این خشت، از طلاست

این خشت، از طلاست

شهرداری اردبیل برای دومین سال پیاپی برنده جایزه بین المللی خشت طلایی شد . سال گذشته شهرداری اردبیل برای بازسازی عمارت شهرداری برنده جایزه بین المللی خشت طلایی تهران شده بود . امسال نیز شهرداری اردبیل با طرح مسیر سلامت در این جشنواره حضور پیدا کرده بود که با نظر هیات داوران و بررسی طرح اجرا شده مسیر سلامت بعد از تهران و بالاتر از شهر یئول کره جنوبی برنده جایزه خشت طلایی ۲۰۲۰ شد .
رویداد جایزه جهانی خشت طلایی تهران که از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است، پنجمین اختتامیه دوره جدید آن در ۲۵ آذر ماه ۹۹ (۱۵ دسامبر ۲۰۲۰) توسط مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران و با مشارکت و همکاری نهادها و سازمان‌های علمی و اجرایی داخلی و بین‌المللی فعال در حوزه مدیریت شهری، در تهران برگزار شد.
پروژه‌های برتر شهری از سراسر جهان به دبیرخانه این جایزه ارسال می‌شوند و در نهایت با نظر هیات داوران، آن دسته از پروژه‌هایی که موفق به راهیابی به مرحله نهایی جایزه می‌شوند معرفی و موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس این رویداد می شوند.
شورای سیاستگذاری این جایزه مساله سلامت انسان‌ها و بخصوص مواجهه با شیوع ویروس کووید-۱۹ در سطح شهرها را در شعار و موضوع نشست‌های تخصصی خود تاکید کرده است ودر معیارهای داوری این جایزه، پروژه‌هایی که با این رویکرد در سال‌های گذشته طراحی و به بهره‌برداری رسیدند از درجه و امتیاز بالاتری برخوردار بودند.
این جایزه جهانی هر ساله در ۷ محور در حوزه‌های شهرسازی، توسعه پایدار، زیرساخت‌های شهری، حوزه فرهنگ، اقتصاد شهری، شهر هوشمند و مدیریت شهری برگزار می‌شود. ذیل محور توسعه پایدار، موضوعات بحران‌های شهری، سلامت شهروندی و به تبع آن پاندمی شهری برای پنجمین دوره مورد بازتعریف و توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. به همین سبب امسال با همه‌گیری ویروس کرونا و روبرو شدن شهرها با چالش جدید پاندمی شهری، پنجمین دوره این جایزه با تاکید بر حوزه سلامت، مدیریت بحران و با شعار «شهرهای سالم، اقدامات محلی، اثرات جهانی» ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹ مصادف با ۱۵ دسامبر ۲۰۲۰ برگزار شد.
انتخاب شهرداری اردبیل از میان طرح های متعدد از شهرها ایران و جهان نشان میدهد مسیر توسعه شهری علی الخصوص در بخش زیرساخت ها دقیق برنامه ریزی شده و از پشتوانه علمی و تخصصی بهره مند است . برای اردبیلی که در شاخص های اعلامی و آمار های منتشر در حوزه های اشتغال و آسیب های اجتماعی و شاخص های اقتصادی و … جزو استانهای محروم به شمار رفته و همراه در رده استانهای توسعه نیافته است ، قرار گرفتن در مقام دوم جایزه بین المللی خشت طلایی باعث خرسندی و امیدواری به توسعه شهری است .
شهردار اردبیل با شعار شهر انسان محور مدیریت توسعه شهری را آغاز کرد و در این راه با تلاش و همت مجموعه شهرداری و همراهی شورای شهر اردبیل توانست طرح هایی را به اجرا درآورد که با طرح های بزرگ اجرا شده در شهرهای جهان رقابت و صاحب مقام شود .
گام اول توسعه شهری بر مبنای شهر انسان محور به گونه ای رقم خورده که امروز با سربلندی در عرصه جهانی حرفی برای گفتن دارد و بالاتر از شهرهای همچون سئول کره جنوبی قرار گرفته است . این مقام از آنجایی حائز اهمیت است که توسط متخصصان علمی و کارشناسان صاحب نام در حوزه شهری مورد بررسی قرار گرفته و دارای درجه رفیع علمی و تخصصی است .
گام اول توسعه شهری اردبیل با توجه به طرح های اجرا شده آن از آزمون های تخصصی سربلند بیرون آمده و اکنون در مرحله بعدی اردبیل وارد گام دوم توسعه شهر نسان محور شده است . بدون شک این دستاورهای توسعه ای شهری بدون زحمات فراوان و به جان خریدن تلاش های شبانه روزی و کارشناسی شده میسر نمی شد. به قول معروف نابرده رنج گنج میسر نمی شود ، و این گنجی که در توسعه شهری زیر بنای آن از خشت طلایی همت و تلاش با برنامه ریزی و تخصص نهاده شده نوید توسعه شهری هر چه بیشتر در گام دوم را می دهد .
با کسب موفقیت های گام اول توسعه شهری باید منتظر اجرای طرح های بزرگ تر در گام دوم باشیم .

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *