طنزترین خبر سال

طنزترین خبر سال

وام تشویقی ازدواج برای جوانان زیر ۲۳ سال؛

این روزها و با تورم و شرایط اقتصادی موجود مسئله ازدواج برای جوانان و خانواده های آنها به یک دغدغه اساسی تبدیل شده است. ازدواج و تشکیل خانواده مستقل نیازمند مقدمات و زیر ساخت هایی است که در جامعه کنونی و برای اغلب جوانان ، دسترسی به این مقدمات سخت و دشوار شده است. تامین شغل یکی از همین دغدغه هاست. متاسفانه استان اردبیل به دلیل صنعتی نبودن و تمرکز مسئولان در سالهای اخیر در بخش گردشگری که آنهم به دلیل شیوع کرونا با شکست روبرو شد آمار بیکاری بسیار بالایی دارد .
در این میان افزایش چند میلیونی وام ازدواج و بخصوص طرح تشویقی بیست سی میلیونی برای جوانان زیر ۲۳سال که نه صاحب شغل هستند و نه صاحب مسکن بیشتر شبیه طنزاست تا خبر.
در حال حاضر جوانان زیر ۲۳ سال جامعه ما یا مشغول تحصیل هستند و یا بیکار و در انتظار یافتن شغل و تامین حداقل های زندگی مجردی خود.
اغلب آنها از والدین خود پول تو جیبی می گیرند و این در شرایطی است که در نسل های گذشته جوانان در این سنین می توانستند نان آور یک خانه باشند.
به لحاظ فکری و فرهنگی نیز بیشتر جوانان در سنین ۲۳ و کمتر از آن اغلب درگیر فضای مجازی هستند وبه اصطلاح سرشان توی گوشی و بازی های اینترنتی و دوست یابی های مجازی است.
اگر چه به اعتقاد برخی کارشناسان ، چنین طر حهایی اغلب منجر به رشد ازدواج و طلاق های صوری و خرید و فروش این وام ها می شود اما نکته ی غیر قابل انکار این است که در صورت وقوع ازدواج حقیقی و نه صوری ، این مبالغ تا چه میزان از هزینه های یک جوان را می تواند پوشش دهد؟
۲۰۰میلیون توان هزینه حداقل های یک جهیزیه
در گزارشی میدانی که ازچندین فروشگاه لوازم خانگی دراردبیل انجام شده است برای تهیه یک جهیزیه با حداقل ترین مبلغ چیزی حدود ۲۰۰ میلیون تومان لازم است که شامل لوازم آشپزخانه و سرویس چوب و دیگر وسایل ضروری شروع یک زندگیست.
وقتی با یکی از همشهریان که به همراه دخترخود برای تهیه جهیزیه به فروشگاه آمده بود صحبت می کنم و از شرایط بازار می پرسم می گوید: در حالی که قصد دارند حداقل ترین ها را برای تامین جهیزیه تهیه کنند اما همین حداقل ها چیزی حدود ۱۸۰ میلیون تومان هزینه بر دوش پدر عروس در شرایط کرونایی و اقتصاد ی فعلی تحمیل کرده است.
برای بررسی حداقل قیمت سرویس چوب به یکی از مبل فروشی های شهر مراجعه می کنم .صاحب فروشگاه با اشاره به فشار وارد بر اغلب خانواده ها در تامین مالی لوازم خانگی در مورد یکی از مشتریانش صحبت می کند که چندی پیش در همین فروشگاه و در حین تهیه مبلمان برای جهیزیه دخترش سکته کرد و از دنیا رفت.
حال باید پرسید طرح ۳۰ میلیون تومانی کدام یک از این اقلام را پوشش خواهد داد ؟
علاوه بر جهیزیه، تامین مسکن نیز از دغدغه های اساسی شروع یک زندگی مشترک است. اجاره های بالا و سرسام آورحتی برای کارمندانی که چندین سال سابقه شغلی دارند گران و کمر شکن است چه رسد به جوان ۲۳ ساله ای که یا بیکار است و خرج تمام زندگی اش باری مضاعف بر دوش پدر خانواده خواهد بود ویا در آمد ناچیزی دارد که کفاف زندگی مجردی را هم نمی دهد.
اینکه جوانان را تشویق به ازدواج کنیم بسیار پسندیده است اما باید در نظر گرفته شود که این ازدواج در چه شرایط اقتصادی صورت می گیرد؟
گیریم که تعدادی جوان نیز به زور وام و رفتن زیر دین بانک های مختلف ازدواج کردند آیا نباید پس از ازدواج نیز حمایت های دولتی از آنان شود؟
بیکاری و تورم موجود کمر جوانان را ازدواج نکرده خم کرده است حال اگرهزینه های یک زندگی و هزینه های فرزند آوری نیزبه آن اضافه شود دیگر چه خواهد شد؟
به گفته کارشناسان شرایط اقتصادی موجود یکی از علل افزایش آمار طلاق درسالهای اخیر بوده است چنانچه این شرایط بغرنج ، عرصه را برای افراد بیشتری تنگ کرده و برافزایش آمار خودکشی نیز تاثیر گذاشته است.
اول تامین مسکن و شغل، بعد تشویق به ازدواج
باید گفت تشویق جوانان به ازدواج بدون تامین شغل و بدون پرداخت تسهیلات مناسب برای تهیه مسکن، جوانان و جامعه را بیشتر دچار مشکلات خواهد کرد تا اینکه سودی از آن نصیب جامعه شود.
اینگونه راهکارهای سطحی و غیر کارشناسی اغلب برمشکلات موجود افزوده و خود زمینه ساز بروز مشکلات دیگری است که نادیده انگاشته می شود والا ما خود بهتر از هرکسی می دانیم که یک جوان بیکار و نپخته در جامعه کنونی اگر ازدواج کند باری دیگر بر مشکلات والدین خود اضافه خواهد کرد.
لزوم ارائه طرح های حمایتی پس از ازدواج توسط نمایندگان
به نظر می آید کارشناسان برای تشویق جوانان به ازدواج باید قبل از هر چیزی در کاهش آمار بیکاری تمرکز داشته باشند وبا آماده ساختن زیر ساخت های ایجاد یک زندگی مشترک برای جوانان ، آنها را به ازدواج ترغیب نمایند این موضوع در جامعه غیر صنعتی اردبیل با هفتاد هزار بیکار که اغلب آن را جوانان تشکیل می دهند بیشتر به چشم می خورد.
نمایندگانی که چنین طرح هایی را تصویب می کنند چه خوب است که طر ح هایی نیز برای حمایت های پس از ازدواج ارائه دهند و به تصویب برسانند تا جوانان پس از ازدواج ، خود را در میان مشکلات و بار سنگین زندگی تنها و رها شده نبیند.

یادداشت:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *