شهرستان گرمی صاحب سالن ورزشی ۳هزار نفری می شود

شهرستان گرمی صاحب سالن ورزشی ۳هزار نفری می شود

به طور ميانگين عرف بين المللي حدود ۲۵ مترمربع فضاي ورزشي وفضاهاي سبز به ازاي هر نفر است كه از اين رقم حدود ۱۸ مترمربع اختصاص به فضاهاي سبز و ۷ متر مربع به فضاهاي ورزشي تعلق دارد.

اولين استانداردهاي طراحي شده شهري در ايران براي تأمين سرانه هاي اختصاصي از ديگر كشورها بود. زيرا هم طراحان اين استانداردها تحصيل كرده خارج بودند و هم مانند امروز ملاك هاي بومي مشخصي در اين زمينه وجود نداشت.

از طرفي، استفاده از استانداردهاي كشورهاي ديگر نيز در اين زمينه ورزشي و امثال آن، به دليل مغايربودن شرايط آنها از نظر آب وهوايي، ويژگي هاي فرهنگي و اجتماعي، درآمد، ابعاد و اندازه هاي خانوار و امثال آنها خالي از اشكال نيست. از آنجا كه شرايط زندگي شهري در مناطق مختلف كشور با يكديگر تفاوتهاي اساسي دارد، معيارها و اندازه سرانه هاي شهري در يك شهر از ايران نيز نمي توان قابليت اجرايي براي شهرهاي ديگر را داشته باشد.  زيرا با توجه به اين حقيقت كه كشور ما از نظر اقليمي و طبيعي داراي آب و هوا و شرايط است و هر كدام از اين شرايط در نوع معيشت و زندگي شهرنشينان مؤثر افتاده است. معيارهايي كه براي شهرهاي ايران ارائه شده است، فقط جنبه پيشنهاد دارد.

ضمن آنكه خالي از نقص نیست ومي توان آنها را فقط در حد پيشنهاد مطرح كرد، به طور معمول در تراكم هاي متوسط شهري حدود و فضاي مورد استفاده واحدهاي مسكوني و عناصر سرويس دهنده علی الخصوص ورزشی آنها به شرح زير است:   فضاهاي سبز و اماكن ورزشي ۱۵ درصد سطح زمين در جدول پيشنهادي وزارت مسكن و شهرسازي سرانه ورزشي بين ۲ تا ۲‎/۵ متر مربع، حداقل و حداكثر سرانه هاي پيشنهادي چهار شهر بزرگ ۸۰‎/۰ متر مربع . لذا افزايش سرانه ورزشي در آينده ضروري به نظر مي رسد. سرانه فضاهاي ورزشي در طرح ساماندهي ۶۲۰/۱متر مربع است .

شهرستان گرمی یکی از شهرهای کم برخوردار اردبیل به شمار میرود که در سفر وزیر ورزش و جوانان به استان پروژه ورزشگاه ۳ هزار نفری آن کلنگ زنی شد . گرمی دارای مساحتی بالغ بر ۱۷۲۵ کیلومتر مربع که ۶٫۹ درصد از کل مساحت استان اردبیل را شامل میشود و جمعیتی بالغ بر ۸۹۰۰۰ نفر طبق آمار سال ۹۰ را دارا میباشد.

 با توجه به شرایط کنونی کشور از نظر اقتصادی و تنگناهای مالی دولت انتظار نمیرفت که عملیات اجرایی پروژه های ورزشی در اولویت قرار گیرد اما پیگیری های استاندار سخت کوش اردبیل و میر کل ورزش جوانان و استان اردبیل وزیر ورزش را مجاب کرد برای کلنگ زنی پروژه ورزشگاه ۳ هزار نفری گرمی به این شهرستان سفر کند . در واقع آغاز انجام چنین پروژه هایی با شرایط فعلی کاری است کارستان و دوندگی و همت دوچندانی در مسئولان استانی طلب میکرد که محقق شدن آن قابل تقدیر و اعتنا است .

شاید نتوان مجموعه های ورزشی گرمی را در سطح سرانه های استاندارد بین المللی و حتی کشوری سنجید اما آنچه باید به فال نیک گرفت آغاز روندی است که حداکثر توان دولتمردان را برای آغاز و رسیدن به نقطه مطلوب را نشان میدهد .

این ورزشگاه در زمینی به مساحت ۴ هزار متر مربع  احداث خواهد شد که سرانه ورزشی شهرستان گرمی را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد . برگزاری رقابتهای ورزشی در این سالن میتواند در حوزه افزایش نشاط اجتماعی و ارتقا روح وحدت جمعی نقش بسزایی داشته باشد که یکی از ملزومات انکار ناپذیر رشد و توسعه هر جامعه شهری محسوب میشود.

هزینه اولیه احداث این  ورزشگاه بالغ بر ۵ میلیارد ریال در حال تخصیصی است که وزیر ورزش و جوانان و استاندار اردبیل قول تامین هزینه احداث نهایی آن را به مردم منطقه داده اند و قرار است این هزینه از محل ملی و اعتبارت استانی تامین گردد که ترکیب این شرایط را میتوان امید بخش و به سرانجام رسیدن این پروژه را در زمان  مقرر با درصد بالایی حتمی ارزیابی کرد.

این ورزشگاه که در شهرک ولیعصر گرمی احداث خواهد شد از فناوری های نوین بهره خواهد برد که هم در هزینه احداث و هم در زمان تکمیل پروژه به شکل قابل توجهی موثر بوده و باعث خواهد شد در نزدیک ترین زمان ممکن این ورزشگاه به بهره برداری برسد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *