیل بسیار زیاد است واغلب این پزشکان درچند شاخه به جراحی زیبایی می پردازند.
این آماریست که مطابق گزارش میدانی بدست آمده و تخمین زده می شود اما بدون شک آمار واقعی از این بیشتر است و دانشگاه علوم پزشکی اردبیل آمار دقیقی در این خصوص ارائه نکرده است.
به مطب دیگری مراجعه کرده و در آن جا هم با مراجعین متعددی روبرو می شوم که با وجود شرایط کرونایی درچنین اماکن شلوغی حاضر شده و حتی راضی به انجام چنین عمل های غیر ضروری می شوند.
وقتی به بهانه گرفتن وقت با منشی صحبت می کنم میگوید باید اواخر اسفند برای گرفتن نوبت مراجعه کنی.
لیست جایگزین کنسلی ها یک برگ برنده
هزینه عمل های دیگر را می پرسم ارقام همه بالا و چند میلیونی است مثلا افتادگی پلک مبلغ پایه ۴تا۵ میلیون تومان دارد و این مورد هم بسته به پزشک جراح و قیمت گذاری وی دارد. منشی می گوید عمل سختی نیست و پزشک مابین عملهای بینی که نسبتا زمانبراست آن را نیز انجام می دهد.
در حین صحبت با کنار دستی متوجه میشوم که اگرنامم در لیست جایگزین کنسلی ها نوشته شود امکان دستیابی زودتر به تخت بیمارستان برایم فراهم می شود.
می توان گفت که رغبت افراد جامعه به عملهای زیبایی در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته و زنان و مردان به راحتی حاضرند مبالغ زیادی را برای تغییرات ظاهری خود بپردازند.
به راستی این همه اشتیاق ، اینهمه حس فاتحانه بخاطر انجام عمل های زیبایی از طرف افراد جامعه از کجا نشات می گیرد؟
چرا افراد جامعه بر روی ظاهرخود اینگونه زوم کرده اند و به دنبال کلینیک های پزشکی و حتی کلینیک های زیر زمینی زیبایی رفته وبه پیکر تراشان روی آورده اند؟
چه تفکریست که این تعداد از مردم شهرم را ترغیب به انجام چنین عمل هایی می کند؟
وقتی بررسی می کنیم متوجه می شویم که همین سطحی نگری هاست که ازدواجهای امروزی را سست و بی اساس کرده و آمار طلاق را اینچنین افزایش می دهد.
این سطحی نگری ها حتی به برخی مشاغل نیز کشیده شده و اغلب مدیران در بین متقاضیان شغل آن را که چهره بهتری دارند استخدام می نمایند.
امروزه فضای مجازی نیز می تواند یکی از عواملی باشد که به چنین رفتارهایی دامن می زند.
روانشناسان معتقدند وقتی عوامل محیطی به افراد احساس رضایت از خود ندهد آنها به سمت این رفتارها روی می آورند.
اما باید دید اگر همین افراد تصمیم بگیرند که بدن خود را دوست داشته باشند چند تجارت ازرده خارج خواهد شد؟ همان تجارت هایی که از ترویج نفرت ایشان به بدن خود کسب درآمد می کنند.
بدون شک این تجارت رابطه معکوس با تعالی اندیشه دارد ،همان چیزی که این روزها کمتر کسی به سراغ آن می رود وبدون شک نتیجه آن در نسل های بعدی نمود پیدا خواهد کرد.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *