شناسایی ۲ هزارو ۶۰۰ واحد منابع مالیاتی جدید در اردبیل

شناسایی ۲ هزارو ۶۰۰ واحد منابع مالیاتی جدید در اردبیل

مدیر کل اداره امور مالیاتی استان در گفتگو با خبرنگارروزنامه برای اردبیل در خصوص شناسایی منابع مالیاتی جدید اظهار کرد: از سال ۹۷ تا سال ۹۹ با توجه به هوشمند سازی و مدرنیته کردن واحد یابی سیستماتیک حدود ۲هزار و ۶۰۰ فقره واحدیابی جدید انجام گردیده و پرونده مالیاتی برای آنها تشکیل گردیده است.
ابراهیم قلی زاده ادامه داد: در خصوص انتقال پرونده های بزرگ مالیاتی به استان در اجرای ماده ۱۱۰ ق. م. م مکاتبات لازم با سازمان امور مالیاتی و سایر ارگانهای دولتی ذیربط به صورت گسترده انجام شده است.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس قانون بودجه فقط واحدهای تولیدی می بایست مالیات خود را در محل استقرار در همان استان واریز نمایند . این اداره کل از طریق مکاتبات انجام گرفته شده درتلاش می باشد که پرونده های بزرگ غیر تولیدی را هم به این اداره انتقال نماید.
قلی زاده افزود: شناسایی منابع مالیاتی جدید باعث می شود که فشاری به منابع مالیاتی فعلی و موجود وارد نشود.
۶۲ درصد فعالسازی ابلاغ الکتریکی صورت گرفته است
وی در خصوص فعالسازی ابلاغ الکترونیکی در سازمان امور مالیاتی گفت: بحث برون سپاری ، تمکین داوطلبانه ،هوشمند سازی نظام مالیاتی و ابلاغ الکترونیکی به عنوان سیاستهای سازمان نظام مالیاتی در سالهای اخیرمطرح بوده است اما فعالسازی ابلاغ الکترونیکی در شرایط کرونایی تسریع یافت.
ابراهیم قلی زاده ادامه داد : آمارگیری هایی که به صورت هفتگی انجام می شود گویای این مطلب است که درصد فعالسازی ابلاغ الکترو نیکی تا ۹۹/۱۰/۲۴ حدود۶۲ درصد بوده است.
قلی زاده تصریح کرد: ۶۲ درصد مودیان در سامانه برای دریافت ابلاغ الکترونیکی مالیاتی ثبت نام کرده اند که ۴۵هزار از ۸۲ هزار مودی حقیقی را شامل می شود و در مودیان حقوقی نیز این آمار همان ۶۲ درصد است که ۴ هزارو ۳۰۰مودی را شامل می شود.
وی با بیان اینکه اداره کل مالیاتی اردبیل در خصوص ابلاغ الکترونیکی رتبه بسیار خوبی دارد ادامه داد: این امر بیانگر این است که بیشتر مودیان ابلاغ الکترونیکی خود را فعالسازی کرده اند اما ایراد وارده این است که مودی ثبت در خواست را انجام داده و مجددا به کارتابل خود برای بررسی وضعیت ابلاغ الکترونیکی خود مراجعه نمی کند که این موضوع نیاز به فرهنگسازی دارد.
بسته حمایتی جدید سازمان امور مالیاتی در شرایط کرونایی
مدیر کل اداره امور مالیاتی استان در خصوص بسته حمایتی جدید سازمان مالیاتی از مودیان خاطر نشان کرد: ترتیب پرداخت مالیات موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم برای صدور یا تجدید پروانه کسب و کار اشخاص حقیقی تا پایان سال۱۳۹۹ و عدم نیاز به اخذ گواهی پرداخت تا پایان سال ۱۳۹۹ از جمله این حمایت هاست.
قلی زاده بان کرد: توقف کلیه عملیات اجرایی وصول مالیات تا دهم بهمن ماه سال ۱۳۹۹ برای اشخاص حقیقی وتمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده دوره سوم و چهارم (فصول پاییز و زمستان) سال ۱۳۹۹ و سررسید پرداخت آن به مدت یک ماه برای کلیه مودیان مالیاتی نیز از مواردی است که به دلیل شرایط کرونایی لحاظ شده است.
وی همچنین بخشودگی جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون تجمیع عوارض به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض از اول آذر تا پایان سال ۱۳۹۹ اشاره واز تمدید یک و نیم ماهه مهلت اعتراض به کلیه اوراق مالیاتی که آخرین مهلت ارائه یا تسلیم آن ها طبق مقررات قانونی در بازه زمانی ۹۹/۰۹/۰۱ تا ۹۹/۱۱/۰۱می باشد، خبر داد.
وی ادامه داد: تمدید یک و نیم ماهه مهلت رسیدگی به اعتراض مودیان در اجرای احکام مواد (۲۳۸) قانون مالیاتهای مستقیم و (۲۹) قانون ارزش افزوده که آخرین مهلت رسیدگی آن ها طبق مقررات قانونی در بازه زمانی ۹۹/۰۹/۰۱ تا ۹۹/۱۱/۰۱ می باشد نیزاز جمله اقداماتی است که در راستای حمایت از مودیان در شرایط کرونایی صورت گرفته است.
همچنین تمدید مهلت ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده توسط سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران برای اشخاص حقیقی وحقوقی که تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ خواهد بود.
وی ادامه داد: اداره کل امور مالیاتی استان از تمام توان خود در خصوص بخشودگی جرائم استفاده کرده است چرا که درآمد اغلب مردم متاثر از گردشگری است و کرونا این بخش را به تعطیلی کشانده است.
مدیر کل امور مالیاتی استان تشریح کرد: تنها ۱۳ درصد درآمد استان ازقبل صنعت بوده و ۲۴ درصد در آمدها از کشاورزی و ۶۵ درصد دیگر نیزاز خدمات گردشگری کسب می شود.
وی ادامه داد: به این ترتیب استانهایی مانند اصفهان که عمده درآمدشان از صنعت است کمترین زیان را از کرونا متحمل شده اند اما استان اردبیل با توجه به موارد اشاره شده بسیار متضرر شده و درآمد مردم کاهش یافته است.
قلی زاده تصریح کرد: با توجه به این که از سال ۹۸ مالیات علی الراس به خود اظهاری مالیاتی تبدیل شده و مودیان با توجه به در آمد خود این خود اظهاری را ارائه می دهند مشاغل آسیب دیده از کرونا و عدم دستیابی آنها به درآمد مورد انتظار توسط مودیان اعلام می شود و سازمان مالیاتی این موضوع را مد نظر قرار خواهد داد.
رتبه پنجم اردبیل در خصوص خود اظهاری مالیاتی
وی افزود: اردبیل در سال گذشته در خصوص تمکین داوطلبانه و خود اظهاری مالیاتی در کشور رتبه پنجم را داشت و ۳۳ هزار مودی حقیقی خود اظهاری مالیاتی داشته اند که همگی آنها قطعی شده است.
مدیرکل اداره امور مالیاتی استان در پاسخ به نحوه ارزیابی صحت و سقم اخود اظهاری مالیاتی از طرف مودیان گفت: به موجب تبصره ماده ۱۰۰در صورتیکه فروش مودی مالیاتی پایین تر از ۹۹۰ میلیون تومان بوده و خود اظهاری مالیاتی نیز داشته باشد سازمان مالیاتی با توجه به سامانه ها و اطلاعات بانکی، این خود اظهاری را تایید یا مابه التفاوت ها را مشخص می کند و هر فردی که پز فروشگاهی دارد قطعا باید پرونده مالیاتی نیزداشته باشد.
وی ادامه داد: طبق تفاهمنامه و مصوبه ای که وجود دارد در صورت نداشتن پرونده مالیاتی این دستگاهها به عنوان دستگاه بی هویت شناخته و با آنها برخورد خواهد شد.
قلی زاده بیان کرد: لازم است که سازمان مالیاتی ، بانک های عامل و سازمان صنعت ، معدن و تجارت ،با هم افزایی وبا تشکیل کمیته های مشترک به صورت هدفمند به شناسایی این افراد اقدام کنند تا سازمان مالیاتی برای این افراد پرونده های مالیاتی تشکیل دهد.
پزشکان اردبیل در خصوص پرداخت مالیات قانونمند هستند
وی با اشاره به قانونمند بودن اکثر پزشکان اردبیلی اذعان کرد: در خصوص مطب پزشکان ،سیستم های مالیاتی و سیستم های نظارتی ورود پیدا کرده اند و مطابق آمار ۶۳ درصد پزشکان استان اردبیل دستگاههای پز خود را به سازمان امورمالیاتی معرفی نموده اند که در این خصوص رتبه یک کشوری را داریم واین امر نشانگر قانونمند بودن پزشکان اردبیل است.
مدیر کل امور مالیاتی استان گفت: شماره تلفن ۱۵۲۶ در اختیار مردم است تا چنانچه مردم شکایتی در خصوص فرار مالیاتی پزشکان و یا دیگر افراد جامعه دارند این موارد را به اداره کل امور مالیاتی استان اطلاع رسانی کنند.
قلی زاده در خصوص پرونده های فرار مالیاتی خاطر نشان کرد: پرونده هایی در بحث فرار مالیاتی وجود دارد که مودیان و صاحبان شرکت های بزرگ خود اظهاری مالیاتی داشته اند اما با توجه به بررسی های انجام شده و اسناد ارائه شده متمم مالیاتی برایشان مقرر گردیده است .
وی ادامه داد: موضوع فرار مالیاتی اغلب دربین مودیان حقیقی بیشتر دیده می شود تا مودیان حقوقی. و ممیزین مالیاتی با توجه به اسناد موجود و خطوط تولید یک شرکت، خود اظهاری ها را با فروش واقعی مطابقت داده و مالیات تعیین می کنند.
مدیر کل اداره امور مالیاتی استان بیان کرد: سازمان مالیاتی از بحث مالیات ستانی سنتی خارج و در مسیرحرکت به سوی مالیات هوشمند شتاب گرفته است ودریک فرآیند هوشمند سازی این امر به صورت مکانیزه انجام خواهد شد.
قلی زاده گفت: مودیان حقیقی درنظام تمکین داوطلبانه دراستان اردبیل بسیار فعال بوده اند به طوریکه ۷۰ تا ۷۵ درصد اظهارنامه ها در سال ۹۸ بصورت خود اظهاری بود که خود با عث تعامل اصناف وسازمان مالیاتی شد.
مالیات برحقوق کارمندان در سال ۱۳۹۹ تا ۷۲ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش یافت
وی تصریح کرد: وصول با اصول سازمان امور مالیاتی دراردبیل نهادینه شده و افزایش مالیاتی معقولی با توجه به ماده ۲۳۸ افزایش مالیاتی وجود دارد.
قلی زاد ه ادامه داد: دربحث مشاغل درسال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ نه تنها افزایش مالیات نداریم بلکه ۲۰ درصد نسبت به سهمیه و ۱۰ درصد نسبت به مدت زمان مشابه با کاهش مالیاتی روبرو هستیم اما افزایش معقول نسبت به مالیات حقوق کارکنان یا اشخاص حقوقی و یا مالیات ارزش افزوده وجود داشته و مالیات بخش عمومی و کارکنان دولتی ۷۲ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ و جود داشته است که در بخش خصوصی این افزایش ۲۳درصد بوده است.

گفتگو:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *